Bu gün bir neçə nüfuzlu elmiometrik verilənlər bazası mövcuddur və dünyanın ən böyüklərindən biri 2004-cü ildə Elsevier nəşriyyat şirkəti tərəfindən yaradılmış Scopus-dur. Ən son göstəricilərə görə, bu platforma 24 000-ə qədər elmi nəşri özündə cəmləşdirir. Onun funksiyalarının köməyi ilə alim öz işini genişləndirmək və dərinləşdirmək üçün elmi potensialı izləmək və təhlil etmək üçün unikal imkanlara malikdir.
Scopus jurnalları, kitabları və kitab seriyalarını, konfrans materiallarını və patentləri və s. elmin bir çox sahələrində: təbiət, texniki, humanitar, sosial və incəsənəti indeksləşdirir. Ən aktiv jurnallar aşağıdakı istiqamətlərdə nəşr olunur: psixologiya, iqtisadiyyat, tibb elmləri, kimya, fizika, biologiya, mühəndislik.
Bu verilənlər bazasındakı məlumatlardan elmi sahədə çalışan, məlumatları təhlil edən və reytinqlər yaradan bir çox təşkilatlar istifadə edir. Arxivin dərinliyi 1823-cü ilə aiddir.
Scopus verilənlər bazasına bir çox beynəlxalq nəşriyyatlar daxildir, məsələn: Elsevier, SAGE, Springer, Brill, Cambridge və Oksford universitetləri və başqaları. Scopus həmyaşıdların nəzərdən keçirilməsi siyasəti ilə seçilir və mənbələrin ciddi həmyaşıd baxışından keçməsini təmin edir.
Scopus öz verilənlər bazasına qəbul etdiyi jurnallara çox ciddi yanaşır. Onun üçün nəşrin yüksək keyfiyyətli olması və əsas meyarlara cavab verməsi vacibdir ki, alimlər bu “yırtıcı jurnal” olduğundan narahat olmadan öz işlərini dərc edə bilsinlər. Nəşri əsas qiymətləndirməyə qəbul etmək üçün o, ilkin və məcburi baxışdan keçməlidir.
Scopus-da nəşrlərin seçilməsi üçün əsas standartlar
- Jurnal məqalələri açıq girişdə prosesin təsviri ilə məcburi ekspert rəyindən keçməlidir.
- ISSN nömrəsinə sahib olmaq və məsələləri müntəzəm dərc etmək.
- Məzmun yüksək keyfiyyətli, müvafiq olmalı və akademik ingilis dilinə tərcümə edilməlidir.
- Nəşr etikasına və təcrübələrinə dəstək haqqında ictimai bəyanat dərc edilməsi.
Bundan sonra jurnal minimum meyarlara və yuxarıda sadalanan meyarlara cavab verirsə, baxılması üçün Ekspert Şurasına təqdim edilir.
Baxış prosesinə təsir göstərən göstəricilər
- Jurnalın öz redaktor siyasəti olmalıdır ki, bu siyasət müxtəlif ölkələrdən və seçilmiş rəy metodundan öz sahəsində mütəxəssis olan redaktorlardan ibarət olacaq.
- Nəşrin məqsəd və vəzifələrinə uyğun gələn yüksək keyfiyyətli məzmun.
- Jurnalın ingiliscə versiyası olan öz internet saytı var.
Scopus-a daxil olan jurnalda məqalə dərc etmək üçün müəyyən tələblər var, ona görə də rəyçilər həm məqalənin məzmununa, həm də onun formatlaşdırılmasına baxırlar.
İlkin tələblər
- Məqalədə tədqiqatın aktuallığı, yeniliyi, elm üçün əhəmiyyəti, nəticə və qənaətlər göstərilir. Bunlar məcburi meyarlardır, onsuz ekspertlər hətta işlə tanış ola bilməzlər.
- Digər mənbələrə olan bütün istinadlar standartlara uyğun formatlaşdırılır. İstənilən halda əsərdə plagiat və ya həddən artıq özünə istinadlar istisna edilməlidir. Əks halda, belə əsər mütləq müəllifə qaytarılacaq və bu, onun reputasiyasına xələl gətirə bilər. Tədqiqat unikal olmalıdır.
- Hər bir məqalədə düşüncə məntiqi, strukturlaşdırılmış və obyektiv təqdimatla səciyyələnən elmi üslubdan istifadə olunur. Sinonimlər çox az miqdarda istifadə olunur, müəllifdən və ya onun dəyər mühakimələrindən heç bir izahat yoxdur. Məqalə danışıq üslubunda olmamalıdır.
