Elmi mühit hər il vicdansız periodik nəşrlərdən əziyyət çəkir. Bu jurnallar yalnız ticarət məqsədləri güdərək, alimlərə maddi və mənəvi zərər vururlar. “Yırtıcı”ya düşməmək və keyfiyyətsiz nəşri vaxtında tanımaq haqqında bu məqalədə danışacağıq.
Yırtıcı nəşrlərin anlayışı və növləri
Yırtıcı jurnal (Predatory journals) - elmi jurnal statusunu iddia edən, lakin faktiki olaraq müəlliflərdən vəsait toplamağı nəzərdə tutan dələduzluq sxemi olan periodik nəşrdir.
“Yırtıcı” nəşrin anlayışı ilk dəfə 2008-ci ildə, Amerika kitabxanaçısı C. Bill tərəfindən, alimlərin elmi potensialından istifadə edən, lakin recenziya olmayan jurnalları ilk dəfə adlandırdıqda meydana çıxdı. Siyahı, potensial yırtıcı jurnallar və nəşriyyatlar kataloqu olan "Bell Siyahısı" adı ilə tanındı. Siyahı daim yenilənir və nəşriyyatları yoxlamaq üçün əsas bazadır. Hazırda "elmi nəşrlərin qara siyahısı"nda minlərlə yırtıcı jurnal adı var.
Bütün vicdansız nəşrlər şərti olaraq 3 kateqoriyaya bölünə bilər:
- dələduzluq - ən təhlükəli nəşriyyat növü, alimlərdən vəsait çıxararaq sonradan məqalələri dərc etmirlər
- itirilmiş recenziya ilə jurnallar, bir zamanlar Scopus-da indekslənmiş, lakin elmometrik bazadan çıxarılmışlar
- klon jurnallar - Scopus-da identifikasiya edilmiş nəşrlərin kopyaları, saxta veb-saytlarla orijinala identikdir.
Yırtıcı jurnalları dürüst reputasiyaya malik nəşrlərdən necə fərqləndirmək olar?
Recenziyalı jurnallara yırtıcı nəşr etiketi vermək problemi var. Bu, Ceffri Billin tədqiqatının həm də yaxşı reputasiyaya malik jurnallara mənfi təsir göstərməsi nəticəsində baş verir. Kitabxanaşünasın bir sıra nəşrlər haqqında tələsik çıxardığı nəticələr, təəssüf ki, onların reputasiyasına mənfi təsir göstərib.
Biz yırtıcı jurnalların əsas xüsusiyyətlərini qeyd etdik:
- recenziya olmaması (jurnal elmi məqalənin yazılması üzrə kriteriyalara diqqət yetirmir)
- məqalənin tez bir zamanda təsdiqlənməsi, recenzentlər və redaktorlar tərəfindən nəzərdən keçirilmə proseduru olmadan
- çox aşağı dərc qiyməti
- nəşriyyat haqqında kifayət qədər məlumatın olmaması
- jurnalda yeni nəşrlərin sürətli artımı
- dərc olunan məqalələrin keyfiyyət göstəriciləri haqqında məlumatın olmaması
- özünü 80%-dən çox sitat göstərməsi
- məqaləni qısa müddətdə dərc etmə imkanı
- nəşr olunan materiallarda plaqiat əlamətlərinin olması
Yadda saxlamaq lazımdır ki, elmometrik tədqiqatlar qısa müddətdə keyfiyyətli recenziya keçə bilməz, bəzən tədqiqatın yeniliyi və aktual olması bir ilə qədər vaxt aparır.
Azərbaycan elmi mühitində yırtıcı nəşrlərlə mübarizə üsulları
2024-cü ilə qədər Azərbaycan alimlərinin 250-dən çox məqaləsi yırtıcı jurnallarda dərc edilmişdir. Ən azı 484 Azərbaycan müəllifi saxta jurnalların dələduzluq fəaliyyətindən zərər çəkmişdir. Bu, təcili həllini tələb edən elmi etika boşluğudur.
Yırtıcı nəşrlərlə mübarizənin əsas yolları geniş elmi dairələrdə, xüsusilə universitetlərdə, konfranslarda və s. yırtıcı nəşrlərin mövzusunu işıqlandırmaqdır. Azərbaycan akademik mühitində dələduzluq nəşrləri probleminin müzakirəsi son nəşrlərin sayının azalmasına və nəticədə alimlərin reputasiyasının qorunmasına kömək edəcəkdir.
Digər bir problem həlli yolu, elmi nəşrlərin məsələsini Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyi səviyyəsində tənzimləməkdir. Ali elmi müəssisənin çərçivəsində ayrıca monitorinq qrupunun yaradılması ümumilikdə təhsil sahəsində elmi fəaliyyətin səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıracaq.
