Scopus-da nəşr üçün jurnal seçmək vacib addımdır ki, bu da nəşrin skientometrik göstəricilərinin dərindən təhlil edilməsi və nəzərə alınmasını tələb edir. Bu məqalədə nəşr üçün elmi jurnal seçərkən hansı metriklərə diqqət yetirməli olduğunuzu təhlil edəcəyik.
Scopus jurnallarının situsiyasının əsas göstəriciləri
Scopus-a daxil olan elmi jurnalların təsirinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunan kəmiyyət və kəmiyyət xüsusiyyətləri:
● CiteScore (Citation Index)
CiteScore Scopus un əsas skientometrik göstəricilərindən biridir. Akademik jurnalda dərc olunan hər məqalədə orta hesabla sitatların sayı göstərilir. Yüksək CiteScore olan nəşrlər öz mövzu sahəsinə daha böyük təsir göstərir.
Bu metrik akademik şəraitdə jurnalın təsirinin və keyfiyyətinin aydın və sadə göstəricisini təmin etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Bir log's CiteScore necə hesablanır?
Cari il üçün CiteScore hesablanması jurnal tərəfindən son 4 ildə (hesabat ili daxil olmaqla) həmin dörd ildə jurnalda dərc olunan məqalələrin sayına görə bölünmüş sitatların sayına əsaslanır. CiteScore-un 2023-cü il üçün hesablanmasının formulu belədir:
Skopus da çıxan CiteScore adlı jurnalın bir nümunəsi:
● SJR (SCImago Journal Rank)
SJR – jurnalların elmi təsirinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunan metrikdir. Burada təkcə sitatların sayı deyil, həm də bu jurnala istinad edən nəşrlərin səlahiyyəti nəzərə alınır. Bu göstərici "SCImago Lab" tərəfindən hazırlanıb və "Scopus" platformasının məlumatları əsasında hazırlanıb.
SJR Journal Ranking hər il Ssimago Journal & Country Rank internet platformasında və Scopus saytında yenilənir.
Sadə sitat sayılması ilə fərqli olaraq SJR onların "çəkisini" nəzərə alır. Bu o deməkdir ki, daha nüfuzlu jurnaldan alınan sitat daha az nüfuzlu jurnaldan birindən daha çox çəki daşıyır. Bu yolla SJR təkcə sitatların kəmiyyətini deyil, keyfiyyətini nəzərə alır.
Yüksək SJR dəyərləri jurnalın öz sahəsində böyük nüfuz və səlahiyyət sahibi olduğunu göstərir.
Journal SJR necə hesablanır?
2023-cü il üçün SJR-in hesablanmasının formulu belədir:
Bu göstərici əvvəlki üç il ərzində jurnalda dərc olunan məqalələrin orta hesabla aldığı ağırlıqlı sitatların sayını göstərir – 3 il ərzində jurnalda dərc olunan məqalələr tərəfindən N ilində alınan çəkili sitatlar.
● SNİp (Mənbə kağıza normallaşdırılmış təsir)
SNİp müxtəlif elmi sahələrdə sitatların konteksti nəzərə alınmaqla elmi məqalələrin təsirinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunan metrikdir. SNİp akademik nəşriyyatın tematik sahəsi üçün gözlənilən saya görə alınan sitatların faktiki sayını ölçür. Bu, jurnalın müəyyən bir təcrübə sahəsində nisbi təsirini anlamaq üçün faydalı göstəricidir. Bu göstəriciNisvier tərəfindən təqdim edilmişdir.
SNİP nəzərə alır ki, müxtəlif mövzu sahələri müxtəlif sitat tezliklərinə malikdirlər. Məsələn, bəzi sahələrdə, məsələn, tibb və ya fizikada sitatların sayı insanlığa nisbətən çox ola bilər. SNİp bu fərqi düzəldir ki, müxtəlif sahələrdən olan logları daha obyektiv müqayisə etmək mümkün olsun.
SNİp-in hesablanmasının formulu belədir:
SNİp formulunda jurnalın ümumi situasiyası və onun içində olan məqalələrin sayı nəzərə alınır, bu elmi sahədə sitasiya xüsusiyyətlərinə görə düzəliş edilir:
SNİp elmi jurnalların öz sahəsi və sitat kontekstini nəzərə alaraq təsirinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunur. Bu, jurnal seçmək üçün faydalı göstəricidir, xüsusilə də əgər tədqiqatlarınız sitat normativlərinin digər intizam qaydalarından əhəmiyyətli dərəcədə fərqləndiyi bir sahədədir.
● Kvartile
Skopusa daxil olan bütün jurnallar öz nüfuz və situsiya qiymətlərindən asılı olaraq dörd əsas kateqoriyaya bölünürlər – kvartillər.
Kvartile — elmi jurnalların onların sitatlanma səviyyəsi əsasında sıralanması. Jurnallar SJR (SCImago Journal Rank) və ya CiteScore kimi əsas metrikalar üçün sıralamada tutduqları mövqedən asılı olaraq dörd qrupa və ya kvartillərə (Q1, Q2, Q3, Q4) bölünürlər.
Birinci kvartaldan (Q1) jurnallar ən nüfuzlu hesab olunur.
Nəşr üçün jurnal seçərkən sitat göstəricilərini nəzərdən keçirmək nə üçün vacibdir?
