Elmi məqalənizin elmi ictimaiyyətdə uğur qazanması, digər alimlər tərəfindən fəal şəkildə sitat gətirilməsi və Hirş indeksinin yüksəldilməsinə töhfə verməsi üçün nəşr üçün məlumat bazasının seçilməsinə məsuliyyətlə yanaşmaq lazımdır. Çoxlu müxtəlif verilənlər bazaları var, onlardan ən nüfuzluları Scopus və Web of Science-dir. Bununla belə, bir çox tədqiqatçının sualı var: hansı bazanı seçmək daha yaxşıdır? Bu yazıda biz Scopus və Web of Science xüsusiyyətlərinə baxacağıq və onlar arasındakı əsas fərqləri vurğulayacağıq.
Scopus və Web of Science-ın ümumi xüsusiyyətləri
Nüfuzlu jurnallarda nəşrlər alimlərin təbliği və peşəkar inkişafı prosesində əsas rol oynayır. Onlar tədqiqatçının səriştəsini və elmi işlərinin əhəmiyyətini nümayiş etdirməklə yanaşı, həm də elmi dərəcələr və qrantlar almaq imkanları açır. Məhz buna görə də elmi məqalənin yerləşdirilməsi üçün məlumat bazasının seçimi hərtərəfli və balanslı olmalıdır.
Aparıcı beynəlxalq elmiometrik məlumat bazaları arasında ən nüfuzluları Scopus və Web of Science-dir. Hər iki platforma məqalələri, konfrans materiallarını, kitabları və digər elmi nəşrləri əhatə edir, həmçinin alimlərin və elmi jurnalların müxtəlif elmiometrik göstəriciləri haqqında məlumat verir.
Verilənlər bazalarının bir məqsədi olsa da (müxtəlif növ elmi nəşrləri saxlamaq və onlara çıxışı təmin etmək), onların funksionallığında bir sıra fərqlər var. Bu platformalar arasında seçim tədqiqatın mövzusundan, nəşr tələblərindən və – müəllifinin məqsədlərindən asılıdır, istər sitatların artırılması, istər elmi tanınma, istərsə də digər elm adamları ilə əməkdaşlıq imkanlarının artırılması.
Scopus və Web of Science-ın müqayisəli xüsusiyyətləri: fərq nədir?
1. Tematik istiqamət
Qeyd etmək lazımdır ki, hər iki verilənlər bazası müxtəlif fənlərdən nəşrləri indeksləşdirsə də, onların hər birinin öz tematik istiqaməti var. Məsələn, Scopus humanitar elmlərə, Web of Science – isə dəqiq elmlərə diqqət yetirir. Aşağıdakı şəkildə hansı elmlərdən danışdığımızı görə bilərsiniz.
2. Nəşrlərin əhatə dairəsi
Scopus və Web of Science tədqiqatın vaxt əhatəsində fərqlərə malikdir. Söhbət ən qədim nəşrlərin tarixləşdirilməsindən gedir. Scopus 1788-ci ildən bəri materialları ehtiva edir, Web of Science isə 1900-cü ildən bəri materialları indeksləşdirir. Arxiv tədqiqatlarına çıxış yolu ilə alimlər elmi tendensiyaların dinamikasını təhlil etmək, ideya və metodların təkamülünü öyrənmək, zaman keçdikcə elmi fənlərdə mühüm dəyişiklikləri müəyyən etmək imkanı əldə edirlər. Belə təhlil yeni istiqamətlərin proqnozlaşdırılması və innovativ elmi strategiyaların hazırlanması üçün vacibdir.
Verilənlər bazalarının əldə etdiyi elmi materialların sayında da fərqlər var.
Scopus:
- 2,4 milyarddan çox istinad edilən istinadlar;
- təxminən 28 min jurnal;
- 97,3 milyondan çox qeyd;
- 19 milyondan çox müəllif profili;
- 94 mindən çox təşkilat profili;
- 7 mindən çox nəşriyyat.
Web of Science:
- 22 mindən çox jurnal;
- jurnalların, konfransların və kitabların məzmununa dair 95 milyondan çox qeyd;
- 2 milyarddan çox sitat.
3. Jurnal seçimi prosesi
Hər bir verilənlər bazası indeksləşdirmə üçün müraciət edən elmi jurnalların qiymətləndirilməsinə öz yanaşmasına malikdir.