Təəssüf ki, Azərbaycanın universitetləri və digər ali təhsil müəssisələri müəlliflərə yalnız nüfuzlu jurnallarda, ən böyük məlumat bazalarında indekslənmiş məqalələr dərc etmək şəraitini təmin edə bilmirlər. Alimlərin hər bir nəşriyyatı elmi mühitdəki reputasiyasını yoxlamaq üçün fiziki olaraq vaxtları yoxdur.
"Elmi Nəşrlər" şirkəti reytinqli nəşri seçməyə və elmi işi dərc etməyə kömək edərək, keyfiyyətli tədqiqat üçün vaxt qənaət edəcəkdir.

Научная среда ежегодно страдает от недобросовестных периодических изданий. Эти журналы преследуют сугубо коммерческие цели, причиняя материальный и моральный вред ученым. Как не попасть на “хищника” и вовремя распознать некачественное издание расскажем в данной статье.
Понятие и виды хищнических изданий
Хищнический журнал (Predatory journals) – периодическое издание, претендующее на статус научного журнала, но фактически являющиеся мошеннической схемой, предусматривающей сбор средств с авторов без должного публикования научных статей.
Понятие "хищнического" издания впервые появилось в 2008 г., когда американский библиотекарь Дж. Билл впервые назвал журналы, которые использовали научный потенциал ученых, не имея рецензирования. Перечень получил известное название "Список Белла" - каталог потенциально хищнических журналов и издателей. Список постоянно дополняется и считается основной базой для проверки издателей. В настоящее время в "черный список научных изданий" включены названия более тысячи хищнических журналов.
Все недобросовестные издания условно можно разделить на 3 категории:
- мошеннические – самый опасный вид издательств, которые выманивают средства у научных деятелей без дальнейшего опубликования статей
- журналы с утраченной рецензией, которые когда-то индексировались в Scopus, но были исключены из наукометрической базы
- журналы-клоны – копии изданий, прошедшие идентификацию в Scopus, с поддельным веб-сайтом идентичным оригинальному.
Как отличить хищнические журналы от изданий с честной репутацией?
Существует проблема присвоения рецензируемым журналам метки хищнического издания. Это происходит из-за того, что исследование Джеффри Билла оказало негативное влияние также на журналы с отличной репутацией. Поспешно сделанные выводы библиотековеда относительно ряда изданий, к сожалению, оставили негативный отпечаток на их репутации.
Мы выделили главные признаки журналов-хищников:
- отсутствие рецензирования (журнал не уделяет внимания критериям, по которым должна быть написана научная статья)
- быстрое утверждение статьи без процедуры рассмотрения рецензентами и редакторами
- слишком низкая стоимость публикации
- отсутствие или недостаточное количество информации об издателе
- высокий прирост новых публикаций в журнале
- отсутствие информации о показателях качества опубликованных статей
- самоцитирование более 80%
- возможность публикации статьи в короткие сроки
- присутствие признаков плагиата в опубликованных материалах издания
Следует помнить, что наукометрические исследования не могут пройти качественное рецензирование в короткие сроки, иногда проверка новизны и актуальности исследования занимает до одного года.
Методы борьбы с хищническими изданиями в научной среде Азербайджана
По состоянию на 2024 год в хищнических журналах было опубликовано более 250 статей ученых из Азербайджана. По меньшей мере, 484 азербайджанских автора пострадали от мошеннической деятельности поддельных журналов. Это серьезный пробел в научной этике, нуждающийся в неотложном решении.
Основными мерами борьбы с недоброчеными изданиями является освещение темы хищнических изданий в широких научных кругах, в частности университетах, на конференциях и т.д. Обсуждение проблемы мошеннических изданий в академической среде Азербайджана будет способствовать уменьшению количества публикаций в последних и, как результат, защите репутации ученых.
Другим способом решения проблемы является внедрение регулирования вопроса научных изданий на уровне Министерства науки и образования Азербайджана. Создание отдельной мониторинговой группы в рамках высшего научного учреждения существенно улучшит уровень научной деятельности в сфере образования в целом.
К сожалению, университеты и другие высшие учебные заведения Азербайджана не могут предоставить авторам научных работ условия, где они могли бы публиковать статьи только в авторитетных журналах, индексируемых крупнейшими базами данных. У научных деятелей просто физически нет времени проверить каждого издателя на предмет репутации в научной среде.
Компания "Научные Публикации" поможет выбрать рейтинговое издание и опубликовать научную работу, тем самым сэкономив время на качественное исследование.