"OpenAI" şirkəti "OpenAI o1" adlı yeni süni intellekt texnologiyası əsasında "ChatGPT"-nin yeni versiyasını nümayiş etdirib. Yeni xüsusiyyətlər hansılardır və yeni versiya alimlər üçün necə daha yaxşıdır?
Sentyabrın 12-də "OpenAI" şirkəti yeni "OpenAI o1" süni intellekt texnologiyası əsasında "ChatGPT" virtual köməkçisinin yeni versiyasını nümayiş etdirib. 2022-ci ildə ChatGPT-nin ilk versiyasının istifadəyə verilməsindən bəri, chatbot daim təkmilləşir, istifadəçilərə yeni imkanlar təqdim edir. Bu məqalədə son yenilənmələrə nəzər salıb yeni versiyanın əvvəlkilərdən necə fərqlən-ib necə və necə daha yaxşı olduğunu öyrənəcəyik.
Yeni ChatGPT-nin nümayişi və xüsusiyyətləri
OpenAI bildirib ki, OpenAI-ın o1 texnologiyasına əsaslanan chatbot riyaziyyat, kodlaşdırma və elmlə bağlı problemləri həll edərkən "mülahizə yürütməyə" qadirdir.
"The New York Times" qəzetinin nümayişi zamanı çatbota bəzi tapmacalar təqdim edilib və kimya sualları verilib. O, bu suallara ph.d səviyyəsində cavab verib və xəstənin əlamətləri və tibbi tarixi haqqında ətraflı məlumat əsasında xəstəliyə diaqnoz qoyub.
Şirkət həmçinin qeyd edib ki, yeni texnologiya fiziklərə mürəkkəb riyazi formulların yaranmasına və onların təcrübələrində səhiyyə tədqiqatçılarına kömək edə bilər.
Mütəxəssislər bu modellərə cavab verməmişdən, insan yanaşmalarını təqlid etməzdən əvvəl problemləri təhlil etməyə daha çox vaxt sərf etməyi öyrətmişdir. Bu öyrənmə prosesi vasitəsilə modellər düşüncə tərzini təkmilləşdirir, fərqli strategiyalar təcrübəsi keçir və öz səhvlərini etiraf edə bilirlər.
Süni intellektin təkmilləşdirilməsi zərurəti
ChatGPT internetdə Vikipediya məqalələri, kitablar, söhbət otaqları kimi müxtəlif mənbələrdən böyük miqdarda mətni analiz edərək öyrənmişdir. Mətnlərdəki nümunələri təhlil edərək, o, yeni mətnin öz-özünə əmələ gətirmək qabiliyyətini qazandı. Lakin internetdə yalan məlumatların yayılması səbəbindən model bu yanlışlıqları təkrar edə bilər, hətta bəzən ixtira da edə bilər.
Tərtibatçılar yeni OpenAI sistemini gücləndirmə öyrənməsi ilə yaradıblar. Bununla da sistem çoxsaylı sınaq və xəta yolu ilə öyrənir. Bu sistem həftələrdən aylara qədər davam edə bilər. Məsələn, sistem riyaziyyat problemlərini həll edərkən hansı metodların düzgün nəticəyə gətirib çıxardıb, hansının isə olmadığını aşkar edir. O, çoxlu sayda tapşırığı yerinə yetirdikdən sonra, bu cür işləri görməyə başlayır, lakin bu o demək deyil ki, onun düşüncə tərzi insanların düşüncə tərzinə bənzəyir. OpenAI-ın texnologiya əhli vurğulayır ki, sistem hələ də səhvlərə yol verə bilər və mükəmməl deyil. Lakin istifadəçilər onun daha çox işləyəcəyini və düzgün cavab vermək ehtimalının daha çox olacağını gözləyə bilərlər.
Yeni "OpenAI o1" texnologiyasının sınaqdan keçirilməsi
OpenAI bildirib ki, yeni texnologiya bəzi standartlaşdırılmış testlərdə əvvəlki texnologiyalardan daha yaxşı nəticə verib.
