Gündəlik olaraq dünyada yüzlərlə elmi məqalə, dissertasiya dərc olunur, müxtəlif bilik sahələrində tədqiqatlar aparılır. Azərbaycanın alimləri də dünya elminin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verirlər. Azərbaycan tədqiqatçılarının son illərdəki elmi fəaliyyətinin əsas nəticələri aşağıda göstərilmişdir.
2024-cü ildə Azərbaycanda elmin vəziyyəti
2024-cü ildə Azərbaycan müxtəlif elm sahələrində əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edib. Elm yaxın illərdə milli prioritetə çevrilib. Dövlət qurumları yeni proqramlar tətbiq edir və Azərbaycan alimlərinin dünya elmi ictimaiyyətində nüfuzunun artırılması və təhsil sisteminin modernləşdirilməsi yollarını təklif edirlər.
2024-cü ildə elmi sahənin maliyyələşdirilməsi 2020-ci illə müqayisədə 1,5 dəfə artır və 228,8 milyon manat təşkil edəcək.
2021-ci ildə Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən "Rəqəmsal bacarıqlar" layihəsi çərçivəsində məktəblərdə İT sinifləri yaradılıb. Proqram yüksək texnologiyalar sahəsində mümkün qədər çox mütəxəssisin hazırlanmasına yönəlib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2023-cü ildə yaradılan bütün elmi və ali təhsil müəssisələri dünya elmi-metrologiya məlumat bazası olan Web of Science-a sərbəst çıxış əldə edəcəklər.
ABŞ Milli Elmi Fondu tərəfindən hazırlanmış ölkələrin reytinqində Azərbaycan 2023-cü ildə nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc olunmuş məqalələrin sayına görə 195 ölkə arasında 86-cı yeri tutub. 2023-cü ildə yüksək impakt faktorlu nəşrlərdə 2500-dən çox elmi iş dərc olunub.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) doqquz aparıcı elmi jurnalı ən nüfuzlu Web of Science və Scopus məlumat bazalarında indeksləşdirilib.
Azərbaycan alimlərinin dünya elmi ictimaiyyətinə məlum olan son nailiyyətləri
Azərbaycan alimləri dünya elminə əhəmiyyətli töhfələr veriblər. Aşağıda Azərbaycan elmi xadimlərinin ən mühüm kəşfləri, tədqiqatları və nailiyyətləri göstərilmişdir:
- Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadənin baş redaktoru olduğu fundamental iş “Dünyanın palçıq vulkanları atlası”. Elmi iş Web of Science qlobal məlumat bazasında indeksləşdirilmiş və “Web of Science Core Collection” kolleksiyasının tərkib hissəsi olaraq geokimya, geofizika və geologiya kateqoriyalarında yer alıb.
- Azərbaycan regionda əsas kosmik güclərdən birinə çevrilib. “Azersky” peyki sayəsində iqlim dəyişiklikləri haqqında mühüm məlumatlar əldə edilib. Kosmik tədqiqatlar 2026-cı ildə İsrail şirkəti “IAI” ilə birlikdə yenidən başlanacaq və bu, həm Azərbaycanın, həm də digər ölkələrin davamlı inkişafının təmin edilməsinə yönəlib.
- Fotosintez sahəsində orijinal tədqiqatlar aparılıb və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən tanınıb.
- Tibb sahəsində elmi nailiyyətlər: həyati əhəmiyyətli orqanlarda (dayaq-hərəkət sistemi, süd vəzisi və s.) xərçəng şişlərinin müalicə üsullarının işlənib hazırlanması və təkmilləşdirilməsi.
- Azərbaycan alimləri neft ehtiyatları sahəsində elmi işlərə görə regionda lider mövqedədirlər. AMEA əməkdaşları tərəfindən aparılmış fundamental tədqiqatların nəticələri Teylor & Francis Group-un nüfuzlu akademik nəşrlərində dərc olunmuş 30-dan çox elmi işdə öz əksini tapıb.
- Azərbaycan alimlərinin molekulyar biologiya və genetika sahəsində mühüm elmi kəşfləri “Gene” və “Nature communication” kimi nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc olunub.
- Azərbaycan alimləri bitkilərin molekulyar biologiyası sahəsində də irəliləyişlər ediblər - quraqlığa davamlı buğda növü aşkar edilib.
Bu, Azərbaycan alimlərinin dünyaca məşhur nəşrlərdə dərc edilmiş tədqiqatlarının yalnız kiçik bir hissəsidir.
Azərbaycanda elm ən perspektivli inkişaf istiqamətinə çevrilib. AMEA aparıcı alimləri bir araya gətirib və akademik kəşflərin, tədqiqatların, innovasiyaların tətbiqinin əsas elmi mərkəzinə çevrilib.
