Şirkət “Scientific Publications” 2024-cü ilin mart və aprel ayları üçün nüfuzlu Scopus məlumat bazasından çıxarılan elmi nəşrlərin siyahısını hazırlayıb. Scopus-un nəzərdən keçirilən nəşrlərlə bağlı siyasətini başa düşmək alimlərə tədqiqatlarını hansı jurnalda dərc edəcəkləri barədə məlumatlı seçim etməyə kömək edəcək.
Scopus qlobal akademik ictimaiyyətdə ən populyar platformadır. Scopus elmiometrik verilənlər bazası böyük həcmdə elmi ədəbiyyatı, on minlərlə resenziyalı jurnalı və 90 milyondan çox məqaləni əhatə edir.
Beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə yüksək statusunu qorumaq üçün Scopus müntəzəm olaraq yenilənir. Xidmət əməkdaşları tərəfindən aparılan audit növlərindən biri də elmi jurnalların yüksək keyfiyyət standartlarına uyğunluğunu yoxlamaqdır. Scopus hər ay xaric edilmiş jurnalların siyahısını dərc edir.
Elmi jurnalların Scopus verilənlər bazasından çıxarılmasının əsas səbəbləri bunlardır:
- jurnalın qeyri-qənaətbəxş keyfiyyəti
- dərc edilmiş materialların əhəmiyyətsizliyi
- elmi nəşrlərin mövzu və ya sahəsində dəyişiklik
- akademik dürüstlüyün pozulması
- fırıldaqçılıq fəaliyyəti
2024-cü ilin mart və aprel ayları üçün istisnaların icmalı
2024-cü ilin mart-aprel ayları ərzində Scopus 14 jurnalı xaric etdi. Aşağıdakı cədvəldə bu jurnalların adları və onların verilənlər bazasında indeksləşdirilməməsinin səbəbləri göstərilir.
Научный журнал |
ISSN / EISSN |
İstisna səbəbləri |
Arhiv za Farmaciju |
Print ISSN - 00041963 |
Radar |
Bali Medical Journal |
Print ISSN - 20891180 EISSN - 23022914 |
Radar
Educational Administration: Theory and Practice
Print ISSN - 13004832 EISSN - 21482403 |
Genetical Research
Print ISSN - 00166723 EISSN - 14695073 |
International Journal of Information Technologies and Systems Approach
Print ISSN - 1935570X EISSN - 19355718 |
ISVS E Journal
EISSN - 27382222 |
Publication Concerns |
Journal of Global Business and Trade
Print ISSN - 19465130 EISSN - 24704733 |
Journal of Higher Education Theory and Practice |
Print ISSN - 21583595 EISSN - 00000000 |
Journal of Liberty and International Affairs |
EISSN - 18579760 |
Journal of Public Health in Africa |
Print ISSN - 20389922 EISSN - 20389930 |
11 |
Journal of System and Management Sciences |
Print ISSN - 18166075 EISSN - 18180523 |
12 |
NanoWorld Journal |
EISSN - 23791101 |
13 |
Review of Economics and Finance
Print ISSN - 19237529 EISSN - 19238401 |
14 |
Revista De Gestao Social e Ambiental |
EISSN - 1981982X |
Nəşrin Scopus-dan xaric edilməsinin əsas səbəbi Elsevier-in layihəsi olan Radar sistemi tərəfindən müəyyən edilən dərc edilmiş məzmunun keyfiyyətinin aşağı olmasıdır.
Scopus-da jurnalların indeksləşdirilməsinin elm adamları üçün əhəmiyyəti nədir?
- Jurnalların Scopus məlumat bazasından çıxarılması tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir: məqalələr müəlliflərin profillərindən, eləcə də məqalənin dərc olunduğu jurnalda istinad edən alimlərin profillərindən silinir. artıq Scopus-da nəzərdən keçirilmir.
- Artıq Scopus-da indeksləşdirilməyən nəşrlər akademik ictimaiyyətdə öz statusunu və nüfuzunu itirir. Bu cür jurnallarda dərc etməyi məsləhət görmürük.
- Yırtıcı jurnallar nüfuzlu Scopus məlumat bazasında rəy bildirmədən məqalə yerləşdirməyi təklif edərək ədalətsiz nəşr modellərindən istifadə edirlər.