Scopus. Nəşrin məlumat bazasına daxil edilməsi üçün o, 5 kateqoriya üzrə bir sıra meyarlara cavab verməlidir:
- jurnalın siyasəti (inandırıcı redaksiya siyasəti; baxış növü; redaktorların coğrafi bölgüsündə müxtəliflik; müəlliflərin coğrafi bölgüsündə müxtəliflik);
- məzmun (sahəyə akademik töhfə; annotasiyaların aydınlığı; jurnalın bəyan edilmiş məqsəd və əhatə dairəsinə keyfiyyət və uyğunluq; məqalələrin oxunaqlılığı);
- jurnalın reputasiyası (Scopus-da jurnal məqalələrindən sitat; redaktorun səlahiyyəti);
- nəşrlərin müntəzəmliyi (nəşr cədvəlində gecikmələrin və fasilələrin olmaması);
- onlayn giriş (tam jurnal məzmunu onlayn mövcuddur; ingilis dilində jurnalın əsas səhifəsi; jurnalın əsas səhifəsinin keyfiyyəti).
Web of Science. Bu verilənlər bazasına daxil olmaq üçün hər bir jurnalın keçməli olduğu 4 seçim mərhələsi var. Aşağıdakı cədvəl nəşrin qiymətləndirilməsi meyarlarını göstərən bütün mərhələləri təqdim edir (cəmi 24).
Mərhələ |
Meyarlar |
1. |
İlkin çeşidləmə |
2. |
Redaksiya çeşidlənməsi |
3. |
Redaksiya qiymətləndirməsi (jurnal keyfiyyəti) |
4. |
Redaksiya qiymətləndirməsi (jurnalın təsiri) |
4. Metriklər
Web of Science və Scopus elmi nəşrlərin, jurnalların və müəlliflərin təsirini qiymətləndirmək üçün müxtəlif ölçülərdən istifadə edir.
- Impact Factor (IF) – müəyyən dövr üçün jurnal məqalələrinə istinadların orta sayıdır.
- H-index – alimin məhsuldarlığının və təsirinin göstəricisidir (nəşrlərin sayını və onların sitatlarını nəzərə alır).
- Eigenfactor Score – jurnalın elmi ictimaiyyətdəki təsirini qiymətləndirir.
- Journal Citation Indicator (JCI) – müəyyən bir elmi sahədəki oxşar nəşrlərlə müqayisədə jurnalın vahid sitat göstəricisidir.
- Citescore – son dörd il ərzində bir jurnal məqaləsinə istinadların orta sayı.
- Scimago Journal Rank (SJR) – mənbələrin etibarlılığına əsaslanaraq təkcə kəmiyyət deyil, həm də «çəki» sitatlarını nəzərə alır.
- Source Normalized Impact per Paper (SNIP) – eyni fəndən olan digərləri ilə müqayisədə jurnalların təsirini qiymətləndirir.
Bu ölçülər tədqiqatçılara nüfuzlu jurnallar seçməyə, nəşrlərinin təsirini təhlil etməyə və elmi istiqamətlərin inkişafını qiymətləndirməyə kömək edir.
Hər iki verilənlər bazası yüksək keyfiyyətli jurnalları indeksləşdirir və təhlil üçün alətlər təqdim edir, lakin bu məqalədə təsvir etdiyimiz bir sıra fərqlərə malikdir. Hansı birini seçməlisiniz? Hamısı məqsədlərinizdən və tədqiqatın tematik sahəsindən asılıdır. Bununla belə, hansı yolu seçdiyinizdən asılı olmayaraq, nəşrinizin uğuru son nəticədə işin özünün keyfiyyətindən və elmi ictimaiyyət üçün aktuallığından asılıdır.
Sadələşdirmək üçün Scopus və ya Web of Science-da nəşr prosesi «Elmi Nəşrlər» şirkəti ilə əlaqə saxlayın. Çoxillik təcrübəmizlə tələblərinizə cavab verəcək məqalənin jurnalda 100% dərc olunmasına zəmanət verə bilərik. Pulsuz konsultasiya almaq istərdinizmi? Aşağıdakı formanı doldurun və menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlasın. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Для того чтобы ваша научная статья имела успех в научном сообществе, активно цитировалась другими учеными и способствовала повышению индекса Хирша, необходимо ответственно подойти к выбору базы данных для публикации. Существует множество различных баз данных, наиболее авторитетными из которых являются Scopus и Web of Science. Однако у многих исследователей возникает вопрос: какую базу лучше выбрать? В этой статье мы рассмотрим особенности Scopus и Web of Science, и выделим ключевые отличия между ними.
Общие характеристики Scopus и Web of Science
Публикации в авторитетных журналах играют ключевую роль в процессе продвижения и профессионального роста ученых. Они не только свидетельствуют о компетентности исследователя и значимости его научных работ, но и открывают возможности для получения ученых степеней и грантов. Именно поэтому выбор базы данных для размещения научной статьи должен быть основательным и взвешенным.
Среди ведущих международных наукометрических баз данных наиболее авторитетными являются Scopus и Web of Science. Обе платформы охватывают статьи, материалы конференций, книги и другие научные публикации, а также предоставляют информацию о различных наукометрических показателях ученых и научных журналов.
