Bir çox elm adamı maraqlanır: tədqiqatınızın nəticələrini dərc etmək üçün ən yaxşı yer haradadır? Elmi ictimaiyyətdə jurnalları müxtəlif fənlər üzrə indeksləşdirən bir çox verilənlər bazası var. Bəziləri yüksək beynəlxalq səviyyədə tanınır və geniş spektrli elmləri əhatə edir, digərləri isə daha dar diqqət mərkəzində və bir sıra məhdudiyyətlərə malikdir. Bu yazıda ERIH+ və AGRIS verilənlər bazalarında yazmağın məqsədlərinizə çatmağınıza niyə mane ola biləcəyi və hansı platformalara üstünlük verilməli olduğu barədə danışacağıq.
ERIH+ və AGRIS verilənlər bazaları haqqında qısaca
Bu verilənlər bazaları alimlər arasında çox populyardır. Onların hər birinin öz xüsusiyyətləri və istiqamətləri var.
ERIH+ (Humanlıqlar üçün Avropa İstinad İndeksi) – sosial və humanitar elmlər üzrə ixtisaslaşmış jurnallara çıxışı təmin edən mücərrəd verilənlər bazasıdır. Bu verilənlər bazasında siz aşağıdakı istiqamətlərdə nəşrləri tapa bilərsiniz:
Humanitar elmlər |
Sosial elmlər |
AGRIS – kənd təsərrüfatı elmləri və texnologiyaları üzrə nəşrləri indeksləşdirən BMT-nin Ərzaq Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı tərəfindən yaradılmış elmiometrik məlumat bazası. Müvafiq olaraq, AGRIS-in əsas istiqamətləri bunlardır:
Kənd təsərrüfatı |
Əlaqədar fənlər |
ERIH+ və AGRIS-də hansı məhdudiyyətlər var?
Bir çox elm adamı bu verilənlər bazalarında nəşrə üstünlük versə də, onların bəzi məhdudiyyətləri var ki, bu da alimlərin elmi məqsədlərinə çatmasına mane olur. Söhbət onların kifayət qədər dar ixtisasından gedir ki, bu da ERIH+ və AGRIS-in universal olmamasının səbəbidir. Bu niyə baş verir?
Əvvəlcə tədqiqatçıların niyə nəşr fəaliyyəti ilə məşğul olduğunu başa düşməlisiniz.
Alimlərin qarşısına qoyduğu bir çox vəzifələr var, xüsusən:
- elmi dərəcələr üçün müraciət;
- tədqiqat və irimiqyaslı elmi layihələrin həyata keçirilməsi üçün qrantların və maliyyələşdirmənin alınması;
- elmi ictimaiyyətdə görmə qabiliyyətinin və tanınmasının artırılması;
- karyera yüksəlişi;
- universitetdən və Təhsilin Keyfiyyətini Təminat Agentliyindən müavinət və ödənişlərin alınması (bunun tam olaraq necə edilə biləcəyi haqqında məqaləmizdə oxuyun).
Onların hər birini həyata keçirmək üçün alim bir sıra nəşrlər təqdim etməlidir. Onların sayı və yerləşdirmə platforması müəyyən orqanlar tərəfindən tənzimlənir. Məsələn, elmlər namizədi və ya doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün müraciət edirsinizsə, dissertasiya komissiyasının qaydaları ilə tanış olmalısınız. Dissertasiyanı nə qədər uğurla müdafiə etdiyinizə qərar verən odur.
Tədqiqat aparmaq üçün böyük bir qrant almağı qarşınıza məqsəd qoyursunuzsa, o zaman maliyyələşdirən təşkilatın nəşrlər üçün tələblərini oxumağınızdan əmin olun.
Tədqiqatçıların üzləşdiyi əsas risklərdən biri ondan ibarətdir ki, ERIH+ və ya AGRIS jurnallarındakı nəşrlər dissertasiya şuraları, qrant komissiyaları, sertifikatlaşdırma agentlikləri və s.kimi müəyyən – orqanları tərəfindən tanınmaya bilər. Bu o deməkdir ki, məqalənin olmasına baxmayaraq, alim dissertasiya müdafiə edərkən və ya qrant üçün müraciət edərkən nəzərə alınmamaq riski daşıyır.
Nəşr etmək üçün niyə Scopus və Web of Science seçməlisiniz?
İlk baxışdan ERIH+ və ya AGRIS-də indeksləşdirilən jurnallar cəlbedici görünə bilər – onlarda dərc etmək daha asandır və məqalənin yerləşdirilməsinin dəyəri çox vaxt Scopus və ya Web of Science-dan xeyli aşağıdır. Bu, xüsusilə məhdud büdcə şəraitində alimlər üçün əsas arqumentə çevrilir.
Ancaq burada böyük bir risk var, çünki pula qənaət etmək istəyi ikiqat xərclərlə nəticələnə bilər.
Yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, əgər seçilmiş jurnal məsul orqan tərəfindən tanınmırsa, məqaləniz sayılmaya bilər. Nəticədə, qəbul edilməyəcək bir nəşrə pul xərcləyəcək, vaxt keçirəcək və dəyərli fürsətləri əldən verəcəksiniz.
Üstəlik, istədiyiniz nəticəni əldə etmək üçün hələ də Scopus və ya Web of Science-da məqalə yerləşdirməli olacaqsınız ki, bu da əlavə xərclər deməkdir.
Belə bir vəziyyətin qarşısını almaq üçün əvvəlcə Scopus və ya Web of Science verilənlər bazalarını seçməlisiniz. Onlar ən nüfuzlu platformalardan biridir və onlarda nəşrlər müxtəlif elmi məqsədlərə nail olmaq üçün uyğundur.
«Elmi Nəşrlər» sizə uyğun jurnal seçməkdə kömək etməyə hazırdır ki, məqalənizi Scopus və ya Web of Science-də dərc edə biləsiniz. Mütəxəssislərimiz sizə işin bütün mərhələlərində dəstək və dəstək verəcəklər. Pulsuz konsultasiya almaq istəyirsinizsə, aşağıdakı formanı doldurun və menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlasın. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Многие ученые задаются вопросом: где лучше опубликовать результаты своих исследований? В научной среде существует множество баз данных, индексирующих журналы по различным дисциплинам. Некоторые из них обладают высоким международным признанием и охватывают широкий спектр наук, тогда как другие имеют более узкую направленность и ряд ограничений. В этой статье мы поговорим от том, почему публикация в базах данных ERIH+ и AGRIS может помешать вам в достижении поставленных целей, и каким платформам стоит отдавать предпочтение.
Коротко про базы данных ERIH+ и AGRIS
Эти базы данных пользуются значительной популярностью среди ученых. Каждая из них имеет свои особенности и направления.
ERIH+ (European Reference Index for Humanities) – это реферативная база данных, предоставляющая доступ к журналам, которые специализируются на социальных и гуманитарных науках. В этой базе можно найти издания по таким направлениях, как:
Гуманитарные науки |
Общественные науки |
AGRIS – наукометрическая база данных, созданная Продовольственной сельскохозяйственной организацией ООН, которая индексирует публикации по сельскохозяйственным наукам и технологиям. Соответственно, основными направлениями AGRIS являются:
Сельское хозяйство |
Смежные дисциплины |
Какие ограничения существуют в ERIH+ и AGRIS?
Несмотря на то, что многие ученые отдают предпочтение публикации в этих базах данных, они имеют некоторые ограничения, препятствующие ученым достигать своих научных целей. Речь идет об их достаточно узкой специализации, которая служит причиной того, что ERIH+ и AGRIS не являются универсальными. Почему так происходит?
Сначала стоит разобраться, для чего исследователи занимаются публикационной деятельностью.
Существует множество задач, которые ставят перед собой ученые, в частности:
- соискание научных степеней;
- получение грантов и финансирования для проведения исследований и реализации масштабных научных проектов;
- повышение видимости и узнаваемости в научном сообществе;
- карьерный рост;
- получение надбавок и выплат от университета и Агентства по обеспечению качества образования (о том, как именно это можно сделать, читайте в нашей статье).
Чтобы реализовать каждую из них, ученому необходимо предоставить ряд публикаций. Их количество и платформа для размещения регламентируются определенными органами. К примеру, если вы претендуете на соискание научной степени кандидата или доктора наук, вам нужно ознакомиться с регламентом от диссертационной комиссии. Именно она принимает решение касаемо того, насколько успешно вам удалось защитить диссертацию.
Если же вы ставите перед собой цель получить крупный грант для проведения исследования, то обязательно ознакомьтесь с требованиями финансирующей организации к публикациям.
Одним из основных рисков, с которыми сталкиваются исследователи, является то, что публикации в журналах, входящих в ERIH+ или AGRIS, могут не признаваться определёнными органами – такими как диссертационные советы, грантовые комиссии, аттестационные агентства и т. д. Это значит, что несмотря на наличие статьи, ученый рискует тем, что она не будет засчитана при защите диссертации или подаче на грант.
Почему для публикации стоит выбирать Scopus и Web of Science?
На первый взгляд, журналы, которые индексируются в ERIH+ или AGRIS, могут показаться привлекательными – в них проще опубликоваться, а стоимость размещения статьи зачастую значительно ниже, чем в Scopus или Web of Science. Именно это и становится ключевым аргументом для ученых, особенно в условиях ограниченного бюджета.
Однако тут кроется большой риск, поскольку желание сэкономить может обернуться двойными расходами.
Как мы отметили выше, если выбранный журнал не признается ответственным органом, ваша статья может не засчитаться. В итоге вы потратите средства на публикацию, которую не примут, время и упустите ценные возможности.
Более того, чтобы всё же добиться желаемого результата, вам всё равно придётся разместить статью в Scopus или Web of Science, что означает дополнительные затраты.
Чтобы избежать подобной ситуации, необходимо первоначально выбирать базы данных Scopus или Web of Science. Они являются одними из наиболее авторитетных платформ, а публикации в них подойдут для достижения различных научных целей.
Компания «Научные Публикации» готова помочь вам с выбором подходящего журнала, чтобы вы гарантированно смогли опубликовать свою статью в Scopus или Web of Science. Наши специалисты будут оказывать вам поддержу и сопровождать на всех этапах работы. Если вы желаете получить бесплатную консультацию, заполняйте форму ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к новым научным свершениям!