GoogleScholar -elmi nəşrləri axtarmaq və onların təsirini təhlil etmək üçün ən populyar xidmətlərdən biridir. Digər verilənlər bazalarında olduğu kimi, Google Scholar-da hər bir istifadəçi öz elmiometrik göstəricilərini hesablaya bilər, onların arasında sitat indeksi əsas rol oynayır. Çünki akademik tədqiqatda istinad alimin elmi fəaliyyətinin və nüfuzunun mühüm göstəricisidir.
İndeksləşdirmə nədir?
Sitat indeksi alimin elmi fəaliyyətini qiymətləndirmək və onun işinin təsirini müəyyən etmək üçün mühüm vasitədir.
Sitat indeksi fərdi tədqiqatçı, jurnal, tədqiqat institutu və ya universitet üçün hesablana bilər.
Bir neçə fərqli sitat indeksi var və onların hər birinin öz xüsusiyyətləri və hesablama üsulları var. Google Scholar h-index və i10-index kimi sitat indekslərindən istifadə edir..
Hirş indeksi (h-index)
H- indeksi ən çox yayılmış sitat indeksidir. Tədqiqatçının və ya elmi məqalə müəllifinin elmi fəaliyyətini və təsirini ölçür. Nəşrlərin sayına və onların hər birinin aldığı sitatların sayına əsasən hesablanır.
Nümunə: Əgər tədqiqatçının h-indeksi 10-dursa, bu o deməkdir ki, onun hər birinə ən azı 10 dəfə istinad edilmiş 10 nəşri var.
I10-indeks (i10-indeks)
i10 indeksi müəllif tərəfindən ən azı 10 dəfə istinad edilmiş nəşrlərin sayıdır. i10 indeksi daha çox müəllifin fəaliyyətini və elmi ictimaiyyətdə müəyyən diqqət çəkən nəşrlərinin sayını nəzərə alır.
Nümunə: Tədqiqatçının i10 indeksi 15-dirsə, bu o deməkdir ki, onun hər birinə ən azı 10 dəfə istinad edilmiş 15 nəşri var.
GoogleScholar-ın xüsusiyyətləri və fərqləri:
1. Açıq giriş. Google Scholar elmi nəşrlərin əksəriyyətinə pulsuz girişi təmin etməklə onu geniş tədqiqatçılar və tələbələr auditoriyası üçün əlçatan edir.
2. Elmi işlərin geniş spektri. Google Scholar Web of Science və ya Scopus kimi bəzi digər verilənlər bazaları ilə müqayisədə daha çox elmi məlumat mənbələrini (elmi jurnallar, konfranslar, preprintlər, dissertasiyalar və s.) indeksləşdirir.
3. Avtomatik indeksləşdirmə. Google Scholar avtomatik olaraq yeni məqalələri indeksləşdirir və sitat məlumatlarını yeniləyir ki, bu da nəşrlərin təsiri haqqında ən son məlumatı əldə etməyə imkan verir.
Google Scholar-da sitat indeksinizi artırmaq istəyirsinizsə, o zaman Elmi Nəşrlərdəki mütəxəssislərlə tez əlaqə saxlayın. Şirkətimiz elmi konsaltinq sahəsində liderdir. Profilinizin ətraflı təhlilini aparacağıq, bütün texniki detalları yoxlayacağıq, tam dəstək göstərəcəyik və performansınızda tələb olunan səviyyəyə çatmağınıza kömək edəcəyik.

Google Scholar - один из самых популярных сервисов для поиска научных публикаций и анализа их влияния. Как и в других базах данных, в Google Scholar каждый пользователь может рассчитать свои наукометрические показатели, ключевую роль среди которых играет индекс цитирования. Поскольку цитирование в академических исследованиях является важным показателем научной активности и репутации ученого.
Что такое индекс цитирования?
Индекс цитирования – это важный инструмент для оценки научной активности ученого и определения влияния его труда.
Индекс цитирования может быть рассчитан для отдельного исследователя, журнала, научного института или вуза.
Существуют несколько различных индексов цитирования, и каждый из них имеет свои особенности и методы вычисления. В Google Scholar используют такие индексы цитирования как h-индекс и i10-индекс.
Индекс Хирша (h-index)
H-индекс является наиболее распространенным индексом цитирования. Он измеряет ученую активность и влияние исследователя или автора научных статей. Он рассчитывается на основе количества публикаций и числа цитирований каждой из них
Пример: Если у исследователя h-индекс равен 10, это означает, что у него есть 10 публикаций, каждая из которых была цитирована не менее 10 раз.
I10-индекс (i10-индекс)
i10-индекс - это количество публикаций автора, которые были процитированы не менее 10 раз. Индекс i10 больше учитывает активность автора и количество его публикаций, которые получили некоторое внимание в научном сообществе.
Пример: Если у исследователя i10-индекс равен 15, это означает, что у него есть 15 публикаций, каждая из которых была цитирована не менее 10 раз.
Особенности и отличия Google Scholar:
Открытый доступ. Google Scholar предоставляет бесплатный доступ к большинству научных публикаций, что делает его доступным для большой аудитории исследователей и студентов.
Широкий спектр научных работ. Google Scholar индексирует больше источников научной информации (научные журналы, конференции, препринты, диссертации и прочее) по сравнению с некоторыми другими базами данных, такими как Web of Science или Scopus.
Автоматическая индексация. Google Scholar автоматически индексирует новые статьи и обновляет данные о цитировании, что позволяет получать актуальную информацию о влиянии публикаций.
Если Вы хотите повысить индекс цитирования в Google Scholar, тогда скорее обращайтесь к экспертам из компании "Научные Публикации". Наша компания лидер в сфере научного консалтинга. Мы проведем детальный анализ вашего профиля, выполним проверку всех технических деталей, предоставим полное сопровождение и поможем достичь необходимого уровня в ваших показателях.