Intellektual intellekt (II) akademik və tədqiqat dairələrində qızğın müzakirələrin mövzusu olub. Elmi ictimaiyyət aktiv şəkildə müzakirə edir: sinir şəbəkəsi, xüsusən də ChatGPT, alimin işini tam şəkildə əvəz edə bilərmi və gələcəkdə onun elmi nailiyyətlərini gözdən sala bilərmi? Gəlin İİ, onun elmdə rolu və elmi sahədə praktiki tətbiqi barədə danışaq.
ChatGPT – tədqiqatçılar üçün müasir alət
ChatGPT, generativ süni intellektə malik OpenAI tərəfindən yaradılmış bir çat-botdur. Sinir şəbəkələri əsasında hazırlanmış bu məhsul 2022-ci ilin payızında kütləvi istifadəyə verilib. İnsan ünsiyyətinə bənzər ünsiyyət vasitəsi ilə alət müxtəlif bilik sahələrində sorğulara cavablar yaradır.
Akademik ictimaiyyətdə OpenAI sisteminin elmi fəaliyyətlərdə istifadəsinin etikliyi ilə bağlı fikir ayrılığı mövcuddur. Alimlər iki qrupa bölünüblər: bəziləri hesab edir ki, İİ elmi işçinin reputasiyasına təsir göstərmir və böyük həcmdə məlumatları sistemləşdirməkdə əvəzolunmazdır, digərləri isə çat-botun tədqiqatlarda istifadəsinin qəti əleyhinədirlər.
Hər şeydən əvvəl qeyd etmək lazımdır ki, qabaqcıl sinir şəbəkəsi texnologiyaları artıq dünyanın ən yaxşı universitetlərində tətbiq olunur və aparıcı tədqiqatçılar tərəfindən fəal şəkildə istifadə olunur. Məsələn, ABŞ-ın qabaqcıl universiteti Harvard İİ resurslarına həsr olunmuş ayrıca veb-sayt yaratdı və süni intellekt üzrə tədris proqramları tətbiq etdi.
İİ istifadəsi təşəbbüsünü Yel Universiteti və Böyük Britaniyanın prestijli Russell Group təhsil müəssisələri də dəstəkləyiblər.
OpenAI məhsulunun dövlət səviyyəsində tətbiq olunmasına bariz nümunə, İİ-nin dilin qorunması proqramına daxil edildiyi İslandiya olub. Alimlər qrupu uğurla sinir şəbəkəsini İslandiya mədəniyyətində yönəltmək və milli autentikliyi qorumağa kömək etmək üçün təlim keçirir.
ChatGPT alimi əvəz edə bilməz, lakin tədqiqatın aparılması üçün effektiv alət ola bilər. İİ texnologiyası alimin yaradıcılıq potensialını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirmək, metodologiyanı mükəmməlləşdirmək, tədqiqat mövzusuna alternativ istiqamətlər təklif etmək üçün nəzərdə tutulub.
Alimlər üçün ChatGPT-nin imkanları
Akademik dairələrdə İİ tədqiqatlar üzərində iş zamanı getdikcə daha çox tətbiq olunur. Elmi işlərin yazılmasında istifadə oluna biləcək bot funksiyaları:
- Yeni tədqiqatlar üçün ideyaların yaradılması
- Hipotezlərin qurulmasına, onların təsdiqinə və ya təkzibinə kömək
- Müəyyən mövzu üzrə axtarış genişləndirilməsi kimi İİ-nin istifadəsi. Bot məntiqi olaraq strukturu qura bilər və məsələn, elmi iş yazarkən diqqət yetirməli olan aspektləri vurğulaya bilər
- Məqalələr üçün müasir elmi ədəbiyyatın seçilməsi
- GPT-4 versiyasında böyük həcmli məlumatların keyfiyyətli təhlili
- Daxil edilən mətnin formatlaşdırılmasını saxlamaqla avtomatik tərcümə
- Məqalənin orfoqrafik, leksik və sintaksis səhvləri üzrə ilkin yoxlanışı
Elmdə ChatGPT-nin gələcəyi
ChatGPT-nin istifadəsi potensialı hələ tam tükənməyib. Elmi ictimaiyyətin əksəriyyəti razılaşır ki, elmin gələcəyi sinir şəbəkələrinin inkişafı ilə ayrılmaz şəkildə bağlıdır. Hər bir texnoloji sıçrayış elmi tərəqqini sürətləndirmək və həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq üçün bir imkandır. Hər yeni texnoloji səviyyə əvvəlkindən daha dərin olur. Ekspertlər proqnozlaşdırırlar ki, İİ-yə keçid elm üçün mobil cihazlara və ya İnternetə keçiddən daha qlobal bir hadisədir. Sinir şəbəkəsi bütün bilik sahələrində məhsuldarlığı artıracaq və yeni innovativ həllər gətirəcək.
Dördüncü nəsil bot, dil modelindən başqa, vizual görüntüləri tanıma funksiyasına malikdir. Bu versiya mətn məlumatlarını vizual məlumatlarla birləşdirmək, şəkillər və qrafiklər üçün təsvirlər yaratmaq üçün istifadə oluna bilər.
