Tədqiqatçıların əsas elmi məqsədlərinə tənzimləyici səviyyədə nail olmaq üçün Scopus-da nəşrə ehtiyac müəyyən edilmişdir. Əksər hallarda söhbət Q2-Q3 göstəriciləri olan jurnallarda məqalənin dərcindən gedir. Bu gün nəşriniz üçün Scopus jurnalını necə seçmək, kvartilin nə üçün lazım olduğu və onun necə təyin olunduğu sualını nəzərdən keçirməyi təklif edirik və hüquq elmləri sahəsində nəşr üçün pulsuz Scopus Q2-Q3 jurnallarının siyahısını təqdim edəcəyik.
Scopus jurnalı nədir?
Scopus jurnalı beynəlxalq elm üçün müvafiq və əhəmiyyətli materialları dərc edən beynəlxalq resenziyalı nəşrdir. Onların hamısı beynəlxalq Scopus məlumat bazası çərçivəsində indeksləşdirilib. Bu, nəşr olunan məzmunun keyfiyyətini və nəşrin görüntüsünü göstərir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Scopus elmiometrik məlumat bazasının bir hissəsinə çevrilməzdən əvvəl nəşr bir sıra yoxlamalardan keçməli və ən azı minimum keyfiyyət meyarları və beynəlxalq səlahiyyət tələb etməlidir. Bundan əlavə, yalnız verilənlər bazasına daxil olmaq kifayət deyil, daim öz səviyyənizi qorumalısınız. Bu olmadan jurnalın tezliklə Scopus-dan xaric edilmə riski var.
Jurnallar Scopus-a necə daxil olur?
Scopus-un bir hissəsi olmaq istəyən jurnallar üçün aşağıdakı addımları əhatə edən bir sıra ciddi yoxlamalar var:
- Qiymətləndirmə üçün nəşrin təqdim edilməsi.
- Çeklər.
- Aydınlaşdırmalar.
- Qərarın nəzərdən keçirilməsi.
- Rabitə.
Yoxlama prosesinə elmiometrik məlumat bazasının mütəxəssisləri, yerli şura, SCAB komissiyası və digər ekspertlər cəlb olunur. Scopus məlumat bazasına ayda orta hesabla təxminən 80-100 jurnal daxil edilir. Bu, verilənlər bazasına təqdim olunan bütün nəşrlərin yalnız üçdə birini təşkil edir (təxminən 33%).
Nəşr üçün jurnalı necə seçmək olar?
Scopus tərəfindən nəşr üçün jurnalın seçilməsi alimin elmi məqsədinin həyata keçirilməsinə birbaşa təsir edən nəşr prosesinin ən mühüm mərhələlərindən biridir. Daha əvvəl sizə elmi nəşr seçimində səhv etməməyə hansı strategiyanın kömək edəcəyini söylədik.
Xatırladaq ki, Scopus jurnalının seçilməsi üçün əsas meyarlardan biri elmiometrik göstəricilər və onların dinamikasıdır. Əsas Scopus ölçüləri:
- CiteScore Quartile və Percentile - Scopus verilənlər bazasının özündə təsirin reytinq göstəriciləri.
- CiteScore, CiteScore Tracker, CiteScore Rank - Scopus nəşrinin öz mövzu sahəsində etibarlılığının göstəriciləri, onun reytinqdə yerini müəyyən edir. Aylıq və ya illik olaraq metrikanın xüsusiyyətlərindən asılı olaraq hesablanır.
- SNIP mövzu sahəsindən asılı olmayaraq normallaşdırılmış göstəricidir.
- SJR - Scopus elmi nəşrinin imicinin göstəricisi.
- Sitat və öz-özünə sitat səviyyəsi - digər alimlərin mənbəyə nə qədər tez-tez müraciət etdiyini və necə (üzvi və ya metrikləri ləğv etməklə) müəyyən edir.
Scopus elmi jurnallarını qiymətləndirmək üçün başqa ölçülər var, lakin əksər hallarda tədqiqatçılar kvartil göstəricisinə diqqət yetirirlər.
Scopus-da kvartil nədir?
Scopus kvartili, əvvəllər müəyyən etdiyimiz kimi, verilənlər bazasındakı bütün jurnalları təxminən 4 bərabər hissəyə (hər mövzu sahəsi üçün) bölən sıralanmış göstəricidir. Bu yazıda CiteScore-a görə Q2 və Q3 arasındakı əsas fərqlərə baxacağıq:
- Q2 - Scopus-da nüfuzlu kimi tanınan, lakin müəyyən bir mövzu sahəsinin (bizim halda, hüquq elmləri) ən yaxşı nəşrlərinə hələ daxil edilməyən elmi nəşrlər kateqoriyası. Bir qayda olaraq, bu cür jurnallar kifayət qədər çox məzmun alır və məqalənin rədd edilməsi riski çox yüksəkdir.
- Q3 elmi nəşrlər üçün qızıl ortadır. Bu cür jurnallarda məqalə dərc etmək Scopus Q2 nəşrlərindən daha asandır. Belə bir nəşr tədqiqatçıların əsas elmi məqsədlərini həyata keçirmək üçün əlverişlidir. Buna görə də bu kateqoriya nəşrlərə diqqət yetirməyi tövsiyə edirik.
Elmi və nəşriyyat sahəsindəki ən son xəbərlərdən həmişə xəbərdar olmaq istəyirsiniz? Çatbotumuza abunə olun!
Pulsuz Scopus Q2-Q3 hüquqi jurnalları
“Scientific Publications” şirkəti müəlliflərin əsas elmi məqsədlərinə çatmaq üçün “Hüquq” istiqaməti üzrə pulsuz Scopus jurnallarının siyahısını hazırlayıb.
Məzmun |
ISSN |
Kvartil göstərici (Q) |
Bilik kateqoriyası |
Sur |
1806-6445 1983-3342 |
Q3 (ScopusCiteScore) |
Social Sciences Law Sociology and Political Science |
Revista de Internet, Derecho y Politica |
1699-8154 |
Q3(ScopusCiteScore) |
Social Sciences Law Sociology and Political Science Computer Science (miscellaneous) |
European Journal of Legal Studies |
1973-2937 |
Social Sciences Law |
International Journal for Court Administration |
2156-7964 |
RevistaCatalana de Dret Public |
1885-8252 |
Social Sciences Law Public Administration |
HistoriaConstitucional |
1576-4729 |
Q2(ScopusCiteScore) |
Arts and Humanities History Social Sciences Law Social Sciences Political Science and International Relations Political Science |
RevistaDerechodelEstado |
0122-9893 2346-2051 |
ACDI AnuarioColombiano de Derecho Internacional |
2027-1131 2145-4493 |
Baltic Journal of Law and Politics |
2029-0454 |
OsloLaw Review |
2387-3299 |
HasanuddinLaw Review |
2442-9880 2442-9899 |
Studies in Social Justice |
1911-4788 |
Social Sciences Law Gender Studies Sociology and Political Science |
Pulsuz Scopus jurnalları: necə yoxlamaq olar?
İşimizdə hər bir nəşr halının unikal olması yanaşmasına riayət edirik, buna görə də nəşrin biznes modelinə, eqo indeksinə və kvartil göstəricisinə əlavə olaraq, aşağıdakılara diqqət yetirməlisiniz:
- Scopus-un diqqət yetirdiyi məqalələrin mövzuları. Bu xüsusilə hüquqi fəaliyyət sahəsinə aiddir. Həqiqətən də, bu bilik kateqoriyasında bir çox alt fənlər var. Məsələn, Scopus sahə və tibb, hüquq fəlsəfəsi, kriminologiya və daha çox jurnalları indeksləşdirir. Onların hamısının öz xüsusiyyətləri və hədəf auditoriyası var və konkret məzmunu seçməyə yönəlib.
- Məqalələrin qəbul şərtləri və faizi. Yalnız pulsuz Scopus jurnallarına diqqət yetirən alimlər unudurlar ki, bu cür nəşrlər gələcək illər üçün problemlər yarada bilər. Bundan əlavə, böyük bir nisbətdə nəşr edilməməsi. Belə nəşrlərə məqalə hazırlamaq üçün onun keyfiyyətinə, aktuallığına və beynəlxalq təsirinə əmin olmaq lazımdır.
- Jurnalların elmiometrik göstəricilərində dəyişikliklərin dinamikası. Təəssüf ki, elmitometrik dünya üçün müəllifin məqaləsi dərc edilməzdən əvvəl jurnal üçün Scopus-da indeksləşdirmənin dayandırılması qeyri-adi deyil. Çox vaxt mütəxəssislərə müraciət etmədən bu cür mənfi tendensiyaları müəyyən etmək demək olar ki, mümkün deyil.
Daha maraqlı Çat-botumuzda Abunə ol!
Tədqiqatınızın nəşri üçün yüksək keyfiyyətli nəşr seçmək üçün məsləhət almaq üçün "Scientific Publications" şirkətinin mütəxəssisləri ilə əlaqə saxlayın. Biz Scopus jurnalının seçilməsi, elmi məqalənin təqdim edilməsi və bütün lazımi təkmilləşdirmələrin aparılması prosesində çox məsuliyyət daşıyırıq.

To implement the main research purposes of researchers, the necessity of publishing in Scopus is prescribed at the regulatory level. In most cases it is the publication of an research in journals with a Q2-Q3 rating. Today we are considering how to select a Scopus journal for your publication, what quartile is required and how it is defined and will provide a list of free Scopus Q2-Q3 journals for publication in the legal sciences.
What is Scopus Journal?
Scopus - an international, peer-reviewed journal that publishes current and relevant international science. They are all indexed as part of the international Scopus database. It demonstrates the quality of the content published and the publication's editorial credentials.
Notably, before becoming part of the Scopus scientometric database, a publication must pass several checks and meet at least minimum criteria for quality and international credibility. In addition to this, it is not enough to get into the database itself, you need to maintain your level at all times. Without this, the journal is very much at risk of being expelled from Scopus soon.
How do journals get into Scopus?
For journals that wish to become part of Scopus, there are several rigorous checks that include steps:
- Submission of the publication for evaluation.
- Checks.
- Clarifications.
- Review of the decision.
- Communications.
The verification process involves specialists from the scientometric database, the local council, the SCAB commission and other experts. The average number of journals included in the Scopus database is around 80-100 per month. It is only a third of all publications that submit to the database (about 33%).
How to choose a journal to be published?
Selecting a journal to publish on Scopus is one of the most important steps in the publication process and essential for achieving a scholar's scientific purpose. Previously, we told you about a strategy to ensure that you don't make the wrong choice of scholarly publication.
As a reminder, one of the main criteria for choosing a Scopus journal is scientometric indicators and their dynamics. The main Scopus metrics:
- CiteScore quartile and percentile - ranked measures of influence in the Scopus database itself.
- CiteScore, CiteScore Tracker, CiteScore Rank - indicators of the authority of a Scopus publication in its subject area, which determine its ranking position. Calculated according to the features of the metric on a monthly or annual basis.
- SNIP - a standardised indicator irrespective of the subject area.
- SJR - an indicator of the image of a Scopus scientific publication.
- Level of quotation and self-quotation - determines how frequently a source is referred to by other scholars and in what way (organically or through metric flip-flopping).
There are other metrics for assessing Scopus journals, but it is the quartile metric that researchers most frequently consider.
What is quartile in Scopus?
The Scopus quartile, as we defined earlier, is a ranking indicator that divides all the journals in the database into approximately 4 equal parts (for each subject area). Within this research we will consider the main differences between Q2 and Q3 according to CiteScore:
- Q2 - a category of scientific publications in Scopus that is recognised as authoritative, but is not yet at the top of publications in a particular subject area (in our case the legal sciences). Generally, such journals receive quite a lot of content and there is a very high risk of not accepting the research.
- Q3 - the golden mean for scientific publishing. It is easier to publish the research in these journals than in Scopus Q2. Such a publication is suitable for realising the researchers' main scientific purposes. Thus, it is recommended that you consider this category of publication.
Scopus Q2-Q3 free journals in the legal field
"Scientific Publications" has compiled a list of free Scopus journals in the Law field to meet the authors' main research purposes.
Sur |
1806-6445 1983-3342 |
Social Sciences Law Sociology and Political Science |
Revista de Internet, Derecho y Politica |
1699-8154 |
Social Sciences Law Sociology and Political Science Computer Science (miscellaneous) |
European Journal of Legal Studies |
1973-2937 |
Social Sciences Law |
International Journal for Court Administration |
2156-7964 |
Revista Catalana de Dret Public |
1885-8252 |
Social Sciences Law Public Administration |
Historia Constitucional |
1576-4729 |
Arts and Humanities History Social Sciences Law Social Sciences Political Science and International Relations Political Science |
Revista Derecho del Estado |
0122-9893 2346-2051 |
ACDI Anuario Colombiano de Derecho Internacional |
2027-1131 2145-4493 |
Baltic Journal of Law and Politics |
2029-0454 |
Oslo Law Review |
2387-3299 |
Hasanuddin Law Review |
2442-9880 2442-9899 |
Studies in Social Justice |
1911-4788 |
Social Sciences Law Gender Studies Sociology and Political Science |
Scopus free journals: how to check?
In our work, we take the approach that each publication case is unique, thus in addition to the publication's business model, ego indexing and quartile index, the following should be considered:
- The subjects of the researches that Scopus journal focuses on. It is particularly relevant in the legal field. Indeed, there are many types of sub-disciplines in this category of knowledge. For example, Scopus indexes journals from law and medicine, philosophy of law, criminology etc. They all have their specifics and target audiences, designed to select specific content.
- Timing and percentage of researches accepted. Focusing exclusively on free Scopus journals, academics forget that such journals can develop issues for years to come. In addition, there is a high rejection rate for publication. To produce the research for such publications, you have to be sure of the quality, relevance and international impact of the research.
- Dynamics of change in the scientometric indicators of journals. Unfortunately, it is not uncommon in the scientometric world for a journal to stop indexing in Scopus before the author's research has been published. It is frequently almost impossible to identify such adverse trends without specialist advice.
To choose a high-quality publication for the publication of your research, contact the experts at "Scientific Publications" for advice. We are very responsible for the process of selecting a Scopus journal, submitting scientific research and making any necessary revisions.
Leave your contact details for a free audit, and we'll get back to you shortly!
We would remind you that the material came out recently «Another Scopus journal exclusion (February 2023)»