Scopus və Web of Science müxtəlif sahələr üzrə geniş elmi nəşrləri əhatə edən iki əsas mücərrəd məlumat bazasıdır. Bu xidmətlərdə yerləşdirilən kontentin yüksək keyfiyyəti dərc olunmuş material üçün ciddi tələblərə riayət edilməsini nəzərdə tutur. "Scopus" və ya "Web of Science"də tez bir zamanda məqalə dərc etmək mümkün olmasa da, iş düzgün təşkil olunarsa, bu prosesi sürətləndirmək olar. Bu məqalədə məqalənin səlahiyyətli nəşrdə yerləşdirilməsi prosesini optimallaşdırma və düzgün şəkildə necə qurulması barədə məlumat verəcəyk.
Scopus və Web of Science Database-də Quick Publication-ın çətinlikləri
Scopus və ya Web of Science-də məqalə dərc etmək özünü beynəlxalq elmi ictimaiyyətə bəyan etmək və reytinqinizi artırmaq deməkdir. Bu məlumat bazalarının birində nəşr əhəmiyyətli nailiyyətdir. Bu, akademik vəzifələrin paylanmasında və tədqiqat fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsində nəzərə alınır.
Elmi məqaləni dərhal mötəbər məlumat bazasında dərc etmək istəyən gənc alimlər bir sıra çətinliklərlə üzləşirlər. Yazıçıların sürətli nəşrə can atarkən üzləşdiklərinin əsas maneələri:
- Elmi əsərlərin keyfiyyətinə dair sərt tələblər
- Uzun baxış prosesi
- Yazarlar arasında yüksək rəqabət
- Ciddi dizayn meyarları və texniki tələblər
- Elmi etikanın yüksək standartları
- elmi jurnalda bir məqalənin görünməsi və indeksləşdirilməsi problemləri.
Scopus və Web of Science məlumat bazalarında uğurlu nəşr üçün tövsiyələr
Prosesi səliqəyə salmasına və tez dərc olunması şansınızı artırmağa kömək edən əsas addımlar aşağıdakılardır:
Düzgün jurnalı seçmək
İlk növbədə elmi məqalənin jurnalın mövzusuna uyğun olmasına diqqət etmək lazımdır. Bu isə manatın qəbulu şansını artırır və təkrar baxılma vaxtını azaldır.
Scopus və ya Web of Science jurnalında jurnalın indeksləşdirilməsi yoxlayın. Bu məlumatı məlumat bazalarının rəsmi saytlarında aydınlaşdıra bilərsiniz. Xidmətlərdən kənar nəşrlər qlobal elmi ictimaiyyət üçün gözəgörünməzdir. Bu cür jurnallarda dərc olunan yazılar müəllifin və onun əsərlərinin smimetrik göstəricilərinə mənfi təsir edə bilər.
Hər ay "Scientific Publications" scopus məlumat bazasından xaric edilmiş jurnalların siyahısını yeniləyir.Məqaləmizdə verilənlər bazasında indeksləşdirməni itirmiş nəşrlərin hazırkı siyahısı ilə tanış ola bilərsiniz.
Həmçinin, müzakirənin vaxtı kimi belə vacib kriteriyaya diqqət yetirməyi tövsiyə edirik. Jurnalları nəzərdən keçirin. Bu məlumatı müəlliflərin rəylərini və ya məlumatlarını jurnalın saytında oxumaqla tapmaq olar.
Məqalənin tərtibi üçün bütün qaydalara əməl edin
Məqalənin düzgün tərtib edilməsi uğurlu nəşr üçün əsasdır. Hər bir nəşrdə məqalələrin quruluşu və tərtibi ilə bağlı öz tələbləri var (şrift, həcm, sitat üslubu və s.). Bu tələblərin yerinə yetirilməməsi işin ilkin mərhələdə rədd edilməsinə səbəb ola bilər.
Tədqiqatın mövzusu və novatorluq aktuallığı
Məqalədə elmi ictimaiyyət üçün aktual və faydalı olan yeni fikir və nəticələr yer almalıdır. Aktuallıqlarını itirmiş mövzular üzrə materiallar redaksiya heyəti tərəfindən qəbul olunmayacaq və jurnalların yeni saylarında dərc olunacaq.
Keyfiyyətin və aidiyyətinin təmin olunması
Elmi əsər yüksək keyfiyyətə malik olmalı, orijinal mətn olmalıdır və onun mövzusu jurnalın ixtisaslaşması və elmi istiqamətinə uyğun olmalıdır. Düzgün tətbiq olunan metodlar və mövzu sahəsinə ağır töhfə ilə aparılan araşdırmalar qəbul olunmaq üçün daha yaxşı şans yaradır.
