Uğurlu xarici siyasət nəticəsində son illərdə Azərbaycan Respublikası regionun aparıcı ölkəsi olmuş və əhalinin orta gəlir səviyyəsinə malik ölkələr səviyyəsinə yüksəlmişdir. Reallaşdırılmış mühüm layihələr arasında təhsil və elm sahəsində olanları xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, bunlar 2030-cu ilə qədər prioritet istiqamət olmuşdur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) yeniliklər: islahatlar və yenidən təşkilatlanmalar
Bu gün elm inkişafı dövlətin inkişaf proqramlarında və rəsmi sənədlərində 2030-cu ilə qədər prioritet strateji məqsədlərdən biri olmuşdur.
AMEA-nın elm və təhsil sahəsində inkişaf strategiyalarının əsasları:
- Müxtəlif elm sahələrində tədqiqat fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi
- Yaradıcılıq təfəkkürünün inkişafı və elmi tədqiqatlara cəlb olunma məqsədi ilə məktəbəqədər və məktəb müəssisələri üçün proqramlar
- Elmi tədqiqatların hədəf maliyyələşdirmə mexanizminin yaradılması, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması və onların innovativ inkişafda prioritetliyi
- Azərbaycançılıq ideologiyasının və multikulturalizm konsepsiyasının elmi-nəzəri əsaslarının tədqiqi, müasir dünya fəlsəfəsi və hüquq elmlərinin müxtəlif problemlərinin öyrənilməsi
- Sosiologiya, politologiya, psixologiya, o cümlədən şərqşünaslıq və Qafqazşünaslıq sahələrində elmi tədqiqatların aparılması
- Müasir nəzəri prinsiplər əsasında iqtisadi tədqiqatların aparılması
Xarici təhsil və elmi institutlarla əməkdaşlıq inkişaf strategiyası
Elmin və təhsilin sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq xarici siyasət strategiyasında və ölkənin beynəlxalq arenada nüfuzunun möhkəmlənməsində mühüm rol oynayır. Hazırda Azərbaycan Respublikası beynəlxalq təhsil layihələrini həyata keçirir, xarici təhsil və elmi institutlarla əməkdaşlığı gücləndirir.
Uğurlu xarici siyasət strategiyası sayəsində Azərbaycan sosial-iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. İnnovasiyaların, elmi araşdırmaların inkişafını və beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyanı dəstəkləyən yeni təhsil strategiyası təsdiq olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri:
- Türk dilli ölkələrin elmi müəssisələri ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi
- Nüfuzlu beynəlxalq institutlara üzvlük əldə edilməsi
- AMEA-nın dövri elmi nəşrlərinin rəqəmsal identifikator DOI təyin edilərək nüfuzlu beynəlxalq məlumat bazalarına daxil edilməsi
- "Academiya.edu" və "ResearchGate" elmi əməkdaşlar üçün multidissiplinar sosial şəbəkələrdən istifadə etməklə Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyası
- Azərbaycanlı tədqiqatçıların məqalələrinin Scopus, Web of Science, "Google Scholar" kimi beynəlxalq məlumat bazalarına daxil edilməsi ilə elmi işlərin nüfuzunun artırılması
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq elmi ictimaiyyətə inteqrasiyasının nəticələri
Beynəlxalq elmi əlaqələrin artırılması məqsədi ilə həyata keçirilən təhsil islahatlarının nəticələrinə əsasən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası rəsmi olaraq üzv olmuşdur:
- Asiya Akademiyaları və Elmlər Cəmiyyətləri Assosiasiyası (AASSA)
- Avrasiya Universitetləri Birliyi (EURAS)
- Beynəlxalq Elmi Şura
Bundan əlavə, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq sahəsində aşağıdakı əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilmişdir:
- AMEA-nın "Vəz" nəşriyyatının Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasına üzvlüyü
- Bolqarıstan, Qazaxıstan, Xorvatiya elmlər akademiyaları və Özbəkistan universitetləri ilə sənədlərin imzalanması
- Türkiyə Respublikası və Pakistan İslam Respublikası ilə elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi
- Tacikistan Milli Universiteti və beynəlxalq konsaltinq şirkəti "Elmi Nəşrlər" arasında elmi, elmi-metrik və elmi nəşr sahəsində hərtərəfli tərəfdaşlıq üçün memorandum imzalanmışdır
"Elmi Nəşrlər" alyansı beynəlxalq səviyyədə 8 ildən artıqdır ki, məsləhət dəstəyi göstərir. Hər hansı nəşr fəaliyyəti və elmi tədqiqatların beynəlxalq məlumat bazalarında yerləşdirilməsi məsələləri ilə bağlı məsləhətçilərimizə müraciət edə bilərsiniz. Əməkdaşlığa şad olarıq!