ChatGPT-ni elmi işçilər üçün virtual köməkçi kimi, xüsusən də eksperimentlərin aparılmasında dəstəkləyici vasitə kimi tətbiq etməyi planlaşdırırlar.
Elm sahəsində sinir şəbəkəsinin istifadəsinin başqa bir yeni yolu – botun fənlərarası tədqiqatlara köməyi və fənlərarası problemlərin həllinə daha kompleks yanaşmadır.
Xatırlamaq lazımdır ki, ChatGPT elmi işi tam və səmərəli şəkildə həyata keçirə bilməz, ancaq məlumat axtarmaq, ideya yaratmaq və s. Elmi Nəşrlər komandası AI deyil, yalnız insanlar tərəfindən yazılmış orijinal əsərlərə zəmanət verir. Əgər sizə lazım olarsa (məqalə auditi və ya elmi işin nəşri ilə bağlı məsləhət - biz sizə kömək etməkdən məmnun olarıq!) Sadəcə vebsaytda sorğu buraxın, menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlayacaq.

Искусственный интеллект (ИИ) стал причиной горячих дискуссий в академических и исследовательских кругах. Научное сообщество активно обсуждает, может ли нейросеть, в частности ChatGPT, полноценно заменить работу ученого и нивелировать его научные достижения в будущем? Поговорим о ИИ, его роли в науке и практическом применении в научной сфере.
Чат GPT – современный инструмент для исследователей
ChatGPT – это чат-бот от компании OpenAI с генеративным искусственным интеллектом. Продукт, разработанный на основе нейросетей, внедрен в массовое использование осенью 2022 года. Благодаря коммуникации, схожей с человеческой, инструмент генерирует ответы на запросы в разных областях знаний.
В академическом обществе существует раскол относительно этичности использования системы OpenAI в научной деятельности. Ученые разделились на два лагеря: одни считают, что ИИ не влияет на репутацию научного сотрудника и незаменим в систематизировании огромных объемов данных, другие категорически против любого использования чат-бота в исследованиях.
Прежде всего, следует отметить, что передовые технологии нейросетей уже внедрены в лучшие университеты мира и активно применяются ведущими исследователями. К примеру, передовой университет США Гарвард создал отдельный сайт для ресурсов ИИ, а также программы обучения по искусственному интеллекту.
Инициативу использования чат GPT поддержали также Йельский университет и престижные учебные заведения Британии Russell Group.
Ярким примером стало применение продукта OpenAI на государственном уровне в Исландии, где ИИ была внедрена в программу по сохранению языка. Группа ученых успешно тренирует нейросеть ориентироваться в исландской культуре и помогать сохранить национально аутентичность.
ChatGPT не может заменить ученого, но способен стать эффективным инструментом для проведения исследования. AI технология призвана существенно расширить творческий потенциал ученого, совершенствовать методологию, предложить альтернативные направления для темы исследования.
Возможности ChatGPT для ученого
В академический кругах ИИ все чаще применяется в работе над исследованиями. Функции бота, которые можно использовать для написания научных работ:
- генерирование идей для новых исследований
- помощь в построении гипотез, их подтверждении или опровержении
- использование ИИ как расширения для поиска по определенной теме. Бот может логично структурировать и выделять аспекты, на которые стоит обратить внимание, например, при написании научной работы
- подбор современной научной литературы для статей
- версии GPT-4 доступен качественный анализ больших объемов информации
- автоматический перевод с сохранением форматирования вставленного текста
- первичная проверка статьи на орфографические, лексические и синтаксические ошибки
Будущее ChatGPT в науке
Потенциал использования чата GPT ещё далеко не исчерпан. Научное сообщество в большинстве своем сходится во мнении, что будущее науки неразрывно связано с развитием нейросетей. Каждый технологический прорыв – это возможность ускорить научный прогресс и улучшить качество жизни. Каждый новый технологический уровень глубже предыдущего. Эксперты прогнозируют, что переход к ИИ – более глобальное событие для науки, нежели переход к мобильным девайсам или Интернету. Нейросеть увеличит производительность во всех областях знаний и принесет новые инновационные решения.
Бот четвертого поколения, кроме языковой модели, обладает функцией распознавания визуальных изображений. Данная версия может быть использована для совмещения текстовой информации с визуальной, создания описаний для картинок и графиков.
ChatGPT планируют внедрить в качестве виртуального ассистента для научных сотрудников, в частности, для поддержки в проведении экспериментов.
Еще один новый способ использования нейросети в сфере науки – содействие бота в междисциплинарных исследованиях и более комплексный подход к решению междисциплинарных проблем.
Следует помнить, что ChatGPT не может полноценно и качественно выполнить научную работу, а лишь является инструментом для поиска информации, генерации идей и тд. Команда “Научные Публикации” гарантирует только оригинальные работы, написанные людьми, а не ИИ. Если вам нужен аудит статьи или консультация по публикации научной работы – будем рады вам помочь! Просто оставьте заявку на сайте, наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время.