«Elmi Nəşrlər» şirkətinin Azərbaycandakı rəhbəri Dmitri Pryimak, report.az-a verdiyi eksklüziv müsahibədə alimlərin dəstəklənməsi, Azərbaycanda elmi konsaltinqə artan maraq, şirkətin gələcək planları və digər mühüm mövzular haqqında danışdı. Müsahibənin tam məzmunu ilə tanış olmaq üçün oxumağa davam edin.
Dmitri Pryimak ilə müsahibə: Azərbaycanda elmi konsaltinq
«Elmi Nəşrlər» şirkətinin rəhbəri Dmitri Pryimak vurğuladı ki, Azərbaycan elm və təhsil sahəsində fəal inkişaf edir və bu da beynəlxalq elmi bazalarda nəşrlərə tələbatın artmasına səbəb olur. O qeyd etdi ki, uğurlu akademik karyera üçün alimlər nüfuzlu elmi jurnallarda, xüsusilə Scopus və Web of Science indekslərində yer alan jurnallarda məqalə dərc etdirməlidirlər. Çünki bu, təkcə tədqiqatların görünürlüğünə deyil, həm də elmi nüfuza birbaşa təsir edir.
Müsahibədə xüsusilə alimlərin şübhəli vasitəçilərlə əməkdaşlıq zamanı üzləşə biləcəyi risklərə diqqət yetirildi. Dmitri Pryimak bildirdi ki, bir çox belə şirkət qısa müddət ərzində və aşağı qiymətə məqalələrin yerləşdirilməsini təklif edir, lakin nəticə son dərəcə mənfi ola bilər – «hiyləgər» jurnallarda dərc olunmaqdan tutmuş alimlərin elmi reputasiyasına xələl gəlməsinə qədər.
Bundan əlavə, «Elmi Nəşrlər» şirkətinin alimlərə elmi etika qaydalarına zidd olmadan necə kömək etdiyini açıqladı:
«Başa düşmək lazımdır ki, bizim xidmətlərimiz uyğun jurnalın seçilməsinə kömək etmək, məqalənin tələblərə uyğun tərtibatı və yoxlanılması, akademik tərcümə, plagiat yoxlaması və məqalənin bütün dərc prosesində müəllifin müşayiət olunmasını əhatə edir.
Bu xidmətlər elmi etikaya zidd deyil, əksinə, elmi məqalələrin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, alimlərin nəşr prosesini daha yaxşı anlamasına və beynəlxalq elmi cəmiyyətə inteqrasiya olunmasına kömək edir».
O, həmçinin qeyd edib ki, şirkət nəinki etibarlı jurnallarda nəşrlərə kömək edir, həm də elmi işlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəlmiş vebinarlar və elmimetriya üzrə seminarlar kimi maarifləndirici təşəbbüslər təşkil edir.
Gələcək planlar barədə danışan Dmitri Pryimak qeyd etdi ki, «Elmi Nəşrlər» şirkəti Azərbaycanda fiziki ofis açmağı hədəfləyir. Bu, şirkətin yerli bazardakı mövqeyini gücləndirəcək və alimlərə daha operativ dəstək göstərilməsinə imkