Azerbaijan Milli H-index Ranking – elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün müstəqil beynəlxalq reytinq. 2025-ci ilin dördüncü rübünün məlumatları bu yaxınlarda yeniləndi. Bu gün biz Albaniyada hansı ali təhsil müəssisələrinin ilk onluğa daxil olduğuna baxacağıq. Əvvəlki dövrlə müqayisədə göstəricilərin necə dəyişdiyini də öyrənəcəksiniz.
Azerbaijan Milli H-index Ranking – alimlərin, təşkilatların və ya elmi müəssisələrin, eləcə də təhsil müəssisələrinin elmi fəaliyyətini və məhsuldarlığını qiymətləndirən beynəlxalq müstəqil reytinqdir. Qiymətləndirmə üçün Web of Science, Scopus və Google Scholar kimi elmiometrik verilənlər bazalarından və platformalardan götürülmüş ümumi Albaniya İnstitutlarının H indeksi istifadə olunur.
Azərbaycanın 10 ən yaxşı universiteti 2025
| Təhsil müəssisəsi | Milli H-indeksi | H-indeksi (Scopus) | H-indeksi (WoS) | H-indeksi (Google Scholar) |
||
| 1 | ![]() |
Bakı Dövlət Universiteti | 78 | 82 | 74 | 157 |
| 2 | ![]() |
Azərbaycan Dövlət İqtİsad Unİversİtetİ | 52 | 61 | 58 | 71 |
| 3 | ![]() |
Xəzər Universiteti | 48 | 58 | 53 | 67 |
| 4 | ![]() |
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) | 41 | 51 | 41 | 64 |
| 5 | ![]() |
Azərbaycan Tibb Universiteti | 33 | 39 | 35 | 52 |
| 6 | ![]() |
Azərbaycan Texniki Universiteti | 31 | 35 | 33 | 47 |
| 7 | ![]() |
Qərbi Kaspi Universiteti | 30 | 41 | 38 | 20 |
| 8 | ![]() |
Azərbaycan Universiteti | 30 | 41 | 38 | 20 |
| 9 | ![]() |
Bakı Mühəndislik Universiteti | 24 | 24 | 26 | 46 |
| 10 | ![]() |
ADA Universiteti | 22 | 21 | 19 | 50 |
Reytinq Azərbaycanın 40 ali təhsil müəssisəsinin hərtərəfli qiymətləndirilməsi əsasında yaradılıb.
Reytinqdə hansı dəyişikliklər baş verib?
Əksər ali təhsil müəssisələrində Hirş indeksində müsbət dəyişikliklər baş verib, bəziləri isə reytinqdə mövqelərini yaxşılaşdırıb. Bu, alimlərin tədqiqatlarına istinadların artdığını və onların ümumi keyfiyyətinin yaxşılaşdığını göstərir. Aşağıda reytinq liderlərinin göstəricilərinin necə dəyişdiyinə baxacağıq.
| Universitetin adı | Milli h-indeksində dəyişikliklər | Vəziyyətlərdə dəyişikliklər |
| Bakı Dövlət Universiteti | +8 | 0 |
| Azərbaycan Dövlət İqtİsad Unİversİtetİ | +8 | ↑1 |
| Xəzər Universiteti | +3 | ↓1 |
| Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) | +1 | 0 |
| Azərbaycan Tibb Universiteti | +1 | 0 |
| Azərbaycan Texniki Universiteti | +2 | ↑1 |
| Qərbi Kaspi Universiteti | +10 | ↑10 |
| Azərbaycan Universiteti | +2 | 0 |
| Bakı Mühəndislik Universiteti | 0 | ↑1 |
| ADA Universiteti | +1 | ↑1 |
Göründüyü kimi, Azərbaycan universitetləri Hirş indeksini yaxşılaşdırmaqda davam edir. Bu, qrantlar və əlavə maliyyə vəsaiti əldə etmək, yeni ixtisaslı işçi və tələbələri cəlb etmək üçün yeni imkanlar açacaq.