Testlərdə modelin yeni versiyası fizika, kimya və biologiya üzrə mürəkkəb tapşırıqlarda məzunlar səviyyəsində nəticələr nümayiş etdirir. Bu model riyaziyyat və proqramlaşdırma sahəsində də gözəl nəticələr göstərir. 2024-cü il AİmE imtahanında GPT-4o modeli problemlərin orta hesabla cəmi 12% (1,8/15) həll edə bilmişdir. Eyni zamanda, o1 modeli hər tapşırıq üzrə bir yanaşma ilə 74% (11,1/15) həll, 83% (12,5/15) 64 cəhd arasında konsensusla, 93% (13,9/15) isə tədqiq olunmuş hesablama funksiyasından istifadə etməklə 1000 cəhdin yenidən işlənməsi ilə nail olmuşdur. Ölkə üzrə ən yaxşı 500 tələbə sırasında 13,9 yer tutursunuz və ABŞ Riyaziyyat Olimpiadası üçün keçid hesabını üstələyir.
O1 əsasında başlanğıcda olan və proqramlaşdırma üçün irəliləyən model, 213 nöqtəyə imza ataraq 2024-cü ildə İnformatika üzrə Beynəlxalq Olimpiadanın (IOI) 49-cu faizinə daxil oldu. Real rəqabət şəraitində hər biri 50 cəhd olmaqla 6 alqoritmik problemin həlli üçün 10 saat vaxt ayrılmışdır. İctimai və generasiya olunmuş testlər əsasında müraciətlər qiymətləndirilirdi. Əgər cavablar təsadüfi seçilsəydi, orta nəticə cəmi 156 nöqtə olardı. Bu onu göstərir ki, tətbiq olunan strategiya yüksək rəqabət şəraitində demək olar ki, 60 nöqtə əlavə edib. Cəhdlərin sayının rahatlaşdırılması ilə model 362.14 nöqtəyə çatdı və qızıl medal almaq üçün həddi aşdı. Codeforces platformasında GPT-4o modeli Elo3,808 reytinqi aldı. Bu isə insanlar arasında 11-ci faizə uyğundur.
Yeni ChatGPT-yə giriş
Yeni texnologiyaya giriş 12 sentyabrda ChatGPT Plus və ChatGPT Teams xidmətlərinə imza atan istehlakçılar və biznes üçün başladı. Şirkət bu texnologiyanı öz süni intellekt tətbiqlərini quran proqram tərtibatçılarına və şirkətlərə də satır.
ChatGPT Enterprise və Edu istifadəçiləri 16 sentyabrdan başlayaraq hər iki modelə giriş əldə edəcəklər. OpenAI bütün pulsuz ChatGPT istifadəçilərinə o1-mini giriş təmin etməyi planlaşdırır, lakin dəqiq buraxılış tarixi hələ müəyyən edilməyib.
Developerin o1-ə girişi bahadır. O1-preview APO-ların qiyməti 1 milyon gələn token üçün 15 dollar, 1 milyon çıxan token üçün isə 60 dollardır. Müqayisədə GPT-4o-dan istifadə 1 milyon giriş tokeni üçün 5 dollar, 1 milyon çıxış tokeni üçün isə 15 dollar xərclənəcək.
Alim və tədqiqatçılar üçün yeni imkanlar
Yeni OpenAI o1 texnologiyası tədqiqatçılar və alimlər üçün bir çox yeni imkanlar açır. Onlardan bəziləri bunlardır:
- Daha yaxşı analitik qabiliyyətlər. Mürəkkəb problemlərin tez bir zamanda həlli sayəsində alimlər daha tez analiz edə və düzgün həll yolu tapa biləcəklər.Həmçinin yeni texnologiya sayəsində böyük miqdarda verilənlər daha sürətli emal olunur. Bu da tədqiqat apararkən əhəmiyyətli dərəcədə vaxta qənaət edir.
