Scopus ən səlahiyyətli skientometrik məlumat bazalarından biridir. Bu nəşrdə həm universitet səviyyəsində, həm də qlobal elmi ictimaiyyətdə prestijli hesab olunur. "Scopus" məlumat bazasında məqalənin indeksləşdirilməsi tədqiqatçı üçün əhəmiyyətli nailiyyətdir. Bu, onun elmi fəaliyyətinin geniş əhatə dairəsinə və alimin özünün yüksək dərəcədə təsir dairəsinə zəmanət verir. Scopus-da elmi məqalənin indekslənməsinə necə nail olmaq lazımdır? Bu müzakirədə bu barədə danışılacaq.
Skopusu unikal edən nədir?
Scopus verilənlər bazası (DB) hal-hazırda müxtəlif istiqamətlərin elmi məzmununu özündə cəmləşdirən ən böyük abstrakt xidmətdir. Platformada yalnız "Scopus"un ən yüksək standartlarına cavab verən ən yaxşı elmi jurnallar yer alır. Nəşrlər mütəmadi olaraq qiymətləndirilir. Əgər onlar artıq verilənlər bazasının tələblərinə cavab vermirsə, platformadan kənarlaşdırıla bilər. Bu isə Skopusu elmi informasiyanın ən böyük və etibarlı mənbələrindən biri edir.
Dünyanın bir çox universitetləri beynəlxalq arenada sıralarını artırmaq və tədqiqat layihələri üçün əlavə vəsait əldə etmək üçün Scopusda mümkün qədər çox məqalə dərc etməyə çalışırlar.
Scopus verilənlər bazasında elmi fəaliyyətinizi necə indeks etmək lazımdır?
Qlobal Scopus sistemində elmi məqalənizin uğurlu indeksləşdirilməsi əldə etmək üçün aşağıdakı tövsiyələrə riayət etməyinizi tövsiyə edirik:
- Düzgün elmi jurnalın seçilməsi. Bu, ilk və ən vacib addımdır. Scopus yalnız ən yüksək keyfiyyətli elmi jurnalları indekslər, buna görə də, yeni-yeni peer nəzərdən olan bir seçmək vacibdir. Scopus jurnallarının siyahısını rəsmi sayt vasitəsilə yoxlaya və ya tədqiqat sahəsi və intizam qaydaları ilə nəşrlərin axtarışına imkan verən xüsusi resurslardan istifadə edə bilərsiniz. «Yırtıcı» loqlardan uzaq durun. Bu cür nəşrlər indeksasiya şansını azaldır və adına mənfi təsir göstərə bilər.
- Tədqiqatın orijinallığı və əhəmiyyəti. Scopus yalnız orijinal elmi tədqiqatları təmsil edən, bilik sahəsinə əhəmiyyətli töhfə verən və unikal nəticələr əldə edən həmin elmi məqalələri indeksləşdirir. Yüksək keyfiyyətli araşdırmaların aparılması və unikal məlumatların və ya ideyaların təqdim edilməsi Scopus sıralama jurnalında uğurlu nəşr şansını artırır.
- Təqdimatın aydınlığı və dəqiqliyi. Elmi məqalə kompetensiyalı şəkildə yazılmalı, məntiqi strukturlaşdırmalı və bütün lazımi bölmələr: giriş, metod, nəticə, müzakirə və nəticə olmalıdır. Mətnin beynəlxalq elmi auditoriya üçün anlaşılan və maraqlı olması vacibdir.
- Beynəlxalq sitasiya standartlarının işlənməsi. Əmin olun ki, məqalənizdəki sitatlar jurnalın və beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun formatlı olsun. Bu, gələcəkdə də onun sitata gəlməsinə təkan verir.
- Nəşriyyatın tələblərinə uyğunluğu. Hər bir jurnalda məqalənin formatlaşdırılması, müəlliflərin sayı, işin həcmi və məzmunu ilə bağlı öz tələbləri var. Əmin olun ki, məqaləniz materialları redaktorlara göndərməzdən əvvəl bu tələblərə tam əməl edir.
Scopus-da elmi məqalənin indeksləşdirilməsi şərtləri
Scopusda elmi məqaləni indeks etmək üçün 4-12 həftə vaxt lazım olacaq. Amma məlumat bazasında məqalənin vəziyyətini jurnalda dərc olunduqdan 1 ay sonra yoxlaya bilərsiniz. Adətən, ədəbiyyatda ilk növbədə e-görüntü prinsipi ilə bağlı elmi məqalələr dərc olunur. Bu o deməkdir ki, jurnal yalnız məsələ bağlandıqdan (doldurulduqdan) sonra Scopus-a indeksləşdirilməsi üçün məqalələr göndərir.
