Dünyanın ən yaxşı reytinqli şirkətlərindən olan QS (Quacquarelli Symonds) ənənəvi olaraq Avropanın aparıcı universitetlərinin siyahısını yeniləyib. Azərbaycanda 9 ali təhsil müəssisəsi ötən illə müqayisədə mövqelərini möhkəmləndirib və daha yaxşı nəticələr göstərib. Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi Avropanın ən yaxşı təhsil müəssisələri sırasına daxil olan Azərbaycanda ali məktəblərin siyahısını dərc edib.
Azərbaycan ali təhsil sahəsində elmi nailiyyətlər əldə edib
"QS Quacquarelli Symonds" reytinqinə əsasən, Azərbaycanın doqquz ali təhsil müəssisəsindən 7-si əhəmiyyətli irəliləyişə nail olub və qeyd olunan siyahıda öz mövqelərini yaxşılaşdırıb.
Reytinqdə təmsil olunan Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri "Akademik reputasiya" və "İşəgötürənlər arasında reputasiya" kateqoriyaları üzrə öz performanslarını daha da təkmilləşdiriblər.
Azərbaycanda ali təhsil sahəsində əldə olunan mühüm nailiyyətlər arasında qeyd etməyə dəyər:
- Sumqayt Dövlət Universiteti ilk dəfə "Avropanın ən yaxşı universitetlərinin sıralama siyahısına" daxil olub
- Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "Akademik reputasiya baxımından Avropanın 200 ən yaxşı universiteti" siyahısına daxil edilib
- iki ali təhsil müəssisəsi – Bakı Dövlət Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti "Müəllim-tələbə nisbəti" baxımından Avropanın ən yaxşı 100 universitetinin siyahısına daxil edildi
- Azərbaycan universitetləri "Əməyin nəticəsi" göstəricisi üzrə yüksək nəticələr əldə edib: Bakı Dövlət Universiteti "Məzunalanların işə qəbulu" göstəricisi üzrə ölkə üzrə birinci yeri tutub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "İşəgötürənlər arasında reputasiya" baxımından ölkədə birinci kimi tanınır
- Bakı Dövlət Universiteti "Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq" göstəricisinə görə Azərbaycan təhsil müəssisələri arasında liderdir. Bu göstəricidən ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq arenada tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunur
- Khazar University Avropanın ən yaxşı 20 ali təhsil müəssisəsinə "Hər məqaləyə görə sitatların sayı" baxımından daxil oldu
- Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "Dayanıqlı inkişaf məqsədləri sahəsində nailiyyətlər" mövzusunda ölkədə birinci yeri tutub.
Qeyd edək ki, Avropanın ən yaxşı universitetləri sıralamasında Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda ən çox təhsil müəssisəsi ilə təmsil olunur.
"QS World University Rankings: Europe 2025" səlahiyyətli reytinqinə daxil edilmiş Azərbaycan Respublikası ali təhsil müəssisələrinin siyahısı
"QS World University Rankings: Europe 2025" QS (Quacquarelli Symonds) tərəfindən nəşr olunan beynəlxalq universitet sıralamasının bir hissəsidir. Sıralama Avropanın bütün universitetlərini qiymətləndirir və müqayisə edir. Bu sərəncam ali təhsil müəssisələrinin təqdim etdiyi təhsil və tədqiqat proqramlarının keyfiyyətinin, onların akademik reputasiyasının, işəgötürənlər arasında təsvirin, tələbə və müəllimlərin sayının, beynəlxalq əməkdaşlığın və digər amillərin qiymətləndirilməsi məqsədi ilə tətbiq edilir.
QS World University Rankings , dünyanın ən tanınmış və nüfuzlu universitet sıralamalarından biridir. Burada məlumatların toplanması və müəssisələrin qiymətləndirilməsi üçün müxtəlif metodologiyalardan istifadə olunur. Bu metodologiya tələbələrə, fakultələrə və tədqiqatçılara beynəlxalq arenada ali məktəblərin sırasına dair anlayış əldə etməyə imkan verir.
Universitet |
2024-cü ildə sıralama mövqeyi |
2025-ci ildə sıralamada mövqe |
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti |
349 |
281 |
414 |
336 |
372 |
360 |
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti |
434 |
394 |
Sumqayıt Dövlət Universiteti |
- |
483 |
551-600 |
491 |
"ADA" Universiteti |
496 |
500 |
541-550 |
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti |
601+ |
Bu sıralamada Akademik reputasiya, məzunların işə qəbulu, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, hər məqaləyə görə sitatların sayı və digər göstəricilər baxımından Azərbaycanın ən yaxşı ali təhsil müəssisələri yer alıb. Bu siyahıya əsaslanaraq akademik əməkdaşlıq və tədqiqat fəaliyyətləri üçün doğru universiteti seçə bilərsiniz.
Əgər siz beynəlxalq elmi tanınma, Azərbaycanın aparıcı universitetlərindən birində akademik vəzifə tutmaq və ya başqa bir elmi məqsəd güdmək istəyirsinizsə, sizə beynəlxalq skientometrik məlumat bazalarında nəşrlər lazımdır. Elmi Nəşrlər səlahiyyətli Scopus və Web of Science məlumat bazalarında məqalənin dərcinin təşkilati və texniki aspektlərini təmin etməklə bu prosesdə sizə kömək etməyə hazırdır . Hal-hazırda vebsaytda istək buraxın və reytinq jurnalını seçmək üçün tövsiyələrlə elmi məqalənizin pulsuz auditini alın.

Организация «QS (Quacquarelli Symonds)», одна из лучших рейтинговых компаний мира, традиционно обновила перечень ведущих университетов Европы. Девять университетов Азербайджана укрепили свои позиции и показали лучшие результаты по сравнению с предыдущим годом. Министерство науки и образования Азербайджанской Республики обнародовало список университетов Азербайджана, вошедших в рейтинг лучших европейских учебных заведений.
Азербайджан совершил научный прорыв в сфере высшего образования
Согласно рейтингу организации «QS Quacquarelli Symonds» семь из девяти азербайджанских университетов совершили заметный прогресс и улучшили свои позиции в упомянутом списке.
Высшие учебные заведения Азербайджана, представленные в рейтинге, улучшили свои показатели в категориях «Академическая репутация» и «Репутация среди работодателей».
Среди значительных достижений в сфере высшего образования Азербайджана стоит отметить:
Сумгаитский государственный университет впервые вошел в «рейтинговый список лучших университетов Европы»
Бакинский государственный университет и Азербайджанский государственный экономический университет вошли в список «200 лучших университетов Европы по показателю «Академическая репутация»»
два высших учебных заведения – Бакинский государственный университет и Сумгаитский государственный университет – вошли в список 100 лучших университетов Европы по показателю «Соотношение преподавателей к студентам»
вузы Азербайджана достигли высоких результатов по показателю «Результаты трудоустройства»: Бакинский государственный университет занимает первое место в стране по индикатору «Трудоустройство выпускников». Азербайджанский государственный экономический университет признан первым в стране по показателю «Репутация среди работодателей»
Бакинский государственный университет лидирует среди азербайджанских учебных заведений по показателю «Международное научное сотрудничество», который используется для оценки научно-исследовательской деятельности высших учебных заведений на международной арене
Университет Хазар вошел в топ-20 лучших высших учебных заведений Европы по показателю «Количество цитирований на статью»
Азербайджанский государственный экономический университет занимает первое место в стране по показателю «Достижения в области целей устойчивого развития».
Отметим, что в рейтинге лучших университетов Европы Азербайджан представлен наибольшим количеством учебных заведений Южно-Кавказского региона.
Список университетов Азербайджана, которые вошли в авторитетный рейтинг “QS World University Rankings: Europe 2025”
“QS World University Rankings: Europe 2025” — это часть международного рейтинга университетов, который публикуется компанией QS (Quacquarelli Symonds). В рейтинге оцениваются и сравниваются все университеты Европы. Данное ранжирование используется для оценки качества образовательных и исследовательских программ, предоставляемых высшими учебными заведениями, а также их академической репутации, имиджа среди работодателей, численности студентов и преподавателей, международного сотрудничества и других факторов.
QS World University Rankings является одним из наиболее признанных и влиятельных рейтингов университетов в мире. В нем используются разнообразные методологии для сбора данных и оценки учебных заведений, что позволяет студентам, преподавателям и исследователям получить представление о ранге университетов на международной арене.
Университет |
Позиция в рейтинге в 2024 |
Позиция в рейтинге в 2025 |
349 |
281 |
414 |
336 |
372 |
360 |
434 |
394 |
Сумгаитский государственный университет |
- |
483 |
551-600 |
491 |
Университет «ADA» |
496 |
500 |
541-550 |
Азербайджанский университет архитектуры и строительства |
601+ |
Данный рейтинг включает лучшие высшие учебные заведения Азербайджана по показателям академической репутации, трудоустройству выпускников, международному научному сотрудничеству, количеству цитирований на статью и другим индикаторам. Ориентируясь на данный список вы можете выбрать подходящий университет для академического сотрудничества и исследовательской деятельности.
Если вы стремитесь получить международное научное признание, академическую должность в одном из ведущих университетов Азербайджана или преследуете другую научную цель, вам необходимы публикации в международных наукометрических базах данных. Компания "Научные Публикации" готова помочь вам в этом процессе, обеспечив организационные и технические аспекты публикации статьи в авторитетных БД Scopus и Web of Science. Оставьте заявку на сайте прямо сейчас и получите бесплатный аудит вашей научной статьи с рекомендациями по выбору рейтингового журнала.