- ədəbiyyat nəzəriyyəsinin optimallaşdırılması. Bu model çox sayda elmi qaynaqları tez bir zamanda emal edə bilər və yüksək keyfiyyətli ədəbiyyat təkrarları yaratmağa kömək edə bilər. Bu da məqalələr və araşdırmalar hazırlayarkən alimlərə vaxt qənaət edir.
- mətnin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması. ChatGPT o1 - müəlliflərə elmi-tədqiqat işinin mətnini daha səmərəli və dəqiq redaktə etməyə, səhvləri düzəltməyə və mətnin keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq üçün təkliflər verməyə imkan verəcək. Bu xüsusilə xarici dildə kağız hazırlayan həmin müəlliflər üçün vacibdir.
o1 – və onun xələfləri elmdə, xüsusilə kodlaşdırma, riyaziyyat və onunla bağlı sahələrdə Aİ-nin istifadəsi üçün bir çox yeni imkanlar açacaqlar. Yaxın gələcəkdə istifadəçilər və developerlər bunun gündəlik işlərini necə yaxşılaşdıra biləcəyini öyrənəcəklər.
OpenAI-dan yeni texnologiya elmi-tədqiqat işlərinin hazırlanmasını və elmi məqalələrin yazılmasını daha səmərəli edir. Lakin yadda saxlamaq lazımdır ki, ideal deyil və səhv edə bilər. ChatGPT kimi alətlər məqalələrin hazırlanmasında faydalı ola bilsə də, heç vaxt müəllifin şəxsi töhfəsini tamamilə əvəz edə bilməzlər.

Компания OpenAI представила новую версию ChatGPT, основанную на новой технологии искусственного интеллекта под названием OpenAI o1. Каковы новые возможности и чем новая версия лучше для ученых?
12 сентября компания OpenAI представила новую версию виртуального помощника ChatGPT основанную на новой технологии искусственного интеллекта OpenAI o1. С момента запуска первой версии ChatGPT в 2022 году, чат-бот постоянно совершенствовался, предоставляя пользователям новые возможности. В этой статье мы рассмотрим последние обновления и выясним, чем новая версия отличается от предыдущих и чем она лучше.
Демонстрация и возможности нового ChatGPT
Компания OpenAI заявила, что чат-бот, основанный на технологии OpenAI o1, способен "рассуждать", решая задачи, связанные с математикой, кодированием и наукой.
Во время демонстрации для The New York Times чат-боту были представлены некоторые головоломки и заданы вопросы по химии, на которые он отвечал на уровне доктора философии, и диагностировал болезнь на основе детального отчета о симптомах и истории болезни пациента.
Компания также отметила, что новая технология может помочь физикам генерировать сложные математические формулы и помогать исследователям в области здравоохранения в их экспериментах.
Специалисты научили эти модели тратить больше времени на анализ проблем перед тем, как предоставить ответ, подражая подход человека. Благодаря этому процессу обучения, модели улучшают свое мышление, испытывают различные стратегии и способны признавать свои ошибки.
Необходимость в совершенствовании искусственного интеллекта
ChatGPT учился, анализируя большие объемы текста из различных источников в интернете, в частности статей из Википедии, книг и чатов. Анализируя шаблоны в текстах, он получил способность самостоятельно генерировать новый текст. Однако, из-за распространенности ложной информации в интернете, модель может воспроизводить эти неточности, а иногда даже придумывать их.
Разработчики создали новую систему OpenAI, используя метод обучения с подкреплением, благодаря которому система учится через многочисленные попытки и ошибки, что может длиться от недель до месяцев. Например, при решении математических задач система обнаруживает, какие методы приводят к правильному результату, а какие - нет. После выполнения большого количества таких задач она начинает замечать закономерности, но это не означает, что ее мышление подобно человеческому. Технические специалисты OpenAI подчеркивают, что система все еще может делать ошибки и не является идеальной, но пользователи могут ожидать, что она будет работать старательнее и с большей вероятностью будет давать правильные ответы.