Несмотря на то, что у баз данных одна цель (хранение различных типов научных публикаций и предоставление доступа к ним), существует ряд отличий в их функционале. Выбор между этими платформами зависит от тематики исследования, требований к публикации, а также целей автора – будь то повышение цитируемости, получение научного признания или расширение возможностей для сотрудничества с другими учеными.
Сравнительная характеристика Scopus и Web of Science: в чем разница?
1. Тематическое направление
Стоит отметить, что несмотря на тот факт, что в обеих базах данных индексируются публикации из различных дисциплин, каждая их них имеет свое тематическое направление. Например, Scopus ориентируется на гуманитарные науки, в то время как Web of Science – на точные. На изображении ниже вы можете увидеть, о каких науках идет речь.
2. Охват публикаций
Scopus и Web of Science имеют различия во временном охвате исследований. Речь идет о датировании наиболее давних публикаций. Scopus содержит материалы, начиная с 1788 года, в то время как Web of Science индексирует материалы с 1900 года.
Благодаря доступу к архивным исследованиям, ученые имеют возможность проанализировать динамику изменения научных тенденций, изучать эволюцию идей и методов, а также выявлять важные изменения в научных дисциплинах с течением времени. Такой анализ важен для прогнозирования новых направлений и разработки инновационных научных стратегий.
Также существуют различия в количестве научных материалов, доступ к которым предоставляют базы данных.
Scopus:
- более 2.4 миллиарда цитируемых ссылок;
- около 28 тысяч журналов;
- более 97.3 миллиона записей;
- свыше 19 миллионов авторских профилей;
- более 94 тысяч профилей организаций;
- более 7 тысяч издательств.
Web of Science:
- более 22 тысяч журналов;
- свыше 95 миллионов записей о содержании журналов, конференций и книг;
- более 2 миллиардов цитирований.
3. Процесс отбора журналов
Каждая база данных имеет свой подход к оцениванию научных журналов, которые претендуют на получение индексации.
Scopus. Для того чтобы издание было включено в базу данных, оно должно соответствовать ряду критериев в 5 категориях:
- политика журнала (убедительная редакционная политика; тип рецензирования; разнообразие в географическом распределении редакторов; разнообразие в географическом распределении авторов);
- содержание (академический вклад в область; ясность аннотаций; качество и соответствие заявленным целям и сфере применения журнала; читаемость статей);
- репутация журнала (цитируемость статей журнала в Scopus; авторитет редактора);
- регулярность публикаций (отсутствие задержек и перерывов в графике публикаций);
- онлайн-доступ (полный контент журнала доступен онлайн; главная страница журнала на английском языке; качество главной страницы журнала).
Web of Science. Существует 4 этапа отбора, которые должен пройти каждый журнал в обязательном порядке, чтобы попасть в эту базу данных. В таблице ниже представлены все этапы с указанием критериев оценивания издания (всего их 24).
Этап |
Критерии |
Первичная сортировка |
Редакционная сортировка |
Редакционная оценка (качество журнала) |
Редакционная оценка (влиятельность журнала) |
4. Метрики
Web of Science и Scopus используют различные метрики для оценки влияния научных публикаций, журналов и авторов.
- Impact Factor (IF) – среднее число цитирований статей журнала за определенный период.
- H-index – показатель продуктивности и влияния ученого (учитывает число публикаций и их цитируемость).
- Eigenfactor Score – оценивает влиятельность журнала в научном сообществе.
- Journal Citation Indicator (JCI) – унифицированный показатель цитируемости журнала по сравнению с аналогичными изданиями в конкретной научной сфере.
- CiteScore – среднее количество цитирований на статью в журнале за последние четыре года.
- SCImago Journal Rank (SJR) – учитывает не только количество, но и «вес» цитирований, исходя из авторитетности источников.
- Source Normalized Impact per Paper (SNIP) – оценивает влиятельность журналов сравнительно с другими из одной дисциплины.
Эти метрики помогают исследователям выбирать авторитетные журналы, анализировать влияние своих публикаций и оценивать развитие научных направлений.
Обе базы данных индексируют высококачественные журналы и предоставляют инструменты для анализа, однако имеют ряд отличий, про которые мы рассказали в этой статье. Какую из них выбрать? Все зависит от ваших целей и тематического направления исследования. Однако какой бы путь вы ни выбрали, успех вашей публикации в конечном итоге зависит от качества самой работы и ее актуальности для научного сообщества.
Для того чтобы упростить процесс публикации в Scopus или Web of Science, обращайтесь в компанию «Научные Публикации». Благодаря нашему многолетнему опыту, мы сможем гарантировать стопроцентную публикацию статьи в журнале, который будет соответствовать вашим требованиям. Желаете получить бесплатную консультацию? Заполняйте форму ниже, и наш менеджер сконтактирует с вами в ближайшее время. Вместе к новым научным свершениям!