Scopus-da elmi məqalənin indeksasiya olunub-olmadığını necə bilmək olar?
Scopus verilənlər bazasında elmi işlərinizin indeksləşdirilməsi yoxlamaq üçün platformanın rəsmi saytına daxil olun və "Müəlliflərin axtarışı" sekmesini seçin.
Axtarışlara başlamaq üçün aşağıdakı detalları daxil etmək lazımdır:
- Müəllifin adı və soyadı
- bağlılıq (universitetə məxsus)
- ORCID.
Bu məlumatı təqdim etdikdən sonra yenidən yaradıcı profil səhifənizə yönələcəksiniz. Bu səhifədə indekslənmiş bütün işləriniz qeyd olunacaq. Əgər arayış istədiyiniz nəticələri qaytarmırsa, siz jurnalın redaksiya ofisinə və ya Scopus dəstək xidmətinə e-mail göndərməlidir.
Beynəlxalq scientometrik məlumat bazası Scopus dünya elmi ictimaiyyəti üçün ən səlahiyyətli biridir. Orada indekslənən jurnallar tədqiqat materialının keyfiyyətinə dair ciddi tələblər irəli sürürlər. Buna görə də Scopus jurnalında elmi məqalə yerləşdirmək olduqca çətindir. Scopus abstrakt məlumat bazasında kağız dərc etməkdə sizə kömək lazımdırsa, veb-sayta istək qoyun. Bizim mütəxəssislər bu gün sizinlə əlaqə yaradacaqlar.

Scopus is one of the most authoritative scientific databases, and publication in it is considered prestigious both at the university level and in the global scientific community. Indexation of an article in the Scopus database is a significant achievement for a researcher, which guarantees wide coverage of his/her scientific work and a high degree of influence of the scientist himself/herself. So how to achieve indexing of a scientific article in Scopus? This will be discussed in this review.
What is the uniqueness of Scopus?
The Scopus database (DB) is by far the largest abstracting service that contains scientific content of various kinds. The platform includes only the best scientific journals that meet the highest Scopus standards. The publications are regularly evaluated, and if they no longer meet the requirements of the database, they can be excluded from the platform. This makes Scopus one of the largest and most reliable sources of scientific information.
Many universities around the world strive to publish as many articles as possible in Scopus to increase their international rankings and obtain additional funding for their research projects.
How do I get my research paper indexed in the Scopus database?
To get your scientific paper successfully indexed in the global Scopus system, it is recommended to follow the following guidelines:
Choosing the right scientific journal. This is the first and most important step. Scopus indexes only the highest quality scientific journals, so it is important to choose the one with up-to-date peer review. You can check the list of Scopus journals through the official website or use specialized resources that allow you to search for publications by field of study and discipline. Avoid "predatory" journals. Publication in such journals reduces the chances of indexing and may negatively affect your reputation.
Originality and significance of the research. Scopus indexes only those scientific articles that represent original research, make a significant contribution to the field of knowledge, and have unique results. Conducting quality research and providing unique data or ideas increases the chances of successful publication in a Scopus ranking journal.
Clarity and accuracy of presentation. A scientific article should be competently written, logically structured and contain all necessary sections: introduction, methods, results, discussion and conclusion. It is important that the text should be understandable and interesting to an international scientific audience.
Use of international citation standards. Make sure that the citations in your paper are arranged according to journal requirements and international standards. This also contributes to its citation in the future. Without meeting this prerequisite, the article may be rejected by the journal's editorial board.
Adherence to the requirements of the publication. Each journal has its own requirements for article formatting, number of authors, length and content of the paper. Make sure that your article fully complies with these requirements before submitting it to the editorial board.
Timeframe for indexing a scientific paper in Scopus
It takes from 4 to 12 weeks to index a scientific paper in Scopus. But you can check the status of the article in the database as early as 1 month after publication in the journal. Editions usually publish scientific papers according to the principle of e-vision first. This means that the journal sends articles for indexing in Scopus only after the issue is closed (filled).
How to find out whether a scientific article is indexed in Scopus?
To check whether your scientific paper is indexed in the Scopus database, go to the official website of the platform and select the "Search for Authors" tab.
To start the search, you need to enter the following data:
author's first name, last name
affiliation (university affiliation)
ORCID.
After submitting these data, you will be redirected to your author profile page, where all your indexed papers will be listed. If the search does not yield the desired results, you should send an e-mail to the journal's editorial office or Scopus support service.
The international scientific database Scopus is one of the most authoritative for the world scientific community. The journals that are indexed there, make serious requirements to the quality of research material, so it is extremely difficult to place a scientific article in a Scopus journal. If you need help in publishing a paper in the Scopus abstract database, make a request on the website, and our experts will contact you today.