Jurnalın nüfuzunun əsas göstəriciləri – CiteScore, SJR, SNIP, Quartile aşağıdakı səbəblərdən nəşr üçün jurnal seçərkən mühüm kriteriyadır:
- Jurnalın reputasiyasının qiymətləndirilməsi: yüksək sklenometrik göstəricilərə malik nəşrlər nəşr üçün daha prestijli hesab edilir, eyni zamanda, aşağı reytinqə malik jurnallarda məqalənin yerləşdirilməsi alimin səlahiyyətinə mənfi təsir edə bilər
- Oxucu: Yüksək CiteScore, SJR, SNIP və Quartile metrikaları yüksək olan jurnallarda nəşr geniş elmi auditoriyaya çatmağa imkan verir. Bu, sizin işinizin digər tədqiqatçılar tərəfindən diqqətə və istinad ediləcəyi ehtimalını artırır
- Akademik karyeraya təsiri. Yüksək istinad olunan və nüfuzlu jurnallarda nəşrlər, xüsusilə birinci və ya ikinci kvartalda (Q1, Q2) jurnallar tədqiqatçının elmi fəaliyyətinə əhəmiyyətli təsir göstərə bilər. Belə nəşrlər qrant almaq, akademik titullar almaq və ya konfrans dəvətnamələri almaq üçün müraciət edərkən həlledici ola bilər.
Scopusda bir nəşrə ehtiyacınız varsa, lakin araşdırmalarınız üçün hansı jurnalın daha yaxşı seçim edəcəyini bilmirsinizsə, bizim mütəxəssislər sizə düzgün nəşri seçməyə kömək edəcəklər. Elmi Nəşrlər Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiyada elmi və konsultasiya xidmətləri sahəsində liderdir. Biz yalnız hüquq sahəsində işləyirik, hər bir müştərimiz hüquqi müqavilə formasında zəmanət alır. Tez əlaqə üçün əlaqə detallarınızı aşağıdakı formada saxlayın.

Selecting a journal for publication in Scopus is an important step that requires careful analysis and consideration of the publication's scientometric indicators. What metrics should be paid attention to when selecting a scientific journal for publication - we will analyze in this article.
Main citation metrics of Scopus journals
Qualitative and quantitative characteristics that are used to assess the impact of scientific journals included in Scopus:
CiteScore (Citation Index)
CiteScore is one of the main scientific metrics of Scopus, showing the average number of citations per article published in an academic journal. Publications with a high CiteScore have a greater impact in their subject area.
This metric is designed to present a clear and simple indicator of a journal's influence and quality in academia.
How is the CiteScore of a journal calculated?
The CiteScore calculation for the current year is based on the number of citations received by the journal in the last 4 years (including the year of calculation) divided by the number of articles published in the journal in those four years. The formula for calculating the CiteScore for 2023 is:
Example of the CiteScore indicator of a journal in Scopus:
SJR (SCImago Journal Rank)
SJR is a metric used to assess the scientific impact of journals. It takes into account not only the number of citations, but also the authority of the publications referring to this journal. This indicator was developed by SCImago Lab and is based on data from the Scopus platform.
The SJR ranking of journals is updated annually on the online platform Ssimago Journal & Country Rank and on the Scopus website.
Unlike simple citation counting, SJR takes into account the "weight" of citations. This means that a citation from a more prestigious journal has more weight than one from a less reputable journal. Thus, SJR takes into account the quality, not only the number of citations.
High SJR values indicate a journal's great influence and authority in its field.
How is a journal's SJR calculated?
The formula for calculatingSJR for 2023:
The indicator displays the average number of weighted citations received by articles in a particular year published in the journal over the previous three years - weighted citations received in year N by articles published in the journal over a three-year period.
SNIP (Source Normalized Impact per Paper)
SNIP is a metric that is used to assess the impact of academic articles taking into account the citation context in different academic fields. SNIP measures the actual number of citations received relative to the expected number of citations for the subject area of an academic publication. It is a useful indicator for understanding the relative influence of a journal in a particular field of study. The indicator was introduced by Elsevier.
SNIP takes into account that different subject areas have different citation rates. For example, some fields, such as medicine or physics, may have higher citation rates than the humanities. SNIP adjusts for this difference so that journals from different fields can be compared more objectively.
Formula for calculating SNIP:
The SNIP formula takes into account the total citations of a journal and the number of articles in the journal, adjusted for citation patterns in a given scientific field:
SNIP is used to assess the impact of scientific journals based on their field and citation context. It is a useful indicator for journal selection, especially if your research is in a field where citation norms differ significantly from other disciplines.
Quartile
All journals included in Scopus are divided into four main categories - quartiles - based on their impact and citation rates.
A quartile is a ranking of scientific journals based on their citation rates. Journals are divided into four groups or quartiles (Q1, Q2, Q3, Q4) based on their position in the rankings according to key metrics such as SJR (SCImago Journal Rank) or CiteScore.
Journals from the first quartile (Q1) are considered the most prestigious.
Why is it important to consider citation metrics when selecting a journal for publication?
The main indicators of journal influence - CiteScore, SJR, SNIP, Quartile - are an important criterion when selecting a journal for publication for the following reasons:
- journal reputation assessment: publications with high scientometric indicators are considered more prestigious for publication, while placing an article in journals with low rankings can negatively affect a scientist's credibility
- Readership reach: publishing in journals with high CiteScore, SJR, SNIP, and Quartile metrics allows you to reach a broad scientific audience. It increases the likelihood that your work will be noticed and cited by other researchers
- Impact on academic career: Publications in highly citedand prestigious journals, especially those in the first or second quartile (Q1, Q2), can have a significant impact on a researcher's academic career. Such publications can be crucial when applying for grants, academic honors, or conference invitations.
If you need publication in Scopus, but you do not know which journal is the best to choose to publish your research, our experts will help you find the right publication. Scientific Publications is a leader in scientific consulting services in Eastern Europe and Central Asia. We work exclusively in the legal field, each of our clients receives a guarantee in the form of a legal contract. To learn more about our services, please leave your contact details in the form below for quick communication.