Jurnallarında elmi məqalələrin dərci hər bir tədqiqatçının karyerasında mühüm mərhələdir. Bu, elmi nüfuza, qrantların alınmasına, dissertasiyaların müdafiəsinə və karyera yüksəlişinə təsir göstərir. Müvafiq olaraq, nəşr üçün elmi nəşrin seçilməsi onun uğuruna birbaşa təsir göstərir: əsərin etibarsız məlumat bazasında yerləşdirilməsi alimin reputasiyasına mənfi təsir göstərə bilər və onun tədqiqatlarının elmi ictimaiyyətdə yer almamasına səbəb ola bilər. Hansı verilənlər bazaları şübhəli sayılır və niyə onlardan qaçınmaq lazımdır? Bu barədə daha ətraflı danışacağıq.
Etibarsız verilənlər bazalarından qaçmaq niyə vacibdir?
Elmi jurnallarında nəşr sadəcə formallıq deyil, tədqiqat keyfiyyətinin mühüm göstəricisidir. Əgər iş şübhəli verilənlər bazasında indeksləşdirilmiş nəşrdə yerləşdirilibsə, bu, bir sıra mənfi nəticələrə səbəb ola bilər, yəni:
- Şübhəli elmi reputasiya: Qeyri-şəffaf indeksləşdirmə siyasətləri olan verilənlər bazalarına aşağı səviyyəli icmal jurnalları daxildir ki, bu da dərc edilmiş tədqiqatlara inamı sarsıdır.
- Beynəlxalq tanınmama: Etibarsız verilənlər bazalarında yerləşdirilən məqalələr beynəlxalq səviyyədə siyahıya alınmır.
- Vaxt və pul itkisi riski: Dissertasiyaların müdafiəsi, qrantların alınması və sertifikatlaşdırma zamanı belə məlumat bazalarında nəşrlər nəzərə alınmaya bilər ki, bu da səyləri faydasız edir.
- Yırtıcı jurnallarla əlaqə: Bir çox şübhəli məlumat bazalarına nəşri akademik reputasiyanın itirilməsinə səbəb ola biləcək yırtıcı nəşrlər daxildir.
RSCI (Rusiya Elmi Sitat İndeksi)
RSCI – müxtəlif fənlər üzrə elmi nəşrləri indeksləşdirən Rusiya elmiometrik məlumat bazasıdır və rusdilli tədqiqatçılar arasında kifayət qədər populyardır. Bununla belə, qeyd etmək lazımdır ki, beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə onun etibarlılığı və etibarlılığı ilə bağlı müzakirələr gedir. Alimlərin əhəmiyyətli bir hissəsi RSCI-də onun şübhəsini göstərən bir sıra amillərə görə nəşrlərdən yayınır.
Alimlər RSCI-ni niyə tənqid edirlər?
1. «Yırtıcı» jurnallarının mövcudluğu
«Yırtıcı» jurnalları – düzgün nəzərdən keçirmədən və redaksiya nəzarəti olmadan məqalələr dərc edən, tez-tez nəşr üçün müəlliflərdən ödəniş alan nəşrlər. Onlar elmi və etik standartlara əməl etmirlər və onların əsas məqsədi — elmi təbliğ etməkdənsə, qazanc əldə etməkdir.
RSCI-yə inamsızlığın səbəblərindən biri də bu qəbildən olan xeyli sayda jurnalın olmasıdır. Bu nəşrlərin bir çoxu RSCI məlumat bazasına daxil edilir ki, bu da elmi ictimaiyyət üçün problemlər yaradır. Bu, dərc olunan tədqiqatların keyfiyyətinin aşağı düşməsinə gətirib çıxarır, çünki belə jurnallardakı məqalələr çox vaxt ciddi nəzərdən keçirilmir və elmi standartlara cavab vermir.
Bundan əlavə, yırtıcı jurnalların olması elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi vasitəsi kimi verilənlər bazasına inamı sarsıdır. Alimlər və elmi təşkilatlar RSCI tərəfindən verilən məlumatların obyektivliyinə əmin ola bilmirlər. Bu da öz növbəsində tədqiqat işinin maliyyələşdirilməsi, təşviqi və ya qiymətləndirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul etmək üçün verilənlər bazasından istifadəni çətinləşdirir.
2. Jurnalların daxil edilməsi üçün aşağı meyarlar
Jurnalların ciddi şəkildə seçildiyi və yüksək keyfiyyət standartlarına cavab verməli olduğu Scopus və ya Web of Science kimi beynəlxalq verilənlər bazalarından fərqli olaraq, RSCI tez-tez kifayət qədər şübhəli reputasiyaya malik nəşrləri əhatə edir.
Bu, məlumat bazasına aşağı rəy səviyyəsi, zəif redaksiya siyasəti və dərc edilmiş materiallara minimum tələbləri olan jurnalların daxil edilməsi ilə nəticələnir. Nəticədə, RSCI elmin inkişafına töhfə verməyən, ancaq elmi fəaliyyət illüziyasını yaradan nəşrlərlə dolu olur.
3. Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmaması
Elmiometrik məlumat bazalarında nəşrlər alimlərin karyera yüksəlişində mühüm rol oynayır. Elmi ictimaiyyətdə ən çox tanınan Scopus və Web of Science-dir. Onlarda dərc olunan məqalələr dissertasiya müdafiəsi, xaricdən maliyyə və ya qrantların alınması zamanı nəzərə alınır. Bu platformalar alimlərə qlobal arenada peşəkar inkişaf üçün geniş imkanlar açır.
RSCI, əksinə, universal verilənlər bazası hesab edilmir. Bu o deməkdir ki, oradakı nəşrlər məhdud sayda ölkələrdə kotirovka olunacaq və yüksək səviyyədə beynəlxalq səviyyədə tanınmayacaq. Buna görə də, qlobal miqyasda peşəkar inkişaf axtaran elm adamlarının Scopus və Web of Science kimi qlobal səviyyədə tanınan verilənlər bazalarında nəşr etmələri vacibdir.
4. Məhdud coğrafiya
RSCI beynəlxalq məlumat bazası deyil, çünki o, əsasən rusdilli jurnalları indeksləşdirir, bu da tədqiqatların yayılmasını çətinləşdirir və onlarda dərc etməyi planlaşdıran potensial müəlliflərin sayını azaldır.
Index Copernicus
Index Copernicus – 1999-cu ildə yaradılmış Polşa elmiometrik məlumat bazasıdır. O, elmi jurnallar və qurumlar haqqında məlumat verir, həmçinin nəşrləri öz indeksindən (Index Copernicus Value) istifadə edərək qiymətləndirir. Rsci-də olduğu kimi, Index Copernicus da elm adamlarının verilənlər bazasında dərc etməkdən çəkinməsinə səbəb olan bir sıra aspektlərə malikdir.
Alimlər niyə Index Copernicus-u tənqid edirlər
1. Göstəricilərin hesablanması üçün qeyri-şəffaf metodologiya
Yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, Index Copernicus-un xüsusi xüsusiyyəti müxtəlif elmi fənlərdən olan jurnalları qiymətləndirmək üçün Index Copernicus Value adlı xüsusi metrikanın olmasıdır. Bununla belə, göstəricilərin hesablanması metoduna görə tənqid fırtınasına səbəb olan bu xüsusiyyətdir.
Bir çox ekspertlər və alimlər hesab edirlər ki, verilənlər bazasının istifadə etdiyi alqoritmlər kifayət qədər əsaslandırılmayıb və buna görə də onlar həddən artıq qiymətləndirilmə və jurnalların faktiki elmi əhəmiyyətinin təhrif edilməsi ehtimalını istisna etmirlər.
2. Jurnal seçimi üçün aşağı tələblər
Scopus və ya Web of Science kimi nüfuzlu verilənlər bazalarından fərqli olaraq, Index Copernicus nəşrlərin daxil edilməsi üçün daha az sərt meyarlara malikdir. Bu, aşağı keyfiyyətli resenziyalı jurnalların və lazımi yoxlama olmadan materialları dərc edən «yırtıcı» jurnalların məlumat bazasına daxil edilməsinə imkan verir. Nəticədə verilənlər bazasındakı məzmunun ümumi keyfiyyəti aşağı düşür və bu, onun etibarını sarsıdır.
3. Beynəlxalq tanınmanın olmaması
RSCI -də olduğu kimi, Index Copernicus beynəlxalq səviyyədə tanınmış verilənlər bazası hesab edilmir. Beynəlxalq standartlara uyğun olaraq elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi zamanı bu məlumat bazasında indeksləşdirilmiş jurnallardakı nəşrlər nadir hallarda nəzərə alınır. Bu, onları beynəlxalq karyeraya və ya böyük elmi layihələrdə iştiraka yönəlmiş tədqiqatçılar üçün daha az əhəmiyyət kəsb edir.
Nəşri üçün platformanın seçilməsi onun uğuruna və alimin gələcək təşviqinə birbaşa təsir edən mühüm addımdır. Etibarsız verilənlər bazalarında dərc etmək nəinki fayda gətirə bilər, həm də karyeranıza zərər verə bilər.
Şirkət «Elmi Nəşrlər» etibarlı elmi nəşrlərin seçilməsində yardım təklif edir, təmin edir nəşr prosesinin bütün mərhələlərində dəstək. Pulsuz konsultasiya almaq istəyirsinizsə, əlaqə məlumatlarınızı aşağıdakı formada buraxın və menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlasın. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Публикация научных статей в журналах – важный этап в карьере каждого исследователя. Она влияет на научную репутацию, получение грантов, защиту диссертаций и продвижение по карьерной лестнице. Соответственно, выбор научного издания для публикации напрямую влияет на ее успех: размещение работы в ненадежной базе данных может негативно сказаться на репутации ученого и привести к тому, что его исследования не будут котироваться в научном сообществе. Какие базы данных считаются сомнительными, и почему их следует избегать? Далее мы расскажем об этом подробнее.
Почему важно избегать ненадежных баз данных?
Публикация в научных журналах – это не просто формальность, а важный показатель качества исследования. Если работа размещена в издании, которое индексируется в сомнительной базе данных, это может нести за собой ряд негативных последствий, а именно:
- Сомнительная научная репутация: базы данных с непрозрачной политикой индексирования включают журналы с низким уровнем рецензирования, что подрывает доверие к опубликованным исследованиям.
- Отсутствие международного признания: статьи, размещенные в ненадежных базах данных, не котируются на международном уровне.
- Риск потери времени и средств: публикации в таких базах могут не засчитываться при защите диссертаций, получении грантов и аттестации, что делает вложенные усилия бесполезными.
- Связь с хищническими журналами: многие сомнительные базы данных включают издания-хищники, публикация в которых может привести к утрате академической репутации.
РИНЦ (Российский индекс научного цитирования)
РИНЦ – это российская наукометрическая база данных, которая индексирует научные публикации по различным дисциплинам, и она достаточно популярна среди русскоязычных исследователей. Однако стоит отметить, что в международном научном сообществе точатся дискуссии касаемо ее авторитетности и надежности. Значительная часть ученых избегает публикаций в РИНЦ, из-за ряда факторов, которые свидетельствуют о ее сомнительности.
Почему ученые критикуют РИНЦ?
1. Наличие «хищнических» журналов
«Хищнические» журналы – издания, которые публикуют статьи без должного рецензирования и редакторского контроля, зачастую взимая с авторов оплату за публикацию. Они не следуют научным и этическим стандартам, а их главная цель — получение прибыли, а не продвижение науки.
Одной из причин недоверия к РИНЦ является наличие значительного количества журналов такого рода. Многие из этих изданий включаются в базу данных РИНЦ, что создает проблемы для научного сообщества. Это приводит к снижению качества публикуемых исследований, так как статьи в таких журналах зачастую не проходят строгого рецензирования и не соответствуют научным стандартам.
