Google Scholar və ya Google Academy ən qlobal elmiometrik platformalardan biridir. Təxminən 20 illik iş zamanı tədqiqat ictimaiyyəti üçün o qədər əhəmiyyətli hala gəldi ki, onun rolunu qiymətləndirmək çətindir. Lakin buna baxmayaraq, bütün alimlər Google Akademiyasının prinsiplərini başa düşmürlər. Bu gün biz Google Scholar ilə necə işə başlayacağımızı, müəllif profilinin əsas bloklarının nələr olduğunu və Google Scholar Müəllif Axtarışından necə istifadə edəcəyimizi nəzərdən keçirməyi təklif edirik.
Google Scholar: nədir?
Google Scholar internetdə yerləşdirilən bütün tədqiqat materiallarını indeksləşdirən elmiometrik platformadır. Google Scholar-ın işə salınma tarixi: Noyabrin 2004 il,elmiometrik verilən bazalarının ən aktiv böyümə və artan populyarlığı səbəbindən biridir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Google Scholar-ı bəzən səhvən elmiometrik verilənlər bazası adlandırırlar, statusunu Scopus və Web of Science ilə eyniləşdirirlər, amma əslində belə deyil.
Niyə Google Scholar-ı elmiometrik verilənlər bazası ilə eyniləşdirmək olmaz?
Birincisi, Google Scholar-ın fərqli iş alqoritmləri var. Verilənlər bazaları, onlara daxil olan mənbələrdən materialları indeksləşdirən daha qapalı strukturlardır. Google Scholar daha geniş tədqiqat materiallarını indeksləşdirir. Bu, hətta bloglar, qeydlər və ya sosial media məzmunu ola bilər. Buna görə də, "elmi olmayan materialların" indeksləşdirilməsi riski var.
İkincisi, verilənlər bazası məzmun üçün tələblərin aydın siyahısı ilə xarakterizə olunur. Müvafiq ekspertlər verilənlər bazasına daxil edilməsi və həmyaşıdların nəzərdən keçirilməsi prosesi üzərində işləyir, Google Scholar isə daha avtomatlaşdırılmış alqoritmlərə əsaslanır.
Buna görə də, Google Scholar elmiometrik verilənlər bazasından daha çox xidmət və ya platformadır. Bu, sözün əsl mənasında Google Chrome-dur, lakin elmi materiallar kontekstində.
Google Akademiyasının bütün funksiyalarından istifadə etmək üçün platformada qeydiyyatdan keçməlisiniz.
Google Scholar Qeydiyyatı: Başlayın
Google Akademiyasından istifadə etmək üçün Gmail-dən istifadə etməlisiniz. Platformanın başladığı yer budur. Sonra:
◎ https://scholar.google.com linkini izləyin və daxil olun.
◎ "Mənim profilim" sekmesini açın və müəllif profilinin doldurulması üçün üç addımlı prosesə başlayın.
Google Scholar xidmətində qeydiyyat əlaqə məlumatlarının doldurulması ilə başlayır. İstifadəçidən tələb olunur ki:
- Ad,Soyad.
- Adın/soyadın tam bütün yazımları.
- Elmi müəssisənin və ya universitetin adı.
- Bildirişlər üçün e-poçt.
- Elmi işlərin mövzuları.
- Elmi müəssisə və ya universitetin internet saytına keçid (istəyə görə).
◎ Bundan sonra Google Scholar qeydiyyatının növbəti mərhələsi başlayır, burada alimin öz müəllifi olduğu bütün elmi əsərləri seçməsi lazımdır. Bu mərhələdə təqdim olunan siyahını diqqətlə oxumaq lazımdır, çünki öz müəllifliyi olmayan əsərləri əlavə etmək mümkündür ki, bu da bir növ etik prinsiplərin pozulmasıdır.
◎ Google Scholar qeydiyyatının son mərhələsində texniki nüansları işləmək lazımdır:
- Google Scholar müəllif profilində elmiometrik göstəricilərin yenilənməsi.