Due to successful foreign policy in recent years, the Republic of Azerbaijan has become a leading country in the region and reached the level of middle-income countries. Among the important projects implemented are educational and scientific projects, which have become a priority until 2030.
Innovations in the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS): reforms and reorganizations
To date, the development of science has become one of the priority strategic goals in the state development programs and official documents covering the period up to 2030.
The main strategies of ANAS for the development of science and education are:
- Expansion of research activities in various fields of science
- programs for pre-school and school institutions to develop creative thinking and involvement in scientific research
- Creation of a mechanism for targeted financing of scientific research, commercialization of technologies, their priority in innovative development
- Study of scientific-theoretical bases of the ideology of Azerbaijanism and the concept of multiculturalism, study of various problems of modern world philosophy and legal sciences.
- Carrying out scientific researches in the field of sociology, political science, psychology, including oriental and Caucasian studies
- Economic research based on modern theoretical principles
Strategy of development of cooperation with foreign educational and scientific institutions
International cooperation in the field of science and education plays an important role in the foreign policy strategy and strengthening the country's authority in the international arena. The Republic of Azerbaijan is currently implementing international educational projects, strengthening cooperation with foreign educational and scientific institutions.
Thanks to a successful foreign policy strategy, Azerbaijan has entered a qualitatively new stage of its socio-economic development. A new educational strategy was approved, supporting the development of innovations, scientific developments and integration into the international scientific community.
Main directions of international scientific activity of the Republic of Azerbaijan:
- Strengthening ties with scientific institutions of Turkic-speaking countries
- gaining membership in prestigious international institutes
- inclusion of periodical scientific publications of ANAS in authoritative international databases by assigning them DOI digital identifier
- Integration of Azerbaijani scientists into the international scientific community through the use of interdisciplinary social networks for researchers "Academiya.edu" and "ResearchGate"
- Increasing the authority of research of Azerbaijani scientists through inclusion of articles in international databases such as: Scopus, Web of Science, "Google Scholar".
Results of integration of the Republic of Azerbaijan into the international scientific community
As a result of educational reforms to increase international scientific ties, the National Academy of Sciences of Azerbaijan became an official member of:
- Association of Asian Academies and Societies of Sciences (AASSA)
- Eurasian Union of Universities (EURAS)
- International Scientific Council.
In addition, important achievements in the field of international scientific cooperation were:
- Membership of the publishing house of ANAS "Elm" in the European Association of Scientific Editors
- signing of documents with the academies of sciences of Bulgaria, Kazakhstan, Croatia and universities of Uzbekistan
- Expansion of scientific cooperation with the Republic of Turkey and the Islamic Republic of Pakistan
- Signing of a memorandum between the Tajik National University and the international consulting company Scientific Publications, which became the basis for a comprehensive partnership in the field of science, scientometrics and scientific publications.
The Scientific Publications Alliance has been providing consulting support on an international level for more than 8 years. For any questions You can contact our consultants for any questions about publication activities and placement of research in international databases. We will be glad to cooperate with you!