Scopus və Web of Science iki ən böyük skientometrik məlumat bazasıdır. Hər iki xidmət sahəsində nəşr əsas elmi məqsədlərə nail olmaq üçün prestijli və zəruri hesab olunur: akademik vəzifələrin, elmi titulların və qrantların alınması. Aralarındakı seçim çətin ola bilər. Bu məqalədə alimlərə düzgün seçim etməkdə kömək etmək üçün "Scopus" və "Web of Science" arasındakı əsas fərqlərə nəzər yetirəcəyik.
Məlumat bazalarının tarixi və əhatə dairəsi
Scopusun tarixi 2004-cü ildə "Elsevier" nəşriyyat evinin həmyaşıdları tərəfindən nəzərdən keçirilmiş elmi ədəbiyyatların mücərrəd məlumat bazasının yaradılması ilə başlamışdır. Bu gün ən böyük skientometrik məlumat bazalarından (DB) biridir.
Scopus beynəlxalq və regional nəşrlər də daxil olmaqla 29 mindən çox həmyaşıdlarının nəzərdən keçirdiyi jurnalları, konfrans materiallarını və kitablarını əhatə edir. Verilənlər bazasına elmi nəşrlər geniş tərbiyəvi şəkildə daxildir: insan və sosial elmlərdən tutmuş təbii və texniki mövzu sahələrinə qədər.
Web of Science daha dərin tarixə malikdir, 1960-cı illərə aiddir. Verilənlər bazasına 21 mindən çox unikal beynəlxalq jurnal daxildir.
WoS-un əsasını "Web of Science Core Collection" təşkil edir. Bu kolleksiyaya müxtəlif elmi intizamı əhatə edən 7 əsas indeks daxildir:
- Elm Citation Index Expanded (SCIE) – təbii, dəqiq və texniki elmlər
- Sosial Elmlər Sitat İndeksi (SSCI)
- İncəsənət & Humanities Citation Index (A&HCI) – İncəsənət və bəşəriyyət
- İnkişaf edən Qaynaqlar Sitat İndeksi (ESCI) – bütün disiplinlər
- Kitab Sitatları İndeksi (BCI) – bütün disiplinlər
- Conference Proceedings Citation Index (CPCI) – bütün disiplinlər
- Hazırkı Kimyəvi Reaksiyalar (CCR) və Index Chemicus (IC) – kimya elmləri namizədi.
Scopus vs. Web of Science: İki məlumat bazasının müqayisəsinin əsas meyarları
Skatop |
Müqayisə Kriteriyaları |
Scopus-a aşağıdakı əsas mövzu sahələri üzrə nəşrlər daxildir: təbii, texniki, mühəndislik, tibb, bioloji, sosial və humanitar elmlər. Scopus nəşrlər, o cümlədən regional jurnallar haqqında geniş məlumatla tanınır ki, bu da onu müxtəlif bilik sahələri üzrə tədqiqatçılar üçün faydalı edir. |
Sənaye sahələri |
Nəşrlərin əksəriyyəti təbiət elmləri sahəsində cəmlənmişdir. Lakin eyni zamanda, Web of Science Core Collection indekslərinin bəziləri sosial, davranış, insanlıq və incəsənəti əhatə edir.
Kimyəvi intizam qaydalarına, habelə disiplinlərarası tədqiqatlara böyük diqqət verilir. |
Əhatə |
330 |
Tərbiyənin sayı |
254 |
CiteScore, h-Index, SNIP, SJR, kvartal, faizli |
Əsas skientometrik göstəricilər |
Təsir faktoru, JCR, kvartal, faizli, h-index |
14-dən 90 günə qədər. Elmi əsərlərin indeksləşdirilməsi daha sürətlidir. |
Məqalənin indeksləşdirilməsi vaxtı |
20-dən 90 günə qədər. Daha sərt məqalələrin indeksləşdirilməsi prosesi. |
Scopus Preview platformanın bəzi xüsusiyyətlərinə, eləcə də bəzi elmi materiallara sərbəst çıxış imkanı verir. |
Verilənlər bazasına girişin qiyməti |
Abunə ödənişi məqalə, müəllif və jurnalların axtarışının tam funksionallığını almaq üçün tələb olunur. |
"Web of Science" "Scopus"dan fərqli olaraq, daha dar çeşiddə yüksək keyfiyyətli jurnallara diqqət yetirir və ənənəvi olaraq materialların seçimində daha sərt hesab olunur.
Elmin nəhəngləri arasında seçim üçün əsas meyarlar "Scopus" və "Web of Science"
1. Araşdırma Mövzuları
Yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, iki əsas məlumat bazası arasında seçim edərkən tədqiqatın mövzusunu nəzərdən keçirmək vacibdir. "Web of Science" jurnalı təbiət, riyaziyyat, fiziki və mühəndislik elmləri üzrə daha çox jurnal indeksləşir. Eyni zamanda, "Skopus"un əksər hissəsi sosial elmlər və bəşəriyyətşünaslıq sahəsində tədqiqatlar dərc edən elmi nəşrlərdən ibarətdir.
2. Kudos
Web of Science jurnalların seçilməsi üçün ənənəvi olaraq daha sərt meyarlara riayət edir. Bu da dərc olunmuş materialların yüksək keyfiyyətinə zəmanət verir. Buna görə də WoS-da indekslənmiş jurnalda nəşr çox vaxt akademik mühitdə daha prestijli və dəyərli hesab olunur.
3. Elmi hədəf auditoriyasına çatmaq
"Scopus" məlumat bazası "Web of Science" ilə müqayisədə daha böyük əhatə dairəsinə malikdir ki, bu da öz işlərinin görünüşünü artırmaq istəyən alimlər üçün daha cəlbedici edir. 2024-cü ilə olan məlumata görə Scopus verilənlər bazasında 29 mindən çox elmi jurnal indekslənir, WoS-a isə 24 min nəşr daxildir.
4. Əsas metrikalar
İki məlumat bazası elmi nəşrlərin, jurnalların və müəlliflərin qiymətləndirilməsində istifadə olunan skientometrik göstəricilərlə fərqlənir. Skopus daha çox SJR və SNIP kimi inteqral metriklərə yönələr ki, bu da situsiya kontekstini və mövzu sahəsini nəzərə alır. "Web of Science" klassik təsir faktorunu vurğulayır və daha ətraflı sitatlar təqdim edir. Bu isə ayrı-ayrı jurnalların və məqalələrin təsirinin dərindən təhlilinə daha çox üstünlük verir.
5. Sərfəli və yararlılıq
Verilənlər bazasına girişin qiyməti də seçimdə mühüm rol oynayır. Skopus tez-tez daha ucuz abunə variantları təklif edir, belə ki, bu, universitetlər, tədqiqat institutları və alimlər büdcə ilə bağlı məşhurlaşır. Bundan əlavə, Scopus Preview access sizə xidmət, onun bəzi alətləri ilə tanış olmaq və müxtəlif elmi məqsədlər üçün verilənlər bazasını yoxlamaq imkanı verir. İstər həmmüəllif tapmaq, istərsə də gələcək tədqiqatlara hazırlıq.
Scopus və Web of Science arasında seçim konkret məqsəd və prioritetlərdən asılıdır. Auditoriyanı maksimum dərəcədə əhatə etməyə və verilənlər bazası ilə işləməyin rahatlığına can atsan, "Skopus" ən yaxşı seçim ola bilər. Çox sayda jurnala çıxış imkanı yaradır və elmi nəşrlərin təhlili üçün əlverişli alətlər təklif edir.
Əgər sizin üstünlüyünüz nəşrin yüksək keyfiyyəti və prestiji, eləcə də dəqiq sitat analizidirsə, Web of Science üstünlük verilən variant olacaq. WoS tərəfindən indekslənən jurnallarda nəşrlər sizə yüksək akademik status və elmi ictimaiyyətdə tanınmasını təmin edəcək.
Biz həm seçimləri nəzərdən keçirməyə, həm də uzunmüddətli akademik və peşəkar məqsədlərinizə ən uyğun olanı seçməyi məsləhət görürük.
Nəşr üçün jurnal və ya müvafiq məlumat bazası seçməkdə çətinlik çəkirsinizmi? Elmi nəşrlərin mütəxəssisləri elmi məqsədiniz üçün uyğun olan nəşr və skientometrik platformanı seçməkdə sizə kömək etməyə hazırdırlar. Xüsusi təkliflərimiz haqqında ətraflı məlumat əldə etmək üçün «Scopus nəşriyyatı» və «Web of Science nəşriyyatı», əlaqə detallarınızı aşağıdakı formada saxlayın. İş günü ərzində şəxsi menecer sizinlə əlaqə yaradacaq.

Scopus и Web of Science – две крупнейшие наукометрические базы данных. Публикация в обоих сервисах считается престижной и необходимой для достижения основных научных целей: получения академических должностей, научных званий и грантов. Выбор между ними может оказаться непростым. В этой статье мы рассмотрим ключевые различия между Scopus и Web of Science, чтобы помочь ученым сделать правильный выбор.
История и охват баз данных
История Scopus началась в 2004 году, когда издательство Elsevier основало реферативную базу данных рецензируемой научной литературы. Сегодня это одна из крупнейших наукометрических баз данных (БД).
Scopus охватывает более 29 000 рецензируемых журналов, включая международные и региональные издания, а также конференционные материалы и книги. БД включает научные публикации по широкому спектру дисциплин: от гуманитарных и социальных наук до естественных и технических предметных областей.
Web of Science обладает более глубокой историей, берущей начало в 1960-х годах. БД включает больше 21 тыс. уникальных международных журналов.
Основа WoS – Web of Science Core Collection, которая включает 7 основных индексов, которые охватывают разные научные дисциплины:
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – естественные, точные и технические науки
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – социальные и поведенческие науки
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) – искусство и гуманитарные науки
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – все дисциплины
- Book Citation Index (BCI) – все дисциплины
- Conference Proceedings Citation Index (CPCI) – все дисциплины
- Current Chemical Reactions (CCR) and Index Chemicus (IC) – химически науки.
Scopus против Web of Science: основные критерии сравнения двух баз данных
Критерии сравнения |
Scopus включает в себя публикации по следующим основным предметным областям: естественные, технические, инженерные, медицинские, биологические, социальные и гуманитарные науки. Scopus известен своим широким охватом публикаций, включая региональные журналы, что делает его полезным для исследователей в различных областях знаний. |
Области наук |
Большая часть публикаций сосредоточена в области естественных наук. Но в то же время часть индексов Web of Science Core Collection охватывают социальные, поведенческие, гуманитарные науки, искусство.
Значительное внимание уделяется химическим дисциплинам, а также междисциплинарным исследованиям. |
Охват |
330 |
Количество дисциплин |
254 |
CiteScore, h-Index, SNIP, SJR, квартиль, процентиль |
Основные наукометрические показатели |
Impact factor, JCR, квартиль, процентиль, h-Index |
От 14 до 90 дней. Индексация научных работ проходит быстрее. |
Время индексации статьи |
От 20 до 90 дней. Более строгий процесс индексации статей. |
Scopus Preview предоставляет возможность бесплатного ознакомления с некоторыми функциями платформы, а также доступ к некоторым научным материалам. |
Стоимость доступа к базе данных |
Оплата подписки обязательна для получения полного функционала поиска статей, авторов и журналов. |
В отличие от Scopus, Web of Science фокусируется на более узком круге высококачественных журналов и традиционно считается более строгим в выборе материалов.
Основные критерии выбора между гигантами науки – Scopus и Web of Science
1. Тематика исследования
Как мы указывали ранее, выбирая между двумя основными базами данных, важно учитывать тематику исследования. Web of Science индексирует большее количество журналов в области естественных, математических, физических и технических наук. В то время как большую часть Scopus составляют научные издание, публикующие исследования в сфере общественных и гуманитарных наук.
2. Престижность
Web of Science традиционно придерживается более строгих критериев отбора журналов, что гарантирует высокое качество публикуемых материалов. Поэтому публикация в журнале, индексируемом в WoS, часто воспринимается как более престижная и ценная в академической среде.
3. Охват научной целевой аудитории
БД Scopus имеет больший охват по сравнению с Web of Science, что делает ее более привлекательной для ученых, стремящихся увеличить видимость своих работ. По состоянию на 2024 год в базе данных Scopus индексируется более 29 тыс. научных журналов, в то время как WoS включает 24 тыс. изданий.
4. Основные метрики
Две базы данных отличаются наукометрическими показателями, которые используются для оценки научных публикаций, журналов и авторов. Scopus больше ориентирован на интегральные метрики, такие как SJR и SNIP, которые учитывают контекст цитирования и предметную область. Web of Science делает упор на классический импакт-фактор и предоставляет более детализированные отчеты о цитировании, что делает его более предпочтительным для глубокого анализа влияния отдельных журналов и статей.
5. Стоимость и доступность
Стоимость доступа к базам данных также является важным фактором при выборе. Scopus зачастую предлагает более доступные варианты подписки, что делает его популярным среди университетов, исследовательских институтов и ученых с ограниченным бюджетом. Кроме того, доступ Scopus Preview дает возможность ознакомиться с сервисом, его некоторыми инструментами и протестировать базу данных для различных научных целей, будь то поиск соавторов или подготовка к будущим исследованиям.
Выбор между Scopus и Web of Science зависит от конкретных целей и приоритетов. Если вы стремитесь к максимальному охвату своей аудитории и удобству работы с базой данных, Scopus может стать лучшим выбором. Он предоставляет доступ к большому количеству журналов и предлагает удобные инструменты для анализа научных публикаций.
Если же ваш приоритет — высокое качество и престиж публикации, а также точный анализ цитирования, Web of Science будет предпочтительным вариантом. Публикации в журналах, индексируемых WoS, обеспечат вам высокий академический статус и признание в научном сообществе.
Мы рекомендуем рассмотреть оба варианта и выбрать тот, который наилучшим образом соответствует вашим долгосрочным академическим и профессиональным целям.
Возникли сложности с выбором журнала или подходящей базы данных для публикации? Эксперты компании “Научные Публикации” готовы помочь выбрать издание и наукометрическую платформу, подходящую именно для вашей научной цели. Чтобы узнать детальнее о наших специальных предложениях “Публикация в Scopus” и “Публикация в Web of Science”, оставьте контактные данные в форме ниже. Персональный менеджер свяжется с вами в течении рабочего дня.