Scopus məqalələrin dərci üçün ən böyük və ən nüfuzlu məlumat bazalarından biridir. Scopus-a daxil olan jurnallarda dərc olunması tədqiqatın yüksək keyfiyyətindən və elmi ictimaiyyət tərəfindən tanınmasından xəbər verir. 2024-cü ildə elmi məqalə dərc etmək üçün ən yaxşı Scopus jurnallarının siyahısını hazırlamışıq.
Elmi məqalə dərc etmək üçün nəşri necə seçmək olar?
Nəşr üçün jurnalın seçimi materialları redaktora göndərməzdən əvvəl nəzərə alınmalı olan bir sıra amillərlə müəyyən edilir. Məhz:
nəşrin məqsədi: ilk növbədə, qarşıya qoyduğunuz məqsədə qərar verməlisiniz. Əgər işinizi yüksək reytinqli jurnalda dərc etməyiniz vacibdirsə, 75% və ya daha yüksək faiz dərəcəsi olan nəşrlərə diqqət yetirin. Məqsədiniz nəşrin elmiometrik göstəriciləri ilə məhdudlaşmırsa, siz Q3 və ya Q4 kvartile malik jurnalı seçə bilərsiniz
ixtisas sahəsi: nəşr üçün nəşr seçərkən əsas meyarlardan biri mövzu sahəsidir. Scopus müxtəlif fənlər üzrə ixtisaslaşmış nəşrləri təqdim edir. Jurnalda mövzunuza aid əsərlərin dərc olunmasını və hədəf auditoriyanız üçün maraqlı olmasını tövsiyə edirik
indeksləşdirmə: jurnalın Scopus-da etibarlı şəkildə indeksləndiyinə əmin olun. Hər ay xidmətin beynəlxalq məsləhət şurası artıq Scopus standartlarına cavab verməyən elmi nəşrləri istisna edir
jurnal reytinqi: SJR, CiteScore, SNIP, Percentile kimi ölçülərə diqqət yetirin. Bu göstəricilər elmi jurnalların müəyyən bir sahə üzrə sıralanması üçün istifadə olunur. Ballar nə qədər yüksək olarsa, jurnalda nəşr bir o qədər nüfuzlu olar.
Yüksək elmiometrik göstəricilərə malik elmi jurnallarda nəşrin üstünlükləri:
beynəlxalq tanınma: yüksək göstəricilərə malik jurnallar nüfuzlu alimlər tərəfindən oxunur, belə nəşrlərin böyük oxucu auditoriyası var və buna görə də onlara daha çox istinad edilir
elmi təsir: Scopus sıralama jurnallarında nəşrlər geniş tədqiqatçılar və ekspertlər arasında bilik və ideyaların yayılmasına töhfə verir. Bu, sitat gətirmə ehtimalını və müvafiq olaraq alimin elmi təsirini artırır
karyera yüksəlişi: yüksək təsir göstəriciləri ilə Scopus jurnallarında dərc akademik mövqe, elmi dərəcə və elmi ad əldə etməyə kömək edir (tənzimləyici tələblər haqqında məlumatı məqaləmizdə tapa bilərsiniz)
beynəlxalq elmi əlaqələr: Scopus geniş çeşidli beynəlxalq jurnalları əhatə edir ki, bu da tədqiqatlarınızın nəticələrini beynəlxalq arenada təqdim etməyə, həmçinin dünyanın aparıcı alimləri və elmi təşkilatları ilə əməkdaşlıq təklifləri almağa imkan verir.
TOP 10 ən nüfuzlu Scopus jurnalı
Scopus elmi-metrik məlumat bazasına daxil edilmiş ən yaxşı nəşrlərin siyahısını hazırlamışıq. Xidmətdə jurnalların sıralanmasının əsas amilləri elmiometrik göstəricilər CiteScore və Percentiledir.
