Google Scholar və ya Google Academy ən qlobal elmiometrik platformalardan biridir. Təxminən 20 illik iş zamanı tədqiqat ictimaiyyəti üçün o qədər əhəmiyyətli hala gəldi ki, onun rolunu qiymətləndirmək çətindir. Lakin buna baxmayaraq, bütün alimlər Google Akademiyasının prinsiplərini başa düşmürlər. Bu gün biz Google Scholar ilə necə işə başlayacağımızı, müəllif profilinin əsas bloklarının nələr olduğunu və Google Scholar Müəllif Axtarışından necə istifadə edəcəyimizi nəzərdən keçirməyi təklif edirik.
Google Scholar: nədir?
Google Scholar internetdə yerləşdirilən bütün tədqiqat materiallarını indeksləşdirən elmiometrik platformadır. Google Scholar-ın işə salınma tarixi: Noyabrin 2004 il,elmiometrik verilən bazalarının ən aktiv böyümə və artan populyarlığı səbəbindən biridir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Google Scholar-ı bəzən səhvən elmiometrik verilənlər bazası adlandırırlar, statusunu Scopus və Web of Science ilə eyniləşdirirlər, amma əslində belə deyil.
Niyə Google Scholar-ı elmiometrik verilənlər bazası ilə eyniləşdirmək olmaz?
Birincisi, Google Scholar-ın fərqli iş alqoritmləri var. Verilənlər bazaları, onlara daxil olan mənbələrdən materialları indeksləşdirən daha qapalı strukturlardır. Google Scholar daha geniş tədqiqat materiallarını indeksləşdirir. Bu, hətta bloglar, qeydlər və ya sosial media məzmunu ola bilər. Buna görə də, "elmi olmayan materialların" indeksləşdirilməsi riski var.
İkincisi, verilənlər bazası məzmun üçün tələblərin aydın siyahısı ilə xarakterizə olunur. Müvafiq ekspertlər verilənlər bazasına daxil edilməsi və həmyaşıdların nəzərdən keçirilməsi prosesi üzərində işləyir, Google Scholar isə daha avtomatlaşdırılmış alqoritmlərə əsaslanır.
Buna görə də, Google Scholar elmiometrik verilənlər bazasından daha çox xidmət və ya platformadır. Bu, sözün əsl mənasında Google Chrome-dur, lakin elmi materiallar kontekstində.
Google Akademiyasının bütün funksiyalarından istifadə etmək üçün platformada qeydiyyatdan keçməlisiniz.
Google Scholar Qeydiyyatı: Başlayın
Google Akademiyasından istifadə etmək üçün Gmail-dən istifadə etməlisiniz. Platformanın başladığı yer budur. Sonra:
◎ https://scholar.google.com linkini izləyin və daxil olun.
◎ "Mənim profilim" sekmesini açın və müəllif profilinin doldurulması üçün üç addımlı prosesə başlayın.
Google Scholar xidmətində qeydiyyat əlaqə məlumatlarının doldurulması ilə başlayır. İstifadəçidən tələb olunur ki:
- Ad,Soyad.
- Adın/soyadın tam bütün yazımları.
- Elmi müəssisənin və ya universitetin adı.
- Bildirişlər üçün e-poçt.
- Elmi işlərin mövzuları.
- Elmi müəssisə və ya universitetin internet saytına keçid (istəyə görə).
◎ Bundan sonra Google Scholar qeydiyyatının növbəti mərhələsi başlayır, burada alimin öz müəllifi olduğu bütün elmi əsərləri seçməsi lazımdır. Bu mərhələdə təqdim olunan siyahını diqqətlə oxumaq lazımdır, çünki öz müəllifliyi olmayan əsərləri əlavə etmək mümkündür ki, bu da bir növ etik prinsiplərin pozulmasıdır.
◎ Google Scholar qeydiyyatının son mərhələsində texniki nüansları işləmək lazımdır:
- Google Scholar müəllif profilində elmiometrik göstəricilərin yenilənməsi.
- Google Scholar hesabının görünməsinin qurulması.
- Elektron poçtla bildirişlər.
Bundan sonra Google Scholar qeydiyyatı tamamlanmış hesab edilə bilər.
Google Scholar Author: Profil Parametrləri
Qeydiyyatdan keçdikdən sonra Google Scholar-ın müəllifi tam profilinə baxa bilər. Əksər hallarda o, yuxarıda göstərilən bütün məlumatları ehtiva edəcək və belə görünür:
Bu nöqtədə, Google Scholar müəllifi orada yerləşdirilən profili və ya fərdi məlumatları fərdiləşdirməyə davam edə bilər. Bir ehtimal var:
- Google Scholar müəllifinin şəklini əlavə edilməsi .
- Soyadı, adı redakt edilməsi.
- E-poçt xəbərdarlıqlarını quraşdırmaq( Google Scholar Alerts).
- Profildə hələ göstərilməyən materialları əlavə edilməsi.
- Profildəki iş haqqında məlumatı redaktə edilməsi.
- Həmmüəllifləri, onların Google Scholar müəllif profillərini əlavə edilməsi.
Google Alim Müəllif Axtarışı: Həmkar Profillərinin Tapılması
Əgər Google Scholar müəllifi Google Akademiyasında öz həmkarlarının və ya maraqlanan alimlərinin profillərinə baxmaq lazımdırsa, siz Google Scholar Author Search imkanlarından istifadə etməlisiniz. Ən çox yayılmış üç yola baxaq:
- Google Scholar axtarış sahəsinə müəllifin adını ,soyadını daxil edin. Beləliklə, sistem geniş diapazonlu axtarış sorğularını göstərəcək. Yəni həm müəllifə, həm də əsərin adına və mətninə görə. Bu üsul ən az səmərəli hesab olunur.
- Qabaqcıl axtarışdan istifadə edin: Google Scholar Advanced Search. O, sol tərəfdəki yan paneldədir. Nəticələri konkret müəllifin adı ilə məhdudlaşdırın. Beləliklə, sistem müəyyən bir müəllifin materiallarını axtaracaq.
- Google Scholar axtarış qutusuna "müəllif:Ad Soyad" formatında axtarış sorğusu daxil edin. Beləliklə, sistem materialları yalnız tədqiqatçıların adlarına uyğun olaraq göstərəcək.
- Əgər siz öz universitetinizdən və ya akademik qurumunuzdan Google Scholar-da müəllif axtarmaq lazımdırsa, profilinizdəki hiperlinkə klikləyin. Bu, təşkilatınızdakı bütün müəllif profillərini göstərəcək.
- Həmçinin, əvvəlki üsuldan istifadə edərək istifadəçi avtomatik olaraq profil axtarış pəncərəsinə keçəcək. Burada siz həmçinin maraqlandığınız müəllifin adını daxil edə və birbaşa onun Google Scholar profilinə keçə bilərsiniz (əvvəlki üsullarda olduğu kimi materiallar siyahısı vasitəsilə deyil).
Google Scholar ölçüləri: sitat, h-index, i10-index
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Google Scholar müəllif profili çərçivəsində müəllifin bir neçə ən əhəmiyyətli göstəricisi var:
1. Google Scholar sitatı: tədqiqatçının işinə istinadların sayı.
2. h-index: Google Scholar məqalələrinin və sitatların sayını əlaqələndirən göstərici.
3. i10-index: ən çox istinad edilən məqalələrin indeksi.
Bütün bu göstəricilər Google Scholar-da sitatlardan asılı olaraq hesablanır. Onların hamısı həm bütün nəşr dövrü, həm də son 5 il üçün ayrıca hesablanır. Bundan əlavə, illər üzrə sitatların sayının qrafik görüntüsü təqdim olunur.
Google Scholar-da sitat dərəcəsini necə artırmaq olar?
Google Scholar sitat səviyyəsi müəllifin elmi fəaliyyətinin ən əhatəli göstəricisidir. Ona görə də hər bir alim bu göstəriciyə əməl etməlidir. Gəlin bu işdə hansı məsləhətlərin kömək edəcəyinə baxaq:
- Həmkarlarınızla əməkdaşlıq edin.
- Birgə müəllif məzmunu paylaşın
- Texniki parametrləri və doldurulmuş məlumatların düzgünlüyünü yoxlayın.
- İngilis dilində məqalə yazın.
- Açıq Giriş nəşrlərinə diqqət yetirin.
- Məqalə metadatası üzərində işləyin.
Həmçinin, "Elmi Nəşrlər" şirkətinin mütəxəssislərindən məsləhət ala bilərsiniz. Google Scholar Citation xidmətimizdən istifadə edin və biz profilinizin tam auditini təmin edəcəyik, bütün texniki qeyri-dəqiqlikləri aradan qaldıracağıq və elmiometrik göstəricilərdə üzvi artım təmin edəcəyik. Biz həmişə əməkdaşlıqdan məmnunuq!

Google Scholar or Google Academy is one of the most global scientometric platforms. For almost 20 years of work, it has become so significant for the research community that it is difficult to overestimate its role. But, nevertheless, not all scientists understand the principles of the Google Academy. Today we propose to consider how to get started with Google Scholar, what are the main blocks of an author profile, and how to use Google Scholar Author Search.