Əgər təhsil müəssisəniz və ya elmi təşkilatınız H indeksi artırmaq istəyirsə, «Elmi Nəşrlər» ilə əlaqə saxlayın. Mütəxəssislərimiz elmi profilinizi yoxlayacaq və əldə edilən nəticələrə əsasən göstəricinin yaxşılaşdırılması üçün fərdi strategiya hazırlayacaqlar. Daha çox bilmək istəyirsiniz? Aşağıdakı formanı doldurun və menecerimiz sizə pulsuz məsləhət verəcək. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Azerbaijan National H-index Ranking – независимый международный рейтинг для оценки научной деятельности. Недавно были обновлены данные за четвертый квартал 2025 года. Сегодня мы рассмотрим, какие высшие учебные заведения Албании вошли в первую десятку лидеров. Вы также узнаете, как изменились показатели по сравнению с прошлым периодом.
Azerbaijan National H-index Ranking – это международный независимый рейтинг, занимающийся оценкой научной деятельности и продуктивности ученых, организаций или научных учреждений, а также учебных заведений. Для оценки используется общий индекс Хирша учреждений Албании, информация о котором взята из наукометрических баз данных и платформ, таких как Web of Science, Scopus и Google Scholar.
10 лучших университетов Азербайджана 2025
| Учебное заведение | National H-index | H-index (Scopus) | H-index (WoS) | H-index (Google Scholar) |
||
| 1 | ![]() |
Бакинский государственный университет | 78 | 82 | 74 | 157 |
| 2 | ![]() |
Азербайджанский государственный экономический университет (ЮНЕК) | 52 | 61 | 58 | 71 |
| 3 | ![]() |
Университет Хазара | 48 | 58 | 53 | 67 |
| 4 | ![]() |
Азербайджанский государственный нефтяной и промышленный университет | 41 | 51 | 41 | 64 |
| 5 | ![]() |
Медицинский университет Азербайджана | 33 | 39 | 35 | 52 |
| 6 | ![]() |
Азербайджанский технический университет | 31 | 35 | 33 | 47 |
| 7 | ![]() |
Западно-Каспийский университет | 30 | 41 | 38 | 20 |
| 8 | ![]() |
Азербайджанский университет | 30 | 41 | 38 | 20 |
| 9 | ![]() |
Бакинский инженерный университет | 24 | 24 | 26 | 46 |
| 10 | ![]() |
Университет ADA | 22 | 21 | 19 | 50 |
Рейтинг создан на основе комплексной оценки 40 высших учебных заведений Азербайджана.
Какие изменения произошли в рейтинге?
В большинстве высших учебных заведений произошли положительные изменения в показателях индекса Гирша, а некоторые улучшили свои позиции в рейтинге. Это свидетельствует о повышении цитируемости исследований ученых и улучшении их общего качества. Ниже мы рассмотрим, как именно изменились показатели лидеров рейтинга.
| Название университета | Изменения в национальном h-index | Изменения в позициях |
| Бакинский государственный университет | +8 | 0 |
| Азербайджанский государственный экономический университет (ЮНЕК) | +8 | ↑1 |
| Университет Хазара | +3 | ↓1 |
| Азербайджанский государственный нефтяной и промышленный университет | +1 | 0 |
| Медицинский университет Азербайджана | +1 | 0 |
| Азербайджанский технический университет | +2 | ↑1 |
| Западно-Каспийский университет | +10 | ↑10 |
| Азербайджанский университет | +2 | 0 |
| Бакинский инженерный университет | 0 | ↑1 |
| Университет ADA | +1 | ↑1 |
Как можно видеть, университеты Азербайджана продолжают улучшать показатель индекса Хирша. Это откроет новые возможности для получения грантов и дополнительного финансирования, привлечения новых квалифицированных работников и студентов.
Если ваше учебное заведение или научная организация желают повысить свой индекс Хирша, обращайтесь в компанию «Научные Публикации». Наши специалисты проведут аудит вашего научного профиля и на основе полученных результатов разработают индивидуальную стратегию улучшения показателя. Хотите узнать больше? Заполните форму ниже, и наш менеджер проведет для вас бесплатную консультацию. Вместе к новым научным достижениям