Кроме того, наличие журналов-хищников подрывает доверие к базе данных как к инструменту оценки научной деятельности. Ученые и научные организации не могут быть уверены в объективности информации, предоставляемых РИНЦ. Это, в свою очередь, затрудняет использование базы данных для принятия решений о финансировании, продвижении или оценке исследовательской работы.
2. Низкие критерии включения журналов
В отличие от международных баз данных, таких как Scopus или Web of Science, где журналы проходят строгий отбор и должны соответствовать высоким стандартам качества, РИНЦ зачастую включает издания, с достаточно сомнительной репутацией.
Это приводит к тому, что в базу данных попадают журналы с низким уровнем рецензирования, слабой редакторской политикой и минимальными требованиями к публикуемым материалам. В результате, РИНЦ становится переполненной изданиями, которые не способствуют развитию науки, а лишь создают иллюзию научной активности.
3. Отсутствие признания со стороны международного сообщества
Публикации в наукометрических базах данных играют важную роль в карьерном росте ученых. Наиболее признанными в научном сообществе являются Scopus и Web of Science. Статьи, опубликованные в них берутся во внимание во время защиты диссертации, получения иностранного финансирования или грантов. Эти платформы открывают ученым широкие возможности для профессионального роста на глобальной арене.
РИНЦ же напротив, не считается универсальной базой данных. Это значит, что публикации в ней будут котироваться в ограниченном количестве стран не будут иметь высокого уровня международного признания. Поэтому для ученых, стремящихся к профессиональному росту на мировом уровне, важно публиковаться в базах данных с глобальным признанием, таких как Scopus и Web of Science.
4. Ограниченная география
РИНЦ не является международной базой данных, поскольку в основном индексирует русскоязычные журналы, что затрудняет распространение исследований и уменьшает количество потенциальных авторов, которые планируют публикацию в них.
Index Copernicus
Index Copernicus – это польская наукометрическая база данных, созданная в 1999 году. Она предоставляет информацию о научных журналах и учреждениях, а также оценивает издания с помощью собственного индекса (Index Copernicus Value). Как в случае с РИНЦ, Index Copernicus также имеет ряд аспектов, из-за которых ученые избегают публикации в этой базе данных.
Почему ученые критикуют Index Copernicus
1. Непрозрачная методология расчета показателей
Как мы отметили выше, особенностью Index Copernicus является наличие специальной метрики для оценки журналов из различных научных дисциплин, которая называется Index Copernicus Value. Однако именно эта особенность вызывает шквал критики из-за методики расчета показателей.
Многие эксперты и ученые считают, что алгоритмы, которые использует база данных, недостаточно обоснованы, и поэтому они не исключают вероятность завышения показателей и искажения реальной научной значимости журналов.
2. Низкие требования к отбору журналов
В отличие от авторитетных баз данных, таких как Scopus или Web of Science, Index Copernicus предъявляет менее строгие критерии для включения изданий. Это позволяет попадать в базу журналам с низким качеством рецензирования и «хищническим журналам», которые публикуют материалы без должной проверки. В результате, общее качество контента в базе снижается, что подрывает доверие к ней.
3. Отсутствие международного признания
Как в случае с РИНЦ, Index Copernicus не считается общепризнанной базой данных на международном уровне. Публикации в журналах, индексированных в этой базе, редко учитываются при оценке научной деятельности по международным стандартам. Это делает их менее значимыми для исследователей, ориентированных на международную карьеру или участие в крупных научных проектах.
Выбор платформы для публикации – важный шаг, который напрямую влияет на ее успешность и дальнейшее продвижение ученого. Публикации в ненадежных базах данных могут не только не принести пользы, но и навредить карьере.
Компания «Научные Публикации» предлагает помощь в выборе надежных научных изданий, обеспечивая поддержку на всех этапах публикационного процесса. Если вы желаете получить бесплатную консультацию, оставляйте свои контактные данные в форме ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к новым научным свершениям!