Gündəlik olaraq dünyada yüzlərlə elmi məqalə, dissertasiya dərc olunur, müxtəlif bilik sahələrində tədqiqatlar aparılır. Azərbaycanın alimləri də dünya elminin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verirlər. Azərbaycan tədqiqatçılarının son illərdəki elmi fəaliyyətinin əsas nəticələri aşağıda göstərilmişdir.
2024-cü ildə Azərbaycanda elmin vəziyyəti
2024-cü ildə Azərbaycan müxtəlif elm sahələrində əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edib. Elm yaxın illərdə milli prioritetə çevrilib. Dövlət qurumları yeni proqramlar tətbiq edir və Azərbaycan alimlərinin dünya elmi ictimaiyyətində nüfuzunun artırılması və təhsil sisteminin modernləşdirilməsi yollarını təklif edirlər.
2024-cü ildə elmi sahənin maliyyələşdirilməsi 2020-ci illə müqayisədə 1,5 dəfə artır və 228,8 milyon manat təşkil edəcək.
2021-ci ildə Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən "Rəqəmsal bacarıqlar" layihəsi çərçivəsində məktəblərdə İT sinifləri yaradılıb. Proqram yüksək texnologiyalar sahəsində mümkün qədər çox mütəxəssisin hazırlanmasına yönəlib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2023-cü ildə yaradılan bütün elmi və ali təhsil müəssisələri dünya elmi-metrologiya məlumat bazası olan Web of Science-a sərbəst çıxış əldə edəcəklər.
ABŞ Milli Elmi Fondu tərəfindən hazırlanmış ölkələrin reytinqində Azərbaycan 2023-cü ildə nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc olunmuş məqalələrin sayına görə 195 ölkə arasında 86-cı yeri tutub. 2023-cü ildə yüksək impakt faktorlu nəşrlərdə 2500-dən çox elmi iş dərc olunub.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) doqquz aparıcı elmi jurnalı ən nüfuzlu Web of Science və Scopus məlumat bazalarında indeksləşdirilib.
Azərbaycan alimlərinin dünya elmi ictimaiyyətinə məlum olan son nailiyyətləri
Azərbaycan alimləri dünya elminə əhəmiyyətli töhfələr veriblər. Aşağıda Azərbaycan elmi xadimlərinin ən mühüm kəşfləri, tədqiqatları və nailiyyətləri göstərilmişdir:
- Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadənin baş redaktoru olduğu fundamental iş “Dünyanın palçıq vulkanları atlası”. Elmi iş Web of Science qlobal məlumat bazasında indeksləşdirilmiş və “Web of Science Core Collection” kolleksiyasının tərkib hissəsi olaraq geokimya, geofizika və geologiya kateqoriyalarında yer alıb.
- Azərbaycan regionda əsas kosmik güclərdən birinə çevrilib. “Azersky” peyki sayəsində iqlim dəyişiklikləri haqqında mühüm məlumatlar əldə edilib. Kosmik tədqiqatlar 2026-cı ildə İsrail şirkəti “IAI” ilə birlikdə yenidən başlanacaq və bu, həm Azərbaycanın, həm də digər ölkələrin davamlı inkişafının təmin edilməsinə yönəlib.
- Fotosintez sahəsində orijinal tədqiqatlar aparılıb və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən tanınıb.
- Tibb sahəsində elmi nailiyyətlər: həyati əhəmiyyətli orqanlarda (dayaq-hərəkət sistemi, süd vəzisi və s.) xərçəng şişlərinin müalicə üsullarının işlənib hazırlanması və təkmilləşdirilməsi.
- Azərbaycan alimləri neft ehtiyatları sahəsində elmi işlərə görə regionda lider mövqedədirlər. AMEA əməkdaşları tərəfindən aparılmış fundamental tədqiqatların nəticələri Teylor & Francis Group-un nüfuzlu akademik nəşrlərində dərc olunmuş 30-dan çox elmi işdə öz əksini tapıb.
- Azərbaycan alimlərinin molekulyar biologiya və genetika sahəsində mühüm elmi kəşfləri “Gene” və “Nature communication” kimi nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda dərc olunub.
- Azərbaycan alimləri bitkilərin molekulyar biologiyası sahəsində də irəliləyişlər ediblər - quraqlığa davamlı buğda növü aşkar edilib.
Bu, Azərbaycan alimlərinin dünyaca məşhur nəşrlərdə dərc edilmiş tədqiqatlarının yalnız kiçik bir hissəsidir.
Azərbaycanda elm ən perspektivli inkişaf istiqamətinə çevrilib. AMEA aparıcı alimləri bir araya gətirib və akademik kəşflərin, tədqiqatların, innovasiyaların tətbiqinin əsas elmi mərkəzinə çevrilib.
Azərbaycan alimlərinin innovativ tədqiqatlar və nəşrlərini Scopus və Web of Science məlumat bazaları tərəfindən indeksləşdirilən beynəlxalq nüfuzlu jurnallarda yerləşdirmək vasitəsilə öz potensiallarını reallaşdırmaq üçün böyük perspektivlər var.
"Scientific Publications" şirkəti 8 ildən artıqdır ki, dünyanın hər yerindən olan alimlərə məsləhət xidmətləri göstərir. Biz həmçinin Azərbaycan alimlərinə reytinq nəşrlərində məqalələr dərc etməklə lazımi karyera yüksəlişinə nail olmaqda kömək edirik. Saytda sorğu buraxın və biz bir iş günü ərzində sizinlə əlaqə saxlayacağıq.

Hundreds of scientific articles, theses and dissertations are published daily in the world, and research is carried out in different fields of knowledge. Scientists from Azerbaijan also make a significant contribution to the development of world science. The main results of scientific activity of Azerbaijani researchers in recent years are given below.
State of science in Azerbaijan in 2024
Azerbaijan in 2024 has made significant progress in various fields of science. Science has become a national priority for the coming years. State structures introduce new programs and offer solutions to build the reputation of Azerbaijani scientists in the global scientific community and modernize the education system.
Financing of the scientific sphere in 2024 will increase 1.5 times compared to 2020 and will amount to AZN 228.8 million.
Within the framework of the "Digital Skills" project introduced by the Ministry of Science and Education in 2021, IT classes appeared in schools. The program is designed to train the maximum number of future high-tech specialists.
Under the initiative of the Ministry of Science and Education, formed in 2023, all scientific and higher education institutions of Azerbaijan will be able to get free access to the global scientometric database Web of Science.
In the ranking of countries prepared by the US National Science Foundation, Azerbaijan ranked 86th among 195 countries by the number of articles published in reputable international journals in 2023. More than 2,500 scientific papers were placed in publications with high impact factor in 2023.
Nine leading scientific journals of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) are indexed in the most influential Web of Science and Scopus databases.
Recent achievements of Azerbaijani scientists that have become the property of the world scientific community
Scientists from Azerbaijan have made a significant contribution to world science. Below are the most significant discoveries, researches and achievements of scientific figures from Azerbaijan:
- fundamental work "Atlas of Mud Volcanoes of the World", the chief editor of which is the president of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Akif Alizadeh. The scientific work was indexed by the global Web of Science database and is part of the "Web of Science Core Collection" in the categories: geochemistry, geophysics and geology
- Azerbaijan has become one of the most important leading space forces in the region. Thanks to the Azersky satellite, important knowledge on climate change has been gained. Space research will be resumed in 2026 together with the Israeli company "IAI" in order to preserve the sustainable development of Azerbaijan and other countries as well
- original research was carried out in the field of photosynthesis, which was recognized by the world scientific community
- Scientific achievements in the field of medicine: development and improvement of methods of treatment of cancerous tumors in vital organs (musculoskeletal system, mammary glands, etc.).
- Azerbaijani scientists occupy leading positions in the region on scientific works in the field of oil resources. The results of fundamental research conducted by ANAS scientists in this field have been reflected in more than 30 scientific papers published in authoritative academic publications of Teylor & Francis Group
- Important scientific discoveries of scientists from Azerbaijan in the field of molecular biology and genetics were published in international prestigious journals "Gene" and "Nature communication".
- Azerbaijani scientists have also made a breakthrough in the field of molecular biology of plants - a drought-resistant type of wheat was discovered.
This is only a small part of research by Azerbaijani scientists published in world-renowned publications.
Science in Azerbaijan has become the most promising direction for development. ANAS has united leading scientists and has become the main scientific center of academic discoveries, developments, research, introduction of innovations.
Azerbaijani scientists have great prospects for realizing their potential through pioneering research and placement of their publications in international prestigious journals indexed by Scopus and Web of Science DB.
“Scientific Publications” has been providing consulting services to scientists from all over the world for over 8 years. We also help scientists from Azerbaijan to achieve the necessary career growth through the publication of articles in rating publications. Leave a request on the website and we will contact you within a working day.