Google Scholar: what is it?
Google Scholar is a scientometric platform that indexes all research materials posted on the Internet. Google Scholar launch date: November 2004, due to the active growth and increasing popularity of scientometric databases.
It is worth noting that Google Scholar is sometimes mistakenly called a scientometric database, equating its status with Scopus and Web of Science, but in fact it is not.
Why Google Scholar cannot be equated with scientometric databases?
Firstly, Google Scholar has different work algorithms. Databases are more closed structures that index materials from the sources that are included in them. Google Scholar indexes a wider range of research materials. It can even be blogs, notes or social media content. Therefore, there is a risk of indexing "non-scientific materials".
Secondly, databases are characterized by a clear list of requirements for content. Appropriate experts work on inclusion in the database and the peer review process, while Google Scholar relies on more automated algorithms.
Therefore, Google Scholar is more of a service or platform than a scientometric database. This is literally Google Chrome, but in the context of scientific materials.
In order to use the full range of Google Academy features, you need to sign in the platform.
Google Scholar Enrollment: Getting Started
To use Google Academy, you must use Gmail. This is where the platform begins. Then:
◎ Follow the link https://scholar.google.com and log in.
◎ Open the "My profile" tab and start the three-step process of filling out the author's profile.
In the Google Scholar service, registration begins with filling in contact information. The user is asked to provide:
- Full name.
- All spellings of first name/surname.
- The name of the scientific institution or university.
- Email for notifications.
- Subjects of scientific works.
- Link to the website of a scientific institution or university (optional).
◎ After that, the next stage of Google Scholar registration begins, where the scientist needs to select all the scientific works of his own authorship. At this stage, it is necessary to carefully read the submitted list, because it is possible to add works not of one's own authorship, which is a kind of violation of ethical principles.
◎ At the final stage of Google Scholar registration, it is necessary to work out the technical nuances:
- Update of scientometric indicators in the Google Scholar author profile.
- Setting the visibility of your Google Scholar account.
- Email alerts.
After that, Google Scholar registration can be considered complete.
Google Scholar Author: Profile Settings
After registration, the author of Google Scholar can see his full profile. In most cases, it will include all of the information provided above and appear as:
At this stage, the Google Scholar author can continue to customize the profile or individual information that is posted there. There is a possibility:
- Add a photo of the Google Scholar author.
- Edit full name and spelling options.
- Set up email alerts (Google Scholar Alerts).
- Add materials that are not yet displayed in the profile.
- Edit information about the work in the profile.
- Add co-authors, their Google Scholar author profiles.
Google Scholar Author Search: Finding Colleague Profiles
If a Google Scholar author needs to see the profiles of their colleagues or scholars of interest within the Google Academy, you should use the Google Scholar Author Search capabilities. Let's look at the three most common ways:
- Enter the author's name in the Google Scholar search field. So the system will display search queries of a wide range. That is, according to both the author and the title of the work and its text. This method is considered the least efficient.
- Use advanced search: Google Scholar Advanced Search. It's in the sidebar on the left. Limit results to a specific author's name. So the system will search for the materials of a particular author.
- Enter the search query in the Google Scholar search box in the format "author:First Name Last Name". So the system will display materials only according to the names of the researchers.
- If you need to search for an author in Google Scholar from your university or academic institution, click on the hyperlink in your profile. This will display all author profiles from your organization.
Also, using the previous method, the user will automatically go to the profile search window. Here you can also enter the name of the author you are interested in and go to his Google Scholar profile directly (rather than through the list of materials, as in the previous methods).
Google Scholar metrics: citation, h-index, i10-index
It is also worth noting that within the framework of the Google Scholar author profile, there are several most significant indicators of the author:
- Google Scholar citation: the number of citations of the researcher's work.
- h-index indicator that correlates the number of papers and citations of Google Scholar.
- i10-index: index of the most highly cited papers.
All these indicators are calculated depending on citations in Google Scholar. All of them are calculated separately both for the entire publication period and for the last 5 years. In addition, a graphical display of the number of citations by year is provided.
How to increase citation rate in Google Scholar?
The Google Scholar citation level is the most comprehensive indicator of the author's scientific activity. Therefore, every scientist needs to follow this metric. Let's see what tips will help with this:
- Cooperate with your colleagues.
- Publish content with co-authorship.
- Check the technical settings and the correctness of the filled data.
- Post content in English.
- Pay attention to Open Access editions.
- Work on article metadata.
Also, you can seek advice from the specialists of the company "Scientific Publications". Use our Google Scholar Citation service and we will provide a full audit of your profile, eliminate all technical inaccuracies, and provide an organic increase in scientometric indicators. We are always glad to cooperate!