Baxış prosesinin təşkil edilməsi
İşinizin materialları təqdim etdiyiniz elmi jurnalın bütün kriteriya və tələblərinə uyğun olduğuna əmin olun. Çoxsaylı redaktələr və səhvlər nəzərdən keçirmə prosesini əhəmiyyətli dərəcədə ləngidə bilər. Məqalənin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac varsa, mümkün qədər tez bir zamanda təkrarlananların bütün şərhlərini nəzərə almağa və yenilənmiş versiya göndərməyə çalışın. Bu, təkrar nəzərdən keçirmə və təkrarlama prosesini əhəmiyyətli dərəcədə sürətlənəcək.
Elmi məsləhətçi şirkətin xidmətlərindən istifadə edin
Elm və skientometriya sahəsində vasitəçi şirkətə müraciət etmək vaxta və resurslara əhəmiyyətli dərəcədə qənaət edə bilər. Peşəkarlar qrupu nəşr prosesi ilə bağlı bir çox digər çətinliklərin öhdəsindən gəlməyə və məqaləni reytinq jurnalına yerləşdirmə prosedurunu sürətləndirməyə kömək edəcək.
Elmi nəşrlər Scopus və Web of Science-in səlahiyyətli məlumat bazalarında nəşr prosesini sürətləndirə necə kömək edə bilər?
Elmi Nəşrlər Konsaltinq Şirkəti scientometrika və elm sahəsi üzrə liderdir. Uzun illərdir ki, biz elmi ictimaiyyətə unikal və yüksək keyfiyyətli aralıq elmi və publisistik xidmətlər göstəririk. Biz dünyanın hər yerindən olan alimlərə nəşr prosesinin bütün mərhələlərindən keçməyə və nüfuzlu Scopus və ya Web of Science verilənlər bazalarında uğurlu indeksləşmə əldə etməyə kömək edirik. Şirkətin mütəxəssisləri məqalələrin ən yüksək reytinqli jurnallarda yerləşdirilməsi ilə bağlı məsləhət vermək sahəsində çoxillik təcrübəyə malikdirlər və uğurlu nəşrə gedən yolda ən çətin işləri həll etməyə hazırdırlar.
Scopus və ya Web of Science verilənlər bazalarında nəşr üçün dəstək aşağıdakılar daxildir:
- Məqalənin indeksləşdirilməsi mərhələsinə qədər tam dəstək
- Rəsmi müqavilənin yekunu
- məqalənin sərbəst auditinin aparılması
- yüksək reytinqə və etibarlı reputasiyasına malik jurnalların seçilməsi.
Elmi nəşrlərlə əməkdaşlıq scopus və Web of Science indeksli jurnallarda nəşr prosesini əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirməyə və sürətə imkan verir. Jurnalın seçilməsindən tutmuş həmyaşıdlarının nəzərdən keçirilməsi üzrə bütün mərhələlərdə dəstək olmaq üçün şirkətin mütəxəssisləri peşəkar yanaşma və dəstək təqdim edirlər ki, bu da müəlliflərin öz araşdırmalarına diqqət ayırmalarına kömək edir. Bununla yanaşı, nəşrdə rədd və gecikmə risklərini minimuma endirir.
Nəşr dəstəyi ilə bağlı suallarınız varsa, zəhmət olmasa, əlaqə məlumatlarınızı aşağıdakı formada saxlayın. İş günü ərzində şəxsi menecer sizinlə əlaqə yaradacaq.

Scopus и Web of Science — две основные реферативные базы данных, охватывающие большой спектр научных изданий различной направленности. Высокое качество контента, размещенного в данных сервисах, предполагает соблюдение строгих требований к публикуемому материалу. Хотя быстро опубликовать статью в Scopus или Web of Science невозможно, этот процесс можно ускорить при правильной организации работы. Как оптимизировать и правильно структурировать процесс размещения статьи в авторитетном издании — расскажем в данном материале.
Трудности быстрой публикации в базе данных Scopus и Web of Science
Опубликовать статью в Scopus или Web of Science — значит заявить о себе международному научному сообществу и повысить свой рейтинг. Публикация в одной из этих баз данных – существенное достижение, которое учитывается при распределении академических должностей и финансирования исследовательской деятельности.
Молодые ученые, которые хотят быстро опубликовать научную статью в авторитетной базе данных, испытывают ряд трудностей. Основные препятствия, с которыми сталкиваются авторы при стремлении к быстрой публикации:
- строгие требования к качеству научных работ
- длительный процесс рецензирования
- высокая конкуренция среди авторов
- строгие критерии оформления и технические требования
- высокие стандарты научной этики
- проблемы с видимостью и индексацией статьи в научном журнале.
Рекомендации для успешной публикации в базах данных Scopus и Web of Science
Вот несколько ключевых шагов, которые помогут оптимизировать процесс и повысить шансы на быструю публикацию:
Выбор подходящего журнала
Прежде всего, следует убедиться, что научная статья соответствует тематике журнала. Что увеличивает шансы на принятие рукописи и сокращает время рецензирования.
Проверьте индексацию журнала в Scopus или Web of Science, уточнить данную информацию можно на официальных сайтах баз данных. Издания, исключенные из сервисов, невидимы для глобального научного сообщества. Публикация в таких журналах может негативно влиять на наукометрические показатели автора и его работ.
Каждый месяц компания “Научные Публикации” обновляет список исключенных журналов из базы данных Scopus. Ознакомиться с актуальным перечнем изданий, потерявших индексацию в БД, можно в нашей статье.
Рекомендуем также обратить внимание на такой важный критерий как сроки рецензирования. Изучите журналы с коротким периодом рецензирования. Данную информацию можно узнать, ознакомившись с отзывами авторов или информацией на сайте журнала.
Следуйте всем рекомендациям по оформлению статьи
Корректное оформление статьи — залог успешной публикации. Каждое издание имеет свои требования к структуре и оформлению статей (шрифт, объем, стиль цитирования и др.). Невыполнение этих требований может стать причиной отклонения работы еще на начальном этапе.
Актуальность темы и новизна исследования
Статья должна содержать новые идеи и результаты, которые являются актуальными и полезными для научного сообщества. Материалы на темы, утратившие свою актуальность, не будут акцептованы редакцией и опубликованы в новых выпусках журналов.
Обеспечьте качество и релевантность
Научная работа должна отличаться высоким качеством, содержать оригинальный текст, а её тема — соответствовать специализации и научной направленности журнала. Исследования с корректно примененными методами и весовым вкладом в предметную область имеют больше шансов быть принятыми.
Организация процесса рецензирования
Убедитесь, что ваша работа соответствует всем критериям и требованиям научного журнала, в который вы подаете материалы. Большое количество правок и ошибок может значительно замедлить процесс рецензирования. В случае, если статья нуждается в доработке, постарайтесь как можно быстрее учесть все замечания рецензентов и отправить доработанную версию. Это значительно ускорит повторное рассмотрение и процесс рецензирования.
Воспользуйтесь услугами научно-консалтинговой компании
Обращение к посреднической компании в сфере науки и наукометрии может значительно сэкономить время и ресурсы. Команда профессионалов поможет справиться с многими другими трудностями, связанными с публикационном процессом и ускорить процедуру размещения статьи в рейтинговом журнале.
Как компания “Научные Публикации” может помочь ускорить процесс публикации в авторитетных базах данных Scopus и Web of Science?
Консалтинговая компания «Научные Публикации» является лидером в сфере наукометрии и науки. Уже много лет мы предоставляем уникальные и качественные посреднические научно-публикационные услуги ученому сообществу. Мы помогаем ученым со всего мира пройти все этапы публикационного процесса и получить успешную индексацию в престижных базах данных Scopus или Web of Science. Эксперты компании имеют многолетний опыт консультирования относительно размещения статей в наиболее рейтинговых журналах и готовы разрешить наиболее сложные задачи на пути к успешной публикации.
Сопровождение публикации в базах данных Scopus или Web of Science включают:
- полное сопровождение до этапа индексации статьи
- заключение официального соглашения
- проведение бесплатного аудита статьи
- подбор журналов с высокими рейтингами и надежной репутацией.
Сотрудничество с компанией “Научные Публикации” позволяет значительно упростить и ускорить процесс публикации в журналах, индексируемых в Scopus и Web of Science. От подбора журнала до сопровождения на всех этапах рецензирования — специалисты компании обеспечивают профессиональный подход и поддержку, которая помогает авторам сосредоточиться на их исследованиях, минимизируя при этом риски отказов и задержек в публикации.
Если у вас остались вопросы касательно публикационного сопровождения, пожалуйста, оставьте контактные данные в форме ниже. Персональный менеджер свяжется с вами в течении рабочего дня.