“Elmi Nəşrlər” şirkəti və Tacikistan Milli Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb və bu, elm, elmimetriya və elmi nəşrlər sahəsində təşkilatların gələcək birgə fəaliyyəti üçün əsas olub.
Tacikistan Milli Universiteti ilk və ən böyük universitetlərindən biridir, ölkədə mədəniyyət, təhsil və elmin inkişafı üçün əsas mərkəzlərdən biridir. Belə əməkdaşlıq institutların qarşılıqlı inkişafı üçün yeni imkanlar açır.
Tacikistan Milli Universiteti elmi fəaliyyət göstərir və onun mütərəqqi tendensiyalarını yaxından izləyir. Bu istiqamətdə atılan innovativ addımlardan biri “Elmi Nəşrlər’’ şirkəti ilə Memorandumun imzalanması oldu.
Memorandumun imzalanması Tacikistan Milli Universitetinin rektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Xuşvaxtzoda Kobiljon Xuşvaxtın fəal köməyi sayəsində əldə edilib.
Memorandumun bağlanmasında məqsəd elmin və elmimetriyanın qlobal inkişafına, elmi nəşrlərin sayının və keyfiyyətinin artırılmasına və onların nüfuzlu elmiometrik məlumat bazalarında yerləşdirilməsinə qarşılıqlı maraq göstərməkdir.
Belə bir əməkdaşlıq sahələri müəyyən edilib:
- Qarşılıqlı maraq doğuran elmi layihələrin işlənib hazırlanması məqsədi ilə informasiya və konsaltinq əməkdaşlığı
- Elm, elmometriya və elmi nəşrlərdə bütün üçüncü tərəf tərəfdaşlıqları.
- Birgə elmi və təhsil layihələrinin təşkili.
- Nəşr fəaliyyəti və tədqiqatların beynəlxalq məlumat bazalarının nəşrlərində yerləşdirilməsi məsələləri üzrə məsləhət dəstəyi.
- Elmi məlumat və sənədlərin mübadiləsi.
Memorandumun həyata keçirilməsi universitetlər və elmi təşkilatlar üçün innovativ həll yoludur. Bu elmi, nəşriyyat fəaliyyətinin daha səmərəli inkişafına, müəssisələrin əsas elmiometrik göstəricilərinin təkmilləşdirilməsinə imkan verir.
Əgər elmi müəssisəniz Memorandumun bağlanması ideyasını dəstəkləyirsə bizimlə əlaqə saxlayın. Biz əməkdaşlığın mümkün sahələrini, onun əsas prioritetlərini və alətlərini müzakirə edəcəyik.
Xatırladaq ki, material bu yaxınlarda yayılmışdı «Scopus/Web of Science jurnallarında ekspert rəyinin növləri və mərhələləri»

Компания «Научные Публикации» и Таджикский национальный университет подписали Меморандум о сотрудничестве, который стал основой дальнейшей совместной деятельности организаций в сфере науки, наукометрии и научных публикаций.
Таджикский национальный университет — первый и один из крупнейших университетов Таджикистана, один из основных центров развития культуры, образования и науки в стране. Такое сотрудничество открывает новые возможности для обоюдного развития учреждений.
Таджикский национальный университет активно проводит научную деятельность и внимательно следит за её прогрессивными тенденциями. Одним из инновационных шагов в этом направлении стало подписание Меморандума с компанией «Научные Публикации».
Подписание Меморандума состоялось благодаря активному содействию ректора Таджикского национального университета, доктора экономических наук, професора Хушвахтзода Кобилджона Хушвахта.
Целью заключения Меморандума является обоюдный интерес к глобальному развитию науки и наукометрии, увеличению количества, качества научных публикаций и их размещения в авторитетных наукометрических базах данных.
Определены такие направления сотрудничества:
- Информационно-консультационное сотрудничество с целью развития научных проектов обоюдного интереса.
- Всестороннее партнёрство в сфере науки, наукометрии и научных публикаций.
- Организация совместных научных и образовательных проектов.
- Консультационная поддержка по вопросам публикационной деятельности и размещения исследований в изданиях международных баз данных.
- Обмен научной информацией и документами.
Внедрение Меморандума – инновационное решение для университетов и научных организаций. Оно позволяет более эффективно развивать научную, публикационную деятельность, повышать основные наукометрические показатели учреждений.
Если Ваше научное учреждение поддерживает идею заключения Меморандума, свяжитесь с нами удобным для Вас способом. Мы обсудим возможные направления сотрудничества, его основные приоритеты и инструменты.