Həmmüəlliflik alimlər üçün faydalı bir təcrübədir və elmi işlərin görünürlüğünün artırılmasına, tədqiqatçı profilinin inkişafına və akademik təsirin gücləndirilməsinə töhfə verə bilər. Məqaləmizdə bu əməkdaşlıq formasının yaratdığı əsas imkanları nəzərdən keçirəcək və akademik dürüstlük prinsiplərini pozmadan necə həmmüəllif olmağın mümkün olduğunu izah edəcəyik.
Həmmüəlliflik hansı imkanları yaradır?
Həmmüəlliflik bir neçə tədqiqatçının elmi işi birgə hazırlaması formasıdır və onların hər biri layihəyə əhəmiyyətli intellektual, elmi və ya praktiki töhfə verir. Belə əməkdaşlığın bir çox üstünlükləri var, o cümlədən:
- Rolların bölüşdürülməsi. Birgə layihə müxtəlif təcrübəyə və peşəkar bacarıqlara malik alimləri bir araya gətirə bilər. Beləliklə, tapşırıqları həmmüəlliflərin səriştələrinə uyğun şəkildə bölüşdürmək mümkündür və bu, onların hər birinə layihənin ayrı bir hissəsinə görə məsuliyyət daşımağa imkan verir. Bu hazırlıq formatı tədqiqatın aparılması və əlyazmanın yazılması prosesini sürətləndirə bilər.
- Tədqiqatın keyfiyyətinin yüksəldilməsi. Həmmüəlliflər məqalə jurnala təqdim edilməzdən əvvəl bir-birinin işini yoxlaya bilərlər. Bunun sayəsində səhvləri və nəşrin tələblərinə uyğunsuzluqları rəy prosesindən əvvəl aşkar etmək mümkündür.
- Nəşrin görünürlüğünün artırılması. Əməkdaşlıq zamanı alimlər yalnız təcrübə deyil, həm də peşəkar əlaqələr mübadiləsi apara bilərlər. Bu, nəşrin görünürlüğünün artırılmasına, daha geniş auditoriyanın əhatə olunmasına və sitat sayının mümkün artımına töhfə verə bilər.
Kim həmmüəllif ola bilər?
Yalnız layihə iştirakçısı deyil, həmmüəllif olmaq üçün mütəxəssis elmi işə əhəmiyyətli töhfə verməli, əlyazmanın hazırlanmasında iştirak etməli və onun yekun versiyasını təsdiqləməlidir. Həmçinin hər bir həmmüəllif dərc olunmuş nəticələrin etibarlılığına görə məsuliyyət daşımağa hazır olmalıdır.
Müəllifliyin müəyyən edilməsi üçün dəqiq meyarlar elmi sahədən və konkret jurnalın tələblərindən asılı olaraq fərqlənə bilər. Bununla belə, həmmüəlliflərin töhfəsini şəffaf şəkildə təsvir etmək üçün 14 roldan ibarət CRediT taksonomiyasından tez-tez istifadə olunur. Bir şəxs bir neçə rolu yerinə yetirə, bir rol isə bir neçə iştirakçı arasında bölüşdürülə bilər.
Nələrə diqqət yetirmək vacibdir?
Müəllif heyətinin şəffaf şəkildə müəyyən edilməsindən əlavə, birgə elmi iş zamanı digər məqamlara da diqqət yetirmək lazımdır. Xüsusilə, məlumatların uydurulması və saxtalaşdırılması yolverilməzdir. Yəni məlumatları uydurmaq və ya dəyişdirmək, nəticələri seçmə şəkildə gizlətmək, təsvirlərlə manipulyasiya etmək, tədqiqatda faktiki olaraq tətbiq edilməmiş metodları təsvir etmək və sair olmaz. Belə pozuntular əlyazmanın rədd edilməsinə, artıq dərc olunmuş məqalənin geri götürülməsinə və araşdırma aparılmasına səbəb ola bilər.
Eyni zamanda, mətnin orijinallığını təmin etmək və plagiatdan yayınmaq lazımdır. Bunun üçün bütün götürülmüş ideyaların, metodların, ifadələrin, məlumatların, cədvəllərin və digər materialların mənbələrə müvafiq istinadlarla müşayiət olunmasına diqqət yetirmək lazımdır.
Maraqların toqquşmasını şəffaf şəkildə bəyan etmək də vacibdir. Bu o deməkdir ki, hər bir həmmüəllif tədqiqatın gedişinə birbaşa təsir göstərə biləcək maliyyə, peşəkar, şəxsi və ya digər əlaqələr barədə məlumat verməlidir. Belə halların açıqlanmaması jurnalın tələblərinin və nəşr etikası prinsiplərinin pozulması hesab edilə, həmçinin layihə iştirakçıları üçün reputasiya riskləri yarada bilər.