- Google Scholar hesabının görünməsinin qurulması.
- Elektron poçtla bildirişlər.
Bundan sonra Google Scholar qeydiyyatı tamamlanmış hesab edilə bilər.
Google Scholar Author: Profil Parametrləri
Qeydiyyatdan keçdikdən sonra Google Scholar-ın müəllifi tam profilinə baxa bilər. Əksər hallarda o, yuxarıda göstərilən bütün məlumatları ehtiva edəcək və belə görünür:
Bu nöqtədə, Google Scholar müəllifi orada yerləşdirilən profili və ya fərdi məlumatları fərdiləşdirməyə davam edə bilər. Bir ehtimal var:
- Google Scholar müəllifinin şəklini əlavə edilməsi .
- Soyadı, adı redakt edilməsi.
- E-poçt xəbərdarlıqlarını quraşdırmaq( Google Scholar Alerts).
- Profildə hələ göstərilməyən materialları əlavə edilməsi.
- Profildəki iş haqqında məlumatı redaktə edilməsi.
- Həmmüəllifləri, onların Google Scholar müəllif profillərini əlavə edilməsi.
Google Alim Müəllif Axtarışı: Həmkar Profillərinin Tapılması
Əgər Google Scholar müəllifi Google Akademiyasında öz həmkarlarının və ya maraqlanan alimlərinin profillərinə baxmaq lazımdırsa, siz Google Scholar Author Search imkanlarından istifadə etməlisiniz. Ən çox yayılmış üç yola baxaq:
- Google Scholar axtarış sahəsinə müəllifin adını ,soyadını daxil edin. Beləliklə, sistem geniş diapazonlu axtarış sorğularını göstərəcək. Yəni həm müəllifə, həm də əsərin adına və mətninə görə. Bu üsul ən az səmərəli hesab olunur.
- Qabaqcıl axtarışdan istifadə edin: Google Scholar Advanced Search. O, sol tərəfdəki yan paneldədir. Nəticələri konkret müəllifin adı ilə məhdudlaşdırın. Beləliklə, sistem müəyyən bir müəllifin materiallarını axtaracaq.
- Google Scholar axtarış qutusuna "müəllif:Ad Soyad" formatında axtarış sorğusu daxil edin. Beləliklə, sistem materialları yalnız tədqiqatçıların adlarına uyğun olaraq göstərəcək.
- Əgər siz öz universitetinizdən və ya akademik qurumunuzdan Google Scholar-da müəllif axtarmaq lazımdırsa, profilinizdəki hiperlinkə klikləyin. Bu, təşkilatınızdakı bütün müəllif profillərini göstərəcək.
- Həmçinin, əvvəlki üsuldan istifadə edərək istifadəçi avtomatik olaraq profil axtarış pəncərəsinə keçəcək. Burada siz həmçinin maraqlandığınız müəllifin adını daxil edə və birbaşa onun Google Scholar profilinə keçə bilərsiniz (əvvəlki üsullarda olduğu kimi materiallar siyahısı vasitəsilə deyil).
Google Scholar ölçüləri: sitat, h-index, i10-index
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Google Scholar müəllif profili çərçivəsində müəllifin bir neçə ən əhəmiyyətli göstəricisi var:
1. Google Scholar sitatı: tədqiqatçının işinə istinadların sayı.
2. h-index: Google Scholar məqalələrinin və sitatların sayını əlaqələndirən göstərici.
3. i10-index: ən çox istinad edilən məqalələrin indeksi.
Bütün bu göstəricilər Google Scholar-da sitatlardan asılı olaraq hesablanır. Onların hamısı həm bütün nəşr dövrü, həm də son 5 il üçün ayrıca hesablanır. Bundan əlavə, illər üzrə sitatların sayının qrafik görüntüsü təqdim olunur.
Google Scholar-da sitat dərəcəsini necə artırmaq olar?
Google Scholar sitat səviyyəsi müəllifin elmi fəaliyyətinin ən əhatəli göstəricisidir. Ona görə də hər bir alim bu göstəriciyə əməl etməlidir. Gəlin bu işdə hansı məsləhətlərin kömək edəcəyinə baxaq:
- Həmkarlarınızla əməkdaşlıq edin.
- Birgə müəllif məzmunu paylaşın
- Texniki parametrləri və doldurulmuş məlumatların düzgünlüyünü yoxlayın.
- İngilis dilində məqalə yazın.
- Açıq Giriş nəşrlərinə diqqət yetirin.
- Məqalə metadatası üzərində işləyin.
Həmçinin, "Elmi Nəşrlər" şirkətinin mütəxəssislərindən məsləhət ala bilərsiniz. Google Scholar Citation xidmətimizdən istifadə edin və biz profilinizin tam auditini təmin edəcəyik, bütün texniki qeyri-dəqiqlikləri aradan qaldıracağıq və elmiometrik göstəricilərdə üzvi artım təmin edəcəyik. Biz həmişə əməkdaşlıqdan məmnunuq!

Google Scholar или Google Academy одна из наиболее глобальных наукометрических платформ. За почти 20 лет работы она стала настолько значимой для исследовательского сообщества, что ее роль сложно переоценить. Но, тем не менее, не все ученые понимают принципы работы Google Academy. Сегодня мы предлагаем рассмотреть, как начать работу с Google Scholar, из каких основных блоков состоит профиль автора, а также способы использования Google Scholar Author Search.
Google Scholar: что это?
Google Scholar — наукометрическая платформа, которая индексирует все материалы исследовательского направления, размещенные в интернет-пространстве. Дата запуска Google Scholar: ноябрь 2004 года, что связано с активным ростом и все большей популярностью наукометрических баз данных.
Стоит отметить, что Google Scholar иногда ошибочно называют наукометрической базой данных, приравнивая в статусе со Scopus и Web of Science, но на самом деле это не так.
Почему Google Scholar нельзя приравнивать к наукометрическими базами данных?
Во-первых, в Google Scholar другие алгоритмы работы. Базы данных — более закрытие структуры, которые индексируют материалы, с тех источников, которые в них включены. Google Scholar индексирует более широкий спектр исследовательских материалов. Это могут быть даже блоги, заметки или материалы социальных сетей. Поэтому, существует риск индексации «ненаучных материалов».
Во-вторых, базы данных характеризуются четким перечнем необходимых к контенту требований. Над включением в базу и процессом рецензирования работают соответствующие специалисты, в то время как Google Scholar опирается на более автоматизированные алгоритмы.
Поэтому, Google Scholar выступает скорее сервисом или платформой, а не наукометрической базой данных. Это буквально Google Chrome, но в контексте научных материалов.
Для того чтобы пользоваться всем спектром возможностей Google Academy, необходимо зарегистрироваться на платформе.
Регистрация в Google Scholar: начало работы
Для того чтобы пользоваться Google Academy, необходимо пользоваться электронной почтой Gmail. С этого и начинается работа с платформой. Затем:
◎ Перейдите по ссылке https://scholar.google.com и авторизуйтесь.
◎ Откройте вкладку «My profile» и начните трехэтапную процедуру заполнения профиля автора.
В сервисе Google Scholar регистрация начинается с заполнения контактной информации. Пользователя просят указать:
- ФИО.
- Все варианты написания имени/фамилии.
- Название научного учреждения или вуза.
- E-mail для уведомлений.
- Тематику научных работ.
- Ссылку на сайт научного учреждения или вуза (необязательно).
◎ После этого начинаться следующий этап регистрации Google Scholar, где ученому необходимо выбрать все научные труды собственного авторства. На этом этапе необходимо внимательно ознакомиться с представленным списком, ведь существует возможность добавить работы не своего авторства, что выступает своего рода нарушением этических принципов.
◎ На завершительном этапе регистрации Google Scholar необходимо проработать технические нюансы:
- Обновление наукометрических показателей в профиле автора Google Scholar.
- Настройка видимости аккаунта Google Scholar.
- Оповещения на e-mail.
После этого, регистрация Google Scholar может считаться завершенной.
Google Scholar автор: настройки профиля
После регистрации, автор Google Scholar может ознакомиться со своим полноценным профилем. В большинстве случаев он будет включать всю предоставленную выше информацию и отображаться в виде:
На этом этапе автор Google Scholar может продолжить настройку профиля или отдельной информации, которая там размещена. Существует возможность:
- Добавить фото автора Google Scholar.
- Редактировать ФИО и варианты эго написания.
- Настроить оповещения на почту (Google Scholar Alerts).
- Добавить материалы, которые еще не отображены в профиле.
- Редактировать сведения о работах в профиле.
- Добавить соавторов, их профили автора Google Scholar.
Google Scholar Author Search: поиск профилей коллег
Если автору Google Scholar необходимо ознакомиться с профилями своих коллег или интересующих эго ученых в рамках Google Academy, необходимо воспользоваться возможностями Google Scholar Author Search. Рассмотрим три наиболее распространенных способа:
- Введите ФИО автора в поле поиска в Google Scholar. Так система отобразит поисковые запросы широкого спектра. То есть, по соответствию как по автору, так и названию работы и ее текста. Этот способ считается наименее результативным.
- Воспользуйтесь расширенным поиском: Google Scholar Advansed Search. Он находится на боковой панели слева. Ограничьте результаты именем конкретного автора. Так система выполнит поиск по материалам конкретного автора.
- Введите в окно поиска Google Scholar поисковый запрос в формате «author:Имя Фамилия». Так система отобразит материалы только по соответствию с ФИО исследователей.
- Если вам необходимо произвести поиск автора в Google Scholar со своего вуза или научного учреждения, нажмите на гиперссылку в вашем профиле. Так отобразятся все профили авторов с вашей организации.
- Также, пользуясь предыдущем способом, пользователь автоматически перейдет в окно поиска профилей. Здесь можно также ввести имя интересующего вас автора и перейти в его профиль Google Scholar напрямую (а не через перечень материалов, как в предыдущих способах).
Показатели Google Scholar: citation, h-index, i10-index
Также стоит отметить, что в рамках профиля автора Google Scholar существует несколько наиболее значимых показателей автора:
- Google Scholar citation: количество цитирований работ исследователя.
- h-index: показатель, взаимосвязующий количество работ и цитирований Google Scholar.
- i10-index: индекс наиболее высокоцитированных работ.
Все эти показатели рассчитываются в зависимости от цитирований в Google Scholar. Все они вычисляются отдельно как для всего публикационного периода, так и за последние 5 лет. Кроме этого, предусмотрено графическое отображение количества цитирований по годам.
Как повысить уровень цитирования в Google Scholar?
Уровень цитирования Google Scholar — наиболее комплексный показатель научной деятельности автора. Поэтому, каждому ученому необходимо следить за этой метрикой. Рассмотрим, какие советы помогут с этим:
- Скооперируйтесь со своими коллегами.
- Опубликуйте материалы в соавторстве.
- Проверьте технические настройки и корректность заполненных данных.
- Публикуйте материал на английском языке.
- Обратите внимание на Open Access издания.
- Поработайте над метаданными статьи.
Также, вы можете обратиться за консультацией к специалистам компании «Научные Публикации». Воспользуйтесь нашей услугой «Цитирование в Google Scholar» и мы предоставим полный аудит вашего профиля, устраним все технические неточности и обеспечим органическое повышение наукометрических показателей. Всегда рады сотрудничеству!
Напомним, недавно вышел материал «Компания «Научные Публикации» поздравляет с наступающим Новым Годом!»