Тестирование новой технологии OpenAI o1
OpenAI заявила, что новая технология показала лучшие результаты, чем предыдущие технологии, на некоторых стандартизированных тестах.
В тестах новая версия модели демонстрирует результаты на уровне аспирантов в сложных контрольных заданиях по физике, химии и биологии. Модель также показывает отличные результаты в математике и программировании. На экзамене AIME 2024 года модель GPT-4o смогла решить в среднем лишь 12% (1,8/15) задач. В то же время модель o1 достигла 74% (11,1/15) решений при одном подходе на задачу, 83% (12,5/15) при консенсусе среди 64 попыток и 93% (13,9/15) при переранжировании 1000 попыток с использованием изученной функции оценивания. Результат 13,9 балла позволяет попасть в топ-500 студентов на национальном уровне и превышает проходной балл для участия в математической олимпиаде США.
Модель, инициализированная на базе o1 и усовершенствованная для программирования, набрала 213 баллов и вошла в 49-й процентиль на Международной олимпиаде по информатике (МОИ) 2024 года. В условиях реального соревнования было отведено 10 часов для решения 6 алгоритмических задач с 50 попытками на каждую. Заявки оценивались на основе публичных и сгенерированных тестов. Если выбирать ответы случайным образом, средний результат составил бы всего 156 баллов, что указывает на то, что примененная стратегия добавила почти 60 баллов в условиях жесткой конкуренции. При смягченных ограничениях на количество попыток модель достигла 362,14 балла, превысив порог для получения золотой медали. На платформе Codeforces модель GPT-4o получила рейтинг Elo3 808, что соответствует 11-му процентилю среди людей.
Доступ к новому ChatGPT
Доступ к новой технологии начался 12 сентября для потребителей и компаний, которые подписались на услуги ChatGPT Plus и ChatGPT Teams. Компания также продает технологию разработчикам программного обеспечения и компаниям, которые создавали собственные приложения с искусственным интеллектом.
Пользователи ChatGPT Enterprise и Edu получат доступ к обеим моделям с 16 сентября. OpenAI планирует предоставить доступ к o1-mini всем бесплатным пользователям ChatGPT, но точная дата выпуска пока не определена.
Доступ разработчиков к o1 является дорогим: в API o1-preview плата составляет 15 долларов США за 1 миллион входящих токенов и 60 долларов США за 1 миллион исходящих токенов. Для сравнения, использование GPT-4o обойдется в 5 долларов за 1 миллион входных токенов и 15 долларов за 1 миллион выходных токенов.
Новые возможности для ученых и исследователей
Новая технология OpenAI o1 открывает перед исследователями и учеными много новых возможностей, одними из которых являются:
- лучшие аналитические возможности. Благодаря быстрому решению сложных задач ученые смогут быстрее проводить анализ и находить нужное решение. Также благодаря новой технологии быстрее обрабатываются большие объемы данных, что значительно экономит время при проведении исследований.
- оптимизация литературного обзора. Модель может быстро обрабатывать большое количество научных источников и помогать создавать качественные литературные обзоры, что экономит время ученым при подготовке статей и исследований.
- улучшение качества текста. ChatGPT o1 позволит авторам более качественно и точно редактировать текст научной работы, исправлять ошибки и делать предложения для улучшения качества текста. Особенно важно это для тех авторов, которые готовят работу на иностранном языке.
o1 - и его преемники откроют много новых возможностей использования ИИ в науке, особенно в кодировании, математике и смежных областях. В ближайшее время пользователи и разработчики узнают, как это может улучшить их повседневную работу.
Новая технология от компании OpenAI делает подготовку научных исследований и написание научных работ более эффективной. Однако следует помнить, что она не является идеальной и может допустить ошибку. Хотя такие инструменты, как ChatGPT, могут быть полезными при подготовке статей, они никогда не могут полностью заменить личный вклад автора.