Uğurlu xarici siyasət nəticəsində son illərdə Azərbaycan Respublikası regionun aparıcı ölkəsi olmuş və əhalinin orta gəlir səviyyəsinə malik ölkələr səviyyəsinə yüksəlmişdir. Reallaşdırılmış mühüm layihələr arasında təhsil və elm sahəsində olanları xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, bunlar 2030-cu ilə qədər prioritet istiqamət olmuşdur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) yeniliklər: islahatlar və yenidən təşkilatlanmalar
Bu gün elm inkişafı dövlətin inkişaf proqramlarında və rəsmi sənədlərində 2030-cu ilə qədər prioritet strateji məqsədlərdən biri olmuşdur.
AMEA-nın elm və təhsil sahəsində inkişaf strategiyalarının əsasları:
- Müxtəlif elm sahələrində tədqiqat fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi
- Yaradıcılıq təfəkkürünün inkişafı və elmi tədqiqatlara cəlb olunma məqsədi ilə məktəbəqədər və məktəb müəssisələri üçün proqramlar
- Elmi tədqiqatların hədəf maliyyələşdirmə mexanizminin yaradılması, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması və onların innovativ inkişafda prioritetliyi
- Azərbaycançılıq ideologiyasının və multikulturalizm konsepsiyasının elmi-nəzəri əsaslarının tədqiqi, müasir dünya fəlsəfəsi və hüquq elmlərinin müxtəlif problemlərinin öyrənilməsi
- Sosiologiya, politologiya, psixologiya, o cümlədən şərqşünaslıq və Qafqazşünaslıq sahələrində elmi tədqiqatların aparılması
- Müasir nəzəri prinsiplər əsasında iqtisadi tədqiqatların aparılması
Xarici təhsil və elmi institutlarla əməkdaşlıq inkişaf strategiyası
Elmin və təhsilin sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq xarici siyasət strategiyasında və ölkənin beynəlxalq arenada nüfuzunun möhkəmlənməsində mühüm rol oynayır. Hazırda Azərbaycan Respublikası beynəlxalq təhsil layihələrini həyata keçirir, xarici təhsil və elmi institutlarla əməkdaşlığı gücləndirir.
Uğurlu xarici siyasət strategiyası sayəsində Azərbaycan sosial-iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. İnnovasiyaların, elmi araşdırmaların inkişafını və beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyanı dəstəkləyən yeni təhsil strategiyası təsdiq olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri:
- Türk dilli ölkələrin elmi müəssisələri ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi
- Nüfuzlu beynəlxalq institutlara üzvlük əldə edilməsi
- AMEA-nın dövri elmi nəşrlərinin rəqəmsal identifikator DOI təyin edilərək nüfuzlu beynəlxalq məlumat bazalarına daxil edilməsi
- "Academiya.edu" və "ResearchGate" elmi əməkdaşlar üçün multidissiplinar sosial şəbəkələrdən istifadə etməklə Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyası
- Azərbaycanlı tədqiqatçıların məqalələrinin Scopus, Web of Science, "Google Scholar" kimi beynəlxalq məlumat bazalarına daxil edilməsi ilə elmi işlərin nüfuzunun artırılması
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyasının nəticələri
Beynəlxalq elmi əlaqələrin artırılması məqsədi ilə həyata keçirilən təhsil islahatlarının nəticələrinə əsasən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası rəsmi olaraq üzv olmuşdur:
- Asiya Akademiyaları və Elmlər Cəmiyyətləri Assosiasiyası (AASSA)
- Avrasiya Universitetləri Birliyi (EURAS)
- Beynəlxalq Elmi Şura
Bundan əlavə, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq sahəsində aşağıdakı əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilmişdir:
- AMEA-nın "Vəz" nəşriyyatının Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasına üzvlüyü
- Bolqarıstan, Qazaxıstan, Xorvatiya elmlər akademiyaları və Özbəkistan universitetləri ilə sənədlərin imzalanması
- Türkiyə Respublikası və Pakistan İslam Respublikası ilə elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi
- Tacikistan Milli Universiteti və beynəlxalq konsaltinq şirkəti "Elmi Nəşrlər" arasında elmi, elmi-metrik və elmi nəşr sahəsində hərtərəfli tərəfdaşlıq üçün memorandum imzalanmışdır
"Elmi Nəşrlər" alyansı beynəlxalq səviyyədə 8 ildən artıqdır ki, məsləhət dəstəyi göstərir. Hər hansı nəşr fəaliyyəti və elmi tədqiqatların beynəlxalq məlumat bazalarında yerləşdirilməsi məsələləri ilə bağlı məsləhətçilərimizə müraciət edə bilərsiniz. Əməkdaşlığa şad olarıq!