- Elmi əsər əvvəllər heç bir yerdə çap olunmamış orijinal mətndir.
- Elmi işin əsas vəzifəsi tədqiqatı aktual, qabaqcıl və digər alimlər üçün əlçatan etmək olduğu üçün biblioqrafiya aktual olmalıdır. Məqalə digər ixtiraları təkrarlamamalı və köhnəlmiş məlumat və nəticələrdən ibarət olmamalıdır.
- Təcrübələrin aparıldığı mövzularda başlıqda, referatda və açar sözlərdə qəbul edilmiş standartlara riayət etmək lazımdır.
- Məqalələr akademik ingilis dilinə tərcümə edilir ki, əcnəbi rəyçilər əsəri təhlil edə bilsinlər və dünyanın hər yerindən olan digər alimlər çap olunduqdan sonra onu oxuya bilsinlər.
- Hər bir məqalə İMRAD strukturuna uyğun formatlaşdırılır.
Verilənlər bazasında indeksləşdirmənin alimə nə faydası var?
Açıq giriş və indeksləşdirmə sayəsində bir alimin bir çox imkanları var, yəni:
- O, geniş axtarış imkanlarından istifadə edərək digər materialları, müəllifləri, elmi təşkilatları sərbəst axtara bilər: il, açar sözlər, keçidlər, mənbələr və s.
- Alimin məlumatları Mendeley, EndNote, RefWorks proqramlarına ötürmək və bildirişlər qurmaq imkanı var.
- “ORCID” parametri sayəsində tədqiqatçı çalışdığı sahə üzrə həmmüəlliflər və ekspertlər axtara, elmi təşkilatları nəzərdən keçirə və onların işi ilə tanış ola bilər.
- Müəllif sitat indeksini (H-index), həmçinin müxtəlif jurnalların (SJR, SNIP, CiteScore) göstəricilərini izləyir. Bu parametrlər sayəsində alim trendlərə nəzarət edir və öz elmi və nəşriyyat strategiyasını qurur.
Scopus öz sitat göstəricilərini xarakterizə edir, bunun sayəsində alim elmiometrik dəyişiklikləri izləyir, əsas hadisələrdən xəbərdar olur, hazırda aparıcı sənaye sahələrini izləyir və elmi nəşriyyat fəaliyyəti üçün daha çox şeylər edir.
Scopus-da ən yaxşı sitat göstəriciləri
| SJR (SCImago Journal & Country Rank) | Bu platforma jurnalların, ölkələrin qlobal performansını qiymətləndirmək, onları təhlil etmək və liqa cədvəllərində məlumatları göstərmək üzərində işləyir. SJR elmdəki tendensiyaları izləməyə kömək edir və elmiometrik hadisələrin daha yaxşı başa düşülməsinə kömək edir. |
| SNIP (Kağız Başına Mənbə Normallaşdırılmış Təsir) | Leyden Universitetinin professoru Hank Moed tərəfindən Metrik yaradılmışdır. Bundan istifadə edərək siz sitatların səviyyəsini izləyə və onların elmi və nəşriyyat fəaliyyətini müqayisə edə bilərsiniz. SNIP biblioqrafiyaların sayını, digər əsərlərə istinadların tezliyini və onların müəyyən elmi tədqiqat sahəsinə təsirini nəzərə alır. |
| CiteScore (CS) | CiteScore-u hesablamaq üçün ekspertlər üç il ərzində sitatların sayını nəzərə alırlar. Bu metrikanı tərtib edənlər hesab edirlər ki, bu xüsusi müddət hesablama üçün optimaldır. CiteScore bu il hər ay yenilənir. O, ən aktiv Scopus nəşrləri (jurnallar, kitab seriyaları, konfrans materialları və s.) üçün əlçatandır və onun hesablanması üçün heç bir xüsusi proqram nəzərdə tutulmayan daha şəffaf göstərici hesab olunur. |
Elmi məzmunun seçilməsi
Bu, ekspert şurasının - Scopus Content Selection & Advisory Board (CSAB) köməyi ilə baş verir. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən elmin müxtəlif sahələrində araşdırmalar aparan və dünya səviyyəli məqalələri nəzərdən keçirən müstəqil elmi nümayəndələr bu mücərrəd platformanın ciddi meyarlarına cavab verən nəşrləri müəyyənləşdirirlər. Xidməti yalnız yüksək keyfiyyətli və qabaqcıl tədqiqatlarla doldurmaq üçün seçim siyasəti daim yenilənir.