Şirkətin ekspertləri “Scientific Publications” beynəlxalq Scopus məlumat bazası ilə işləmək üzrə çoxillik təcrübəyə malikdirlər. Biz 8 ildən artıqdır ki, xidməti “Scopus-da nəşr” təqdim edirik. Naşirləri seçmək üçün unikal metodumuz məqalələrin yüksək elmiometrik göstəricilərə malik Scopus ən yaxşı elmi jurnallarında yerləşdirilməsinə zəmanət verir. Saytımızda sorğu buraxın və menecerimiz bir iş günü ərzində sizinlə əlaqə saxlasın.

Компания “Научные Публикации” подготовила перечень научных изданий, исключенных из авторитетной базы данных Scopus за март и апрель 2024 года.Понимание политики Scopus в отношении рецензируемых изданий поможет ученым сделать обоснованный выбор научного журнала для публикации своих исследований.
Scopus – это наиболее популярная платформа в мировом академическом сообществе. Наукометрическая база данных Scopus охватывает огромные объемы научной литературы, десятки тысяч рецензируемых журналов, более 90 миллионов статей.
Для поддержания своего высокого статуса в научном международном сообществе, Scopus регулярно обновляется. Одним из видов аудита, проводимого сотрудниками сервиса, является проверка научных журналов на соответствие высоким стандартам качества. Каждый месяц Scopus публикует списки исключенных журналов.
Основные причины исключения научных журналов из базы данных Scopus:
- неудовлетворительное качество журнала
- неактуальность публикуемых материалов
- изменение тематики или области научных публикаций
- нарушение академической добропорядочности
- мошеннические действия
Обзор исключений за март и апрель 2024 года
За период март-апрель 2024 года Scopus исключил 14 журналов. В таблице ниже представлены названия этих журналов и причины, по которым их индексирование в базе данных было прекращено.
Arhiv za Farmaciju |
Print ISSN - 00041963 |
Bali Medical Journal |
Print ISSN - 20891180 EISSN - 23022914 |
Radar
Educational Administration: Theory and Practice
Print ISSN - 13004832 EISSN - 21482403 |
Genetical Research
Print ISSN - 00166723 EISSN - 14695073 |
International Journal of Information Technologies and Systems Approach
Print ISSN - 1935570X EISSN - 19355718 |
ISVS E Journal
EISSN - 27382222 |
Journal of Global Business and Trade
Print ISSN - 19465130 EISSN - 24704733 |
Journal of Higher Education Theory and Practice |
Print ISSN - 21583595 EISSN - 00000000 |
Journal of Liberty and International Affairs |
EISSN - 18579760 |
Journal of Public Health in Africa |
Print ISSN - 20389922 EISSN - 20389930 |
Journal of System and Management Sciences |
Print ISSN - 18166075 EISSN - 18180523 |
12 |
NanoWorld Journal |
EISSN - 23791101 |
13 |
Review of Economics and Finance
Print ISSN - 19237529 EISSN - 19238401 |
14 |
Revista De Gestao Social e Ambiental |
EISSN - 1981982X |
Основная причина исключения издания из Scopus заключается в низком качестве публикуемого контента, выявленного системой «Radar», – проект компании Elsevier.
Какое значение для ученых имеет индексация журнала в Scopus?
- Исключение журналов из базы данных Scopus оказывает значительное влияние на научную деятельность исследователей: статьи исчезают из профилей авторов, а также из профилей тех ученых, которые их цитировали, если журнал, в котором была размещена статья, более не рецензируется в Scopus.
- Издания, которые больше не индексируются в Scopus, теряют свой статус и репутацию в академическом сообществе. Мы не рекомендуем публиковаться в таких журналах.
- Журналы-хищники используют недобросовестные модели публикационной деятельности, предлагая разместить статью в авторитетной базе Scopus без наличия рецензирования в ней.
Эксперты компании "Научные Публикации" имеют многолетний опыт работы с международной базой данных Scopus. Мы предоставляем услугу "Публикация в Scopus" более 8 лет. Наша уникальная методика отбора издательств гарантирует размещение статьи в лучших научных журналах Scopus с высокими наукометрическими показателями. Оставьте заявку на нашем сайте, и наш менеджер свяжется с вами в течение рабочего дня.