Благодаря успешной внешней политике за последние годы Республика Азербайджан стала ведущей страной региона и вышла на уровень государств со средним доходом населения. Среди важных реализованных проектов следует выделить образовательные и научные, которые стали приоритетным направлением до 2030 года.
Нововведения в Национальной академии наук Азербайджана (НАНА): реформы и реорганизации
На сегодняшний день развитие науки стало одной из приоритетных стратегических целей в программах развития государства и официальных документах, охватывающих период до 2030 года.
Основные стратегии НАНА по развитию науки и образования:
- расширение исследовательской деятельности в различных областях науки
- программы для дошкольных и школьных учреждений по развитию творческого мышления и вовлечению в научные исследования
- создание механизма целевого финансирования научных исследований, коммерциализации технологий, их приоритетность в инновационном развитии
- исследование научно-теоретических основ идеологии азербайджанизма и концепции мультикультурализма, изучение различных проблем современной мировой философии и юридических наук
- проведение научных исследований в области социологии, политологии, психологии, в том числе востоковедения и кавказоведения
- проведение экономических исследований на основе современных теоретических принципов
Стратегия развития сотрудничества с иностранными образовательными и научными институтами
Международное сотрудничество в сфере науки и образования играет важную роль во внешнеполитической стратегии и укреплении авторитета страны на международной арене. Республика Азербайджан в настоящее время реализует международные образовательные проекты, укрепляя сотрудничество с иностранными образовательными и научными институтами.
Благодаря успешной стратегии внешней политики Азербайджан вступил в качественно новый этап своего социально-экономического развития. Была утверждена новая образовательная стратегия, поддерживающая развитие инноваций, научных разработок и интеграции в международное научное сообщество.
Основные направления международной научной деятельности Республики Азербайджан:
- укрепление связей с научными учреждениями тюркоязычных стран
- получение членства в престижных международных институтах
- включение периодических научных изданий НАНА в авторитетные международные базы данных посредством присвоения им цифрового идентификатора DOI
- интеграция азербайджанских ученых в международное научное сообщество путем использования междисциплинарных социальных сетей для научных сотрудников «Academiya.edu» и «ResearchGate»
- увеличение авторитетности исследований научных деятелей из Азербайджана посредством включения статей в международные базы данных, такие как: Scopus, Web of Science, «Google Scholar».
Результаты интеграции Республики Азербайджан в международное научное сообщество
По итогам образовательных реформ по увеличению международных научных связей, Национальная академия наук Азербайджана стала официальным членом:
- Ассоциации азиатских академий и обществ наук (AASSA)
- Евразийского союза университетов (EURAS)
- Международного научного совета.
Кроме того, важными достижениями в сфере международного научного сотрудничества стало:
- членство издательства НАНА “Вяз” в Европейской ассоциации научных редакторов
- подписание документов с академиями наук Болгарии, Казахстана, Хорватии и университетами Узбекистана
- расширение научного сотрудничества с Турецкой Республикой и Исламской Республикой Пакистан
- подписание меморандума между Таджикским национальным университетом и международной консалтинговой компанией «Научные Публикации», который стал основой всестороннего партнерства в сфере науки, наукометрии и научных публикаций.
Альянс «Научные Публикации» предоставляет консультационную поддержку на международном уровне уже более 8 лет. По любым вопросам публикационной деятельности и размещения исследований в изданиях международных баз данных вы можете обратиться к нашим консультантам. Будем рады сотрудничеству!