"Radar" sistemi
Qeyri-adi jurnal davranışlarını aşkar etmək və nəzarət etmək üçün Scopus onların fəaliyyətinə nəzarət edən və şübhəli davranışlar aşkar edildikdə onları hərtərəfli yoxlayan “Radar” sistemi yaratmışdır.
Şübhə yarada biləcək əsas səbəblər
- Jurnal çox aktiv şəkildə elmi məqalələr dərc etməyə başlayır.
- Əsərlərdə yüksək səviyyədə plagiat və ya özünə istinad.
- Müəlliflər və ya redaksiya heyəti yerini dəyişir.
- Jurnalla bağlı hər hansı şikayətlər şübhələrə səbəb olur və s.
Radar hər il Scopus-da indeksləşdirilmiş jurnalları nəzərdən keçirir və bunun üçün alətlərini yeniləyir.
Nəşriyyat Etikası Resurs Dəsti (PERK)
Nəşrlərin keyfiyyətini yoxlamaqdan əlavə, Scopus nəşr etikasına riayət olunmasına nəzarət edir ki, bu da “Nəşriyyat Etikası Resurs Kiti” (PERK) onlayn xidmətinin yaradılmasına səbəb olub. Bunun sayəsində nəşr prosesinin bütün iştirakçıları (alimlər, redaktorlar, rəyçilər) elmi məqalə dərc edərkən ona müraciət edə və problemləri və hətta konflikt vəziyyətlərini həll edə bilərlər.
Bu platforma həm də elmi işlərin tərtibatı və məzmunu ilə bağlı bütün qaydalara riayət olunmasına nəzarət etməyə kömək edir, elmi dünyanı bəşəriyyətə zərər vura biləcək plagiat və yalan məlumatlar ehtiva edən keyfiyyətsiz materialın dərcindən qoruyur. PERK fırıldaqçılıq əlamətlərini izləyir.
Scopus elmiometrik verilənlər bazası həqiqətən vacib və genişmiqyaslı dünya səviyyəli platformadır. Əgər alim və ya jurnal onun bir hissəsi olmaq niyyətindədirsə, bu qərarın bütün məsuliyyətini dərk etməlidir. Bundan əlavə, Scopus-da indeksləşdirmə nəşr prosesinin bütün iştirakçılarına öz fəaliyyətlərində aktiv addımlar atmağa kömək edəcək yeni imkanlar təqdim edir.
"Scientific Publications" şirkəti uzun illərdir ki, dünyanın hər yerindən alimlərə öz işlərini Scopus siyahısından jurnallarda dərc etməyə kömək edir. Nəşrlərlə maraqlanırsınızsa, sual vermək və aktiv əməkdaşlığa başlamaq üçün söhbət vasitəsilə mütəxəssisimizlə əlaqə saxlayın.

Today there are several authoritative scientific databases and one of the largest in the world is Scopus, which was created in 2004 by the publishing company "Elsevier". According to the latest figures, this platform holds up to 24,000 scientific publications. Its features provide scientists with unique opportunities to track and analyze scientific potential in order to expand and deepen their work.
Scopus indexes journals, books and book series, conference proceedings and patents, etc. in many fields of science: natural, technical, humanities, social sciences and arts. The most active journals are in the following fields: psychology, economics, medical sciences, chemistry, physics, biology, engineering.
Information from this database is used by many organizations that work in the scientific field, analyze data, create ratings. The depth of the archive dates back to 1823.
The Scopus database includes many international publishers, namely Elsevier, SAGE, Springer, Brill, Cambridge and Oxford Universities and others. Scopus is characterized by its peer-review policy and makes sure that sources are thoroughly peer-reviewed.
Scopus takes a very serious look at the journals it accepts into its database. It is important to it that the publication is of high quality and meets the basic criteria so that scientists can publish their work without worrying that it is a "predatory journal". To admit a publication to the main evaluation, it must undergo an initial and mandatory review.
Basic standards for publication selection in Scopus
Journal articles must undergo mandatory peer review with a description of the process in the public domain.
Possess ISSN number and publish regular issues.
Content should be of high quality, relevant and translated into academic English.
Post an open access statement of support for publishing ethics and practices.
After that, if the journal meets the minimum and listed above criteria, it is submitted to the Expert Council for review.
Indicators affecting the review process
The journal should have an editorial policy that will consist of editors of experts in their field from different countries and from the chosen method of peer review.
Quality content that is in line with the aims and objectives of the publication.
The journal has its own website with an English version.
There are certain requirements for publishing an article in a journal that is included in Scopus, so reviewers look at both the content of the article and the way it is presented.
The main requirements
The article indicates the relevance of the research, novelty, its importance for science, results and conclusions. These are mandatory criteria, without which experts will not even familiarize themselves with the work.
All references to other sources are formalized according to the standards. In any case, it is necessary to exclude plagiarism or excessive self-citation in the work. Otherwise, such work will definitely be returned to the author, and this may spoil his reputation. The research should be unique.
Each article uses scientific style, which is characterized by the logic of thought, structured and objective presentation. Synonyms are used in a very small number, there are no explanations of the author, his value judgments. The article should not be in a conversational style.
A scientific paper is an original text that has not been published anywhere before.
The bibliography should be up-to-date, as the main task of a scientific paper is to make the research relevant, advanced and accessible to other scientists. The article should not duplicate other inventions, contain outdated data and results.
It is necessary to adhere to the standards in the title, abstract, keywords accepted in the topics in which experiments are conducted.
Articles are translated into academic English so that foreign reviewers can analyze the work, and other scientists from around the world can read after publication.
Each article is formatted according to the IMRAD structure.
How does a scientist benefit from indexing in this database?
Thanks to open access and indexing, a scientist has many opportunities, namely:
He or she can freely search for other materials, authors, scientific organizations using a wide range of search options: year, keywords, references, sources, and the like.
The researcher is able to submit data to Mendeley, EndNote, RefWorks and customize notifications.
Thanks to the ORCID setting, the researcher can search for co-authors and experts in the field in which he/she works, consider scientific organizations and get acquainted with their developments.
The author tracks the citation rate (Hirsch index), as well as the indicators of various journals (SJR, SNIP, CiteScore). Thanks to these parameters, the scientist monitors trends and builds his own scientific publishing strategy.
Scopus characterizes its citation metrics, thanks to which a scientist keeps track of scientometric changes, keeps abreast of major developments, tracks which fields are now cutting-edge and much more for his scientific publishing activity.
The main citation metrics in Scopus are as follows
SJR (SCImago Journal &Country Rank) |
This platform works on evaluating the global performance of journals, countries, analyzing them and displaying the data in ranking tables. SJR helps to track trends in science, contributes to a better understanding of scientometric phenomena. |
SNIP (Source Normalized Impact Per Paper) |
The metric was created by Hank Moed, a professor at Leiden University. It can be used to track the level of citations and compare their scientific publishing activity. SNIP takes into account the number of bibliographies, the frequency of citations to other works, and their influence in a particular field of scientific research. |
CiteScore (CS) |
In order to calculate CiteScore, experts take into account the number of citations for three years. The developers of this metric believe that this is the optimal time period for calculation. CiteScore is updated monthly for the current year. It is available for the most active Scopus publications (journals, book series, conference proceedings, etc.) and is considered a more transparent indicator that does not involve any special programs to calculate it. |
Selection of scientific content
It takes place with the help of an expert board - Scopus Content Selection & Advisory Board (CSAB). Independent scientific representatives from around the world, who research in various fields of science and review world-class articles, identify those publications that meet the strict criteria of this abstract platform. The selection policy is constantly updated to fill the service with only high-quality and cutting-edge research.
Radar system
In order to detect and control atypical behavior of journals, Scopus created the "Radar" system, which monitors their actions, and in case of suspicious behavior, scrutinizes them thoroughly.
The main reasons for suspicious behavior are
The journal starts to over-publish scientific articles.
High level of plagiarism or self-citation in papers.
Authors or editorial board changes their location.
Any complaints about the journal provoke suspicions and the like.
Every year, Radar checks journals that are indexed in Scopus, updating its tools to do so.
Publishing Ethics Resource Kit (PERK)
In addition to checking publications for quality, Scopus monitors compliance with publication ethics, which is the reason for the creation of the online service "Publishing Ethics Resource Kit" (PERK). Thanks to it, all participants of the publication process (scientists, editors, reviewers) can turn to it and solve an issue or even conflict situations when publishing a scientific article.
Also, this platform helps to monitor compliance with all the rules of design and content of scientific papers, protects the scientific world from the publication of low-quality material with plagiarism and false data, which can harm humanity. PERK monitors any manifestation of fraud.
The Scopus scientific database is a really important and large-scale world-class platform. If a scientist or a journal intends to become a part of it, it is necessary to understand the responsibility of this decision. In addition, indexing in Scopus is a new opportunity that will help all participants of the publication process to take active steps in their activities.
Scientific Publications company has been helping scientists from all over the world to publish their works in journals from Scopus list for many years. If you are interested in publishing, contact our specialist, thanks to the chat to ask exciting questions and start active cooperation.