Azərbaycan alimlərinin innovativ tədqiqatlar və nəşrlərini Scopus və Web of Science məlumat bazaları tərəfindən indeksləşdirilən beynəlxalq nüfuzlu jurnallarda yerləşdirmək vasitəsilə öz potensiallarını reallaşdırmaq üçün böyük perspektivlər var.
"Scientific Publications" şirkəti 8 ildən artıqdır ki, dünyanın hər yerindən olan alimlərə məsləhət xidmətləri göstərir. Biz həmçinin Azərbaycan alimlərinə reytinq nəşrlərində məqalələr dərc etməklə lazımi karyera yüksəlişinə nail olmaqda kömək edirik. Saytda sorğu buraxın və biz bir iş günü ərzində sizinlə əlaqə saxlayacağıq.

Ежедневно в мире публикуются сотни научных статей, диссертаций, проводятся исследования в разных областях знаний. Ученые из Азербайджана также вносят значительный вклад в развитие мировой науки. Основные результаты научной деятельности азербайджанских исследователей за последние годы приведены ниже.
Состояние науки в Азербайджане в 2024 году
Азербайджан в 2024 году достиг значительного прогресса в различных областях науки. Наука стала национальным приоритетом на ближайшие годы. Государственные структуры внедряют новые программы и предлагают пути решения для становления репутации азербайджанских ученых в мировом научном сообществе и модернизации системы образования.
Финансирование научной сферы в 2024 году увеличится в 1,5 раза по сравнению с 2020 г. и составит 228,8 миллиона манатов.
В рамках проекта "Цифровые навыки", внедренного Министерством науки и образования в 2021 году, в школах появились IT-классы. Программа призвана подготовить максимальное количество будущих специалистов в области высоких технологий.
По инициативе Министерством науки и образования, сформированной в 2023 году, все научные и высшие заведения Азербайджана смогут получить свободный доступ к глобальной наукометрической базе данных Web of Science.
В рейтинге стран, подготовленным Национальным научным фондом США, в 2023 году Азербайджан занял 86 место среди 195 стран по количеству статей, опубликованных в авторитетных международных журналах. В 2023 году было размещено более 2500 научных работ в изданиях с высоким импакт-фактором.
Девять ведущих научных журналов Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) имеют индексацию в наиболее влиятельных БД Web of Science и Scopus.
Последние достижения азербайджанских ученых, ставшие достоянием мирового научного сообщества
Ученые из Азербайджана привнесли значительный вклад в мировую науку. Ниже приведем наиболее значимые открытия, исследования и достижения научных деятелей из Азербайджана:
- фундаментальная работа «Атлас грязевых вулканов мира», главным редактором которой является президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде. Научная работа была проиндексирована глобальной БД Web of Science и является частью коллекции “Web of Science Core Collection” в категориях: геохимия, геофизика и геология
- Азербайджан стал одной из важнейших ведущих космических сил в регионе. Благодаря спутнику “Аzersky” были получены важные знания об изменениях климата. Исследования космоса будут возобновлены в 2026 году совместно с израильской компанией “IAI” с целью сохранения устойчивого развития как Азербайджана, так и других стран
- были проведены оригинальные исследования в области фотосинтеза, получившие признание мирового научного сообщества
- научные достижения в области медицины: разработка и усовершенствование методов лечения раковых опухолей в жизненно важных органах (опорно- двигательный аппарат, молочные железы, др.)
- азербайджанские ученые занимают лидирующие позиции в регионе по научным трудам в области нефтяных ресурсов. Результаты фундаментальных исследований, проведенных научными сотрудниками НАНА в данной сфере, были отражены в свыше 30 научных трудах, опубликованных в авторитетных академических изданиях Teylor & Francis Group
- важные научные открытия ученых из Азербайджана в области молекулярной биологии и генетики были опубликованы в международных престижных журналах “Genе” и “Nature communication”
- азербайджанские ученые также сделали прорыв в области молекулярной биологии растений – был открыт засухоустойчивый вид пшеницы.
Это только малая часть исследований азербайджанских ученых, опубликованных в изданиях с мировым именем.
Наука в Азербайджане стала наиболее перспективным направлением для развития. НАНА объединила ведущих ученых и стала основным научным центром академических открытий, разработок, исследований, внедрения инноваций.
У азербайджанских ученых есть большие перспективы для реализации своего потенциала через новаторские исследования и размещение своих публикаций в международных престижных журналах, индексируемых БД Scopus и Web of Science.
Компания “Научные Публикации” более 8 лет оказывает консалтинговые услуги ученым со всего мира. Мы также помогаем научным деятелям из Азербайджана достичь необходимого карьерного роста через публикации статей в рейтинговых изданиях. Оставьте заявку на сайте, и мы свяжемся с вами в течении рабочего дня.