Həmmüəllifliyin bütün üstünlüklərinə və imkanlarına baxmayaraq, ona məsuliyyətlə yanaşmaq lazımdır. Xüsusilə, potensial tərəfdaşların səriştəsini və nüfuzunu yoxlamaq, eləcə də bütün razılaşmaları yazılı şəkildə qeydə almaq lazımdır. Nəşrin hazırlanması zamanı akademik dürüstlük prinsiplərinə riayət etmək, o cümlədən məlumatların etibarlılığına, mətnin orijinallığına və mənbələrə istinadların düzgünlüyünə nəzarət etmək lazımdır.
Elmi məqalənin nəşri ilə bağlı çətinliklərlə qarşılaşmısınız? «Elmi Nəşrlər» şirkətinə müraciət edin. Mütəxəssislərimiz etibarlı nəşr seçməyə kömək edəcək və nəşr prosesinin bütün mərhələlərində sizi müşayiət edəcəklər. Saytda müraciət göndərin və menecerimiz ən qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlayacaq. Birlikdə – elmi nailiyyətlərə doğru!

Соавторство является полезной практикой для учёных, которая может способствовать повышению видимости научных работ, развитию профиля исследователя и усилению академического влияния. В нашей статье мы рассмотрим ключевые возможности, которые открывает эта форма сотрудничества, и расскажем, как стать соавтором, не нарушая принципов академической добросовестности.
Какие возможности открывает соавторство?
Соавторство – это форма совместной подготовки научной работы несколькими исследователями, каждый из которых вносит существенный интеллектуальный, научный или практический вклад в проект. Такое сотрудничество имеет немало преимуществ, в частности:
- Распределение ролей. Совместный проект может объединить учёных с разным опытом и профессиональными навыками. Таким образом, можно распределить задачи в соответствии с компетенциями соавторов, что позволяет каждому из них отвечать за отдельную часть проекта. Такой формат подготовки может ускорить процесс проведения исследования и написания рукописи.
- Повышение качества исследования. Соавторы могут проверять работу друг друга до подачи статьи в журнал. Благодаря этому можно найти ошибки и несоответствия требованиям издания ещё до рецензирования.
- Повышение видимости публикации. В процессе сотрудничества учёные могут обмениваться не только опытом, но и профессиональными контактами. Это может способствовать повышению видимости публикации, охвату более широкой аудитории и возможному росту цитируемости.
Кто может быть соавтором?
Чтобы стать соавтором, а не только участником проекта, специалист должен внести существенный вклад в научную работу, принимать участие в подготовке рукописи и согласовать её окончательную версию. Также каждый соавтор должен быть готов нести ответственность за достоверность опубликованных результатов.
Точные критерии определения авторства могут различаться в зависимости от научной области и требований конкретного журнала. Однако для прозрачного описания вклада соавторов часто используют таксономию CRediT, которая включает 14 ролей. При этом один человек может выполнять несколько ролей, а одна роль может распределяться между несколькими участниками.
На что важно обратить внимание?
Помимо прозрачного определения состава авторов, во время совместной научной работы необходимо обращать внимание и на другие аспекты. В частности, недопустимыми являются фабрикация и фальсификация данных. То есть нельзя выдумывать или изменять данные, выборочно скрывать результаты, манипулировать изображениями, описывать методы, которые фактически не применялись в исследовании, и так далее. Такие нарушения могут привести к отклонению рукописи, отзыву уже опубликованной статьи и проведению расследования.
В то же время следует обеспечивать оригинальность текста и избегать плагиата. Для этого необходимо следить за тем, чтобы все заимствованные идеи, методы, формулировки, данные, таблицы и другие материалы сопровождались надлежащими ссылками на источники.
Также важно прозрачно декларировать конфликты интересов. Это означает, что каждый соавтор должен сообщать о финансовых, профессиональных, личных или других связях, которые могут непосредственно влиять на ход исследования. Нераскрытие таких обстоятельств может быть нарушением требований журнала и принципов публикационной этики, а также повлечь за собой репутационные риски для участников проекта.
Несмотря на все преимущества и возможности соавторства, к нему необходимо подходить ответственно. В частности, нужно проверять компетентность и репутацию потенциальных партнёров, а также фиксировать все договорённости в письменной форме. Во время подготовки публикации следует придерживаться принципов академической добросовестности, в частности контролировать достоверность данных, оригинальность текста и корректность ссылок на источники.
Возникли трудности с публикацией научной статьи? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации». Наши специалисты помогут выбрать надёжное издание и будут сопровождать вас на всех этапах публикационного процесса. Оставляйте заявку на сайте, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе – к научным достижениям!