Hirş indeksi alimin elmi töhfəsinin dəyərini müəyyən edən beynəlxalq keyfiyyət standartıdır. Yüksək h-indeksi göstərir ki, alimlər müntəzəm olaraq nəşr olunur və onların əsərləri fəal şəkildə sitat gətirilir. Bu da onların tədqiqatlarının yüksək keyfiyyətini göstərir. Bu gün biz h-indeksinin hesablanmasının üstünlüklərini, mənfi cəhətlərini və metodunu nəzərdən keçirəcəyik.
Hirş indeksi nədir?
Hirş indeksi elmi nəşrlərin dəyərini və sitatlarını ölçən müəllif səviyyəli skientometrik göstəricidir. H-indeksi alimlərin elmi fəaliyyətinin məhsuldarlığı haqqında ümumi qəbul edilmiş elmi statistikanın bir növüdür. Bu metrikdə təkcə alimin nəşinin sayı deyil, həm də elmi əsərlərin sitatlarının sayı nəzərə alınır.
Hirş indeksi əsasən konkret bilik sahələri daxilində alimlərin elmi fəaliyyətlərinin təsirini və effektivliyini müqayisə etmək üçün faydalıdır.
Akademik vəzifələrin seçilməsində Hirş indeksi mühüm rol oynayır və tədqiqat qrantları üçün müraciət edərkən nəzərə alınır.
H-indeks hesablama
Hirsch indeksinin üstünlükləri:
- Bu metrikanın köməyi ilə alimin fəaliyyəti haqqında ətraflı qiymət ala bilərsiniz. Təkcə nəşrlərin sayı deyil, həm də onların keyfiyyəti nəzərə alınır (digər tədqiqatçılar tərəfindən sitatlar)
- hesablamanın asanlığı: qlobal məlumat bazaları – Scopus, Web of Science, Google Scholar – avtomatik olaraq alimin h-indeksini hesablamaq
- Bütün tərbiyələrin əhatə dairəsi: göstərici bütün tərbiyələr üzrə universaldır. Bu isə tədqiqatçıların müxtəlif tərbiyəvi tərbiyələrdən olan məhsuldarlığını müqayisə etməyə imkan yaradır
- Elmi fəaliyyətin obyektiv qiymətləndirilməsi. Təsirin digər göstəriciləri ilə müqayisədə H-indeksi alimin fəaliyyətinin səmərəliliyini dürüst qiymətləndirir. Məsələn, bir məqalənin yüksək sitatını əldə etmək, əgər qalan əsərlər digər alimlərin əsərlərində qeyd olunmasaydı, ümumi Hirş indeksinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir etməyəcəkdir.
Hirş indeksinin mənfi cəhətləri:
- Bu göstəricidə müxtəlif bilik sahələri üzrə məqalələrin sitatların spesifikaları nəzərə alınmır. Məlum olduğu kimi, təbiət və ya texniki elmlər sahəsində elmi əsərlər bəşər və ya ictimai elmlər sahəsində nəşr olunan əsərlərdən çox daha çox sitat gətirilir
- Hirş indeksi ümumilikdə gənc alimlərlə müqayisədə elmi sahədə böyük təcrübəyə malik olan tədqiqatçılarda daha yüksəkdir. Bu göstərici birbaşa nəşələrin sayından asılıdır. Bir qayda olaraq, yeni alimlər onlardan az
- H-indeksi, obyektiv əsaslar olmadan, həddindən artıq öz-özünə sitat gətirmək və ya digər tədqiqatçılar tərəfindən xatırlanması nəticəsində alimin əsl elmi nailiyyətlərini əks edə bilməz.
