Dünyanın ən yaxşı reytinqli şirkətlərindən olan QS (Quacquarelli Symonds) ənənəvi olaraq Avropanın aparıcı universitetlərinin siyahısını yeniləyib. Azərbaycanda 9 ali təhsil müəssisəsi ötən illə müqayisədə mövqelərini möhkəmləndirib və daha yaxşı nəticələr göstərib. Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi Avropanın ən yaxşı təhsil müəssisələri sırasına daxil olan Azərbaycanda ali məktəblərin siyahısını dərc edib.
Azərbaycan ali təhsil sahəsində elmi nailiyyətlər əldə edib
"QS Quacquarelli Symonds" reytinqinə əsasən, Azərbaycanın doqquz ali təhsil müəssisəsindən 7-si əhəmiyyətli irəliləyişə nail olub və qeyd olunan siyahıda öz mövqelərini yaxşılaşdırıb.
Reytinqdə təmsil olunan Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri "Akademik reputasiya" və "İşəgötürənlər arasında reputasiya" kateqoriyaları üzrə öz performanslarını daha da təkmilləşdiriblər.
Azərbaycanda ali təhsil sahəsində əldə olunan mühüm nailiyyətlər arasında qeyd etməyə dəyər:
- Sumqayt Dövlət Universiteti ilk dəfə "Avropanın ən yaxşı universitetlərinin sıralama siyahısına" daxil olub
- Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "Akademik reputasiya baxımından Avropanın 200 ən yaxşı universiteti" siyahısına daxil edilib
- iki ali təhsil müəssisəsi – Bakı Dövlət Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti "Müəllim-tələbə nisbəti" baxımından Avropanın ən yaxşı 100 universitetinin siyahısına daxil edildi
- Azərbaycan universitetləri "Əməyin nəticəsi" göstəricisi üzrə yüksək nəticələr əldə edib: Bakı Dövlət Universiteti "Məzunalanların işə qəbulu" göstəricisi üzrə ölkə üzrə birinci yeri tutub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "İşəgötürənlər arasında reputasiya" baxımından ölkədə birinci kimi tanınır
- Bakı Dövlət Universiteti "Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq" göstəricisinə görə Azərbaycan təhsil müəssisələri arasında liderdir. Bu göstəricidən ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq arenada tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunur
- Khazar University Avropanın ən yaxşı 20 ali təhsil müəssisəsinə "Hər məqaləyə görə sitatların sayı" baxımından daxil oldu
- Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "Dayanıqlı inkişaf məqsədləri sahəsində nailiyyətlər" mövzusunda ölkədə birinci yeri tutub.
Qeyd edək ki, Avropanın ən yaxşı universitetləri sıralamasında Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda ən çox təhsil müəssisəsi ilə təmsil olunur.
"QS World University Rankings: Europe 2025" səlahiyyətli reytinqinə daxil edilmiş Azərbaycan Respublikası ali təhsil müəssisələrinin siyahısı
"QS World University Rankings: Europe 2025" QS (Quacquarelli Symonds) tərəfindən nəşr olunan beynəlxalq universitet sıralamasının bir hissəsidir. Sıralama Avropanın bütün universitetlərini qiymətləndirir və müqayisə edir. Bu sərəncam ali təhsil müəssisələrinin təqdim etdiyi təhsil və tədqiqat proqramlarının keyfiyyətinin, onların akademik reputasiyasının, işəgötürənlər arasında təsvirin, tələbə və müəllimlərin sayının, beynəlxalq əməkdaşlığın və digər amillərin qiymətləndirilməsi məqsədi ilə tətbiq edilir.
QS World University Rankings , dünyanın ən tanınmış və nüfuzlu universitet sıralamalarından biridir. Burada məlumatların toplanması və müəssisələrin qiymətləndirilməsi üçün müxtəlif metodologiyalardan istifadə olunur. Bu metodologiya tələbələrə, fakultələrə və tədqiqatçılara beynəlxalq arenada ali məktəblərin sırasına dair anlayış əldə etməyə imkan verir.
Universitet |
2024-cü ildə sıralama mövqeyi |
2025-ci ildə sıralamada mövqe |
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti |
349 |
281 |
414 |
336 |
372 |
360 |
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti |
434 |
394 |
Sumqayıt Dövlət Universiteti |
- |
483 |
551-600 |
491 |
"ADA" Universiteti |
496 |
500 |
541-550 |
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti |
601+ |
Bu sıralamada Akademik reputasiya, məzunların işə qəbulu, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, hər məqaləyə görə sitatların sayı və digər göstəricilər baxımından Azərbaycanın ən yaxşı ali təhsil müəssisələri yer alıb. Bu siyahıya əsaslanaraq akademik əməkdaşlıq və tədqiqat fəaliyyətləri üçün doğru universiteti seçə bilərsiniz.
Əgər siz beynəlxalq elmi tanınma, Azərbaycanın aparıcı universitetlərindən birində akademik vəzifə tutmaq və ya başqa bir elmi məqsəd güdmək istəyirsinizsə, sizə beynəlxalq skientometrik məlumat bazalarında nəşrlər lazımdır. Elmi Nəşrlər səlahiyyətli Scopus və Web of Science məlumat bazalarında məqalənin dərcinin təşkilati və texniki aspektlərini təmin etməklə bu prosesdə sizə kömək etməyə hazırdır . Hal-hazırda vebsaytda istək buraxın və reytinq jurnalını seçmək üçün tövsiyələrlə elmi məqalənizin pulsuz auditini alın.

QS (Quacquarelli Symonds), one of the best rating companies in the world, has traditionally updated the list of leading universities in Europe. Nine universities of Azerbaijan strengthened their positions and showed better results compared to the previous year. The Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan has published the list of Azerbaijani universities included in the rating of the best European educational institutions.
Azerbaijan has made a scientific breakthrough in the sphere of higher education
According to the rating of QS Quacquarelli Symonds organization, seven out of nine Azerbaijani universities have made notable progress and improved their positions in the mentioned list.
The higher education institutions of Azerbaijan presented in the rating improved their indicators in the categories "Academic reputation" and "Reputation among employers".
Among the significant achievements in the sphere of higher education in Azerbaijan it is worth noting:
Sumgayit State University entered the "rating list of the best universities in Europe" for the first time
Baku State University and Azerbaijan State Economic University have entered the list of "200 best universities in Europe according to the "Academic Reputation" indicator"
two higher education institutions - Baku State University and Sumgayit State University - were included in the list of the 100 best universities in Europe according to the indicator "Teacher to Student Ratio".
Azerbaijan's higher education institutions have achieved high results in the "Employment results" indicator: Baku State University ranks first in the country on the indicator "Employment of graduates". Azerbaijan State Economic University is recognized first in the country on the indicator "Reputation among employers"
Baku State University is the leader among Azerbaijani educational institutions on the indicator "International Scientific Cooperation", which is used to assess the research activities of higher educational institutions in the international arena
Khazar University has entered the top 20 best higher education institutions in Europe on the indicator "Number of citations per article".
Azerbaijan State Economic University ranks first in the country on the indicator "Achievements in the field of sustainable development goals".
It should be noted that Azerbaijan is represented by the largest number of educational institutions from the South Caucasus region in the rating of the best universities in Europe.
List of Azerbaijani universities that have been included in the authoritative rating "QS World University Rankings: Europe 2025"
"QS World University Rankings: Europe 2025" is a part of international university ranking, which is published by QS (Quacquarelli Symonds). The ranking evaluates and compares all universities in Europe. This ranking is used to assess the quality of educational and research programs provided by higher education institutions, as well as their academic reputation, image among employers, number of students and faculty, international cooperation and other factors.
QS World University Rankings is one of the most recognized and influential university rankings in the world. It uses a variety of methodologies to collect data and evaluate institutions, providing students, teachers and researchers with an insight into the ranking of universities on the international stage.
University |
Position in the ranking in 2024 |
Position in the ranking in 2025 |
Azerbaijan State University of Economics |
349 |
281 |
414 |
336 |
372 |
360 |
434 |
394 |
Sumqayit State University |
- |
483 |
551-600 |
491 |
496 |
500 |
Azerbaijan Technological University |
541-550 |
Azerbaijan University of Architecture and Construction |
601+ |
This rating includes the best higher education institutions in Azerbaijan according to the indicators of academic reputation, employment of graduates, international scientific cooperation, number of citations per article and other indicators. Based on this list you can choose a suitable university for academic cooperation and research activities.
If you are seeking international scientific recognition, an academic position in one of the leading universities of Azerbaijan or pursuing another scientific goal, you need publications in international scientific databases. Scientific Publications" company is ready to help you in this process by providing organizational and technical aspects of article publication in authoritative databases Scopus and Web of Science. Leave a request on the site right now and get a free audit of your scientific article with recommendations on the choice of a rating journal.