Jurnal adı |
CiteScore |
Percentile |
Elm sahəsi |
Ca-A Cancer Journal for Clinicians |
873.2 |
99% |
Oncology |
Nature Reviews Molecular Cell Biology |
173.6 |
Molecular Biology |
The Lancet |
148.1 |
General Medicine |
New England Journal of Medicine |
145.4 |
Nature Reviews Drug Discovery |
137.4 |
Pharmacology |
Nature Reviews Materials |
119.4 |
Materials Chemistry |
Nature Reviews Cancer |
111.9 |
Cancer Research |
Cell |
110.0 |
General Biochemistry, Genetics and Molecular Biology |
Foundations and Trends in Machine Learning |
108.5 |
Software |
Chemical Reviews |
106.0 |
General Chemistry |
Scopus-da nəşriyyat elmi fəaliyyətin mühüm aspektidir və tədqiqatçıların beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə peşəkar yüksəlişinə və tanınmasına kömək edir. Əgər ehtiyacınız varsa Scopus-da məqalə dərc edin, elmi işin elmiometrik verilənlər bazasında yerləşdirilməsi üçün bizdən açar təslim xidməti sifariş edə bilərsiniz. Mütəxəssisimizdən pulsuz məsləhət almaq üçün aşağıdakı formada əlaqə məlumatlarınızı buraxın.

Scopus – одна из наибольших и наиболее престижных баз данных для размещения статьи. Публикация в журналах, включенных в Scopus, свидетельствует о высоком качестве исследований и их признании научным сообществом. Мы подготовили список лучших журналов Scopus для публикации научной статьи в 2024 году.
Как выбрать издание для размещения научной статьи?
Выбор журнала для публикации обусловлен рядом факторов, которые следует учесть перед отправкой материалов в редакцию. А именно:
цель публикации: прежде всего необходимо определиться с целью, которую вы преследуете. Если вам важно опубликовать работу в наиболее рейтинговом журнале, обратите внимание на издания с процентилем 75% и выше. Если ваша цель не ограничена наукометрическими показателями издания, можно остановить выбор на журнале с квартилем Q3 или Q4
область специализации: один из главных критериев при выборе издания для публикации – предметная область. В Scopus представлены издания, которые специализируются на различных дисциплинах. Рекомендуем убедиться, что журнал публикует работы по вашей тематике и интересен вашей целевой аудитории
индексация: удостоверьтесь, что журнал имеет действительную индексацию в Scopus. Каждый месяц международный консультативный совет сервиса исключает научные издания, которые более не соответствуют стандартам Scopus
рейтинг журнала: обратите внимание на такие метрики как SJR, CiteScore, SNIP, Percentile. Эти показатели используются для ранжирования научных журналов в рамках определенной области знаний. Чем выше показатели, тем престижнее публикация в журнале.
Преимущества публикации в научных журналах с высокими наукометрическими показателями:
международное признание: журналы с высокими метриками читают влиятельные научные деятели, у таких изданий большая читательская аудитория, соответственно, они цитируются намного чаще
научное влияние: публикации в рейтинговых журналах Scopus способствуют распространению знаний и идей среди широкого круга исследователей и экспертов. Это увеличивает вероятность цитирования и, соответственно, научное влияние ученого
карьерный рост: публикация в журналах Scopus с высокими метриками влияния способствует получению академической должности, научной степени и научного звания (информацию о нормативных требованиях можно найти в нашей статье)
международные научные связи: Scopus охватывает широкий спектр международных журналов, что позволяет представлять результаты своих исследований на международной арене, а также получить предложения о сотрудничестве с ведущими учеными и научными организациями мира.
TOP-10 самых влиятельных журналов Scopus
Мы подготовили список лучших изданий, входящих в наукометрическую базу данных Scopus. Основные факторы для ранжирование журналов в сервисе – наукометрические показатели CiteScore и Percentile.
Название журнала |
CiteScore |
Percentile |
Область науки |
Ca-A Cancer Journal for Clinicians |
873.2 |
99% |
Oncology |
Nature Reviews Molecular Cell Biology |
173.6 |
Molecular Biology |
The Lancet |
148.1 |
General Medicine |
New England Journal of Medicine |
145.4 |
Nature Reviews Drug Discovery |
137.4 |
Pharmacology |
Nature Reviews Materials |
119.4 |
Materials Chemistry |
Nature Reviews Cancer |
111.9 |
Cancer Research |
Cell |
110.0 |
General Biochemistry, Genetics and Molecular Biology |
Foundations and Trends in Machine Learning |
108.5 |
Software |
Chemical Reviews |
106.0 |
General Chemistry |
Публикация в Scopus является важным аспектом научной деятельности, который способствует профессиональному росту и признанию исследователей в международном научном сообществе. Если вам нужно опубликовать статью в Scopus, у нас вы можете заказать услугу “под ключ” по размещению научной работы в наукометрической базе данных. Оставьте свои контактные данные в форме ниже, чтобы получить бесплатную консультацию нашего специалиста.