Bəzi məhdudiyyətlərə baxmayaraq, Hirsch indeksi digər metriklərlə müqayisədə alimin elmi fəaliyyətinin səmərəliliyini ən dəqiq əks etdirir. Belə ki, bu indeksdə təkcə kəmiyyət deyil, həm də elmi nəşrlərin keyfiyyəti nəzərə alınır. Hirsch indeksi əsas göstəricidir ki, komissiya üzvləri ali məktəblərdə və tədqiqat qrantlarında akademik vəzifələri bölüşdürərkən diqqət yetirirlər. Əgər qısa müddətdə Hirsch indeksini artırmaq lazımdırsa, vaxt itirməyin, "Elmi nəşrlər" şirkətinin mütəxəssisləri ilə əlaqə saxlayın. Biz bütün dünya alimləri ilə əməkdaşlıq edir və minlərlə uğurlu hallarla baş veririk. Beynəlxalq məlumat bazası Scopus və ya Web of Science-də Hirş indeksini artırmaq lazımdırsa, müraciətinizi tərk edin. Biz sizin üçün xüsusi olaraq təklif formalaşdıracağıq.

Индекс Хирша – международный стандарт качества, который определяет ценность научного вклада ученого. Высокий h-index свидетельствует о том, что научные деятели регулярно публикуются и их работы активно цитируются, что говорит о высоком качестве их исследований. Сегодня рассмотрим преимущества, недостатки и метод расчета h-индекса.
Что такое Индекс Хирша?
Индекс Хирша – наукометрический показатель на уровне автора, который измеряет ценность и цитируемость научных публикаций. H-index является своеобразной общепринятой научной статистикой продуктивности научной деятельности ученых. Данная метрика учитывает не только количество публикаций ученого, но и число цитирований научных работ.
Индекс Хирша полезен прежде всего для сравнения влиятельности и эффективности научной деятельности ученых в рамках конкретных областей знаний.
Показатель индекса Хирша играет важную роль при отборе на академические должности и учитываются при подаче заявок на исследовательские гранты.
Расчет H-index
Преимущества Индекса Хирша:
- с помощью данной метрики можно получить комплексную оценку деятельности ученого. Учитывается не только количество публикаций, но и их качество (цитирование другими исследователями)
- простота расчета: глобальные базы данных – Scopus, Web of Science, Google Scholar – автоматически производят расчет h-индекса ученого
- охват всех дисциплин: показатель универсален для всех дисциплин, благодаря чему можно провести сравнение продуктивности исследователей из различных областей знаний
- объективная оценка научной деятельности: по сравнению с другими показателями влиятельности, h-индекс честно оценивает эффективность работы ученого. Например, получение высокого цитирования одной статьей значительно не повлияет на общий показатель Индекса Хирша, если остальные работы не упоминались в трудах других ученых.
Недостатки Индекса Хирша:
- показатель не учитывает специфику цитирования статей в различных областях знаний. Как известно, научные работы в области естественных или технических наук цитируются намного чаще публикаций в сфере гуманитарных или общественных наук
- индекс Хирша, как правило, выше у исследователей с большим опытом в научной сфере по сравнению с молодыми учеными. Этот показатель напрямую зависит от количества публикаций, а у начинающих ученых их, как правило, меньше
- h-index может не отражать действительных научных достижений ученого из-за чрезмерного самоцитирования или упоминаний другими исследователями без объективных оснований.
Несмотря на некоторые ограничения, индекс Хирша наиболее точно отражает продуктивность научной деятельности ученого по сравнению с другими метриками, так как учитывает не только количество, но и качество научных публикаций. Индекс Хирша – это основной показатель, на который обращают внимание члены комиссии при распределении академических должностей в университетах и грантов на исследования. Если вам необходимо увеличить индекс Хирша в краткие сроки, не теряйте времени, обратитесь к специалистам компании “Научные Публикации”. Мы сотрудничаем с учеными по всему миру и имеем тысячи успешных кейсов. Оставьте вашу заявку, если вам необходимо повысить индекс Хирша в международной базе данных Scopus или Web of Science, и мы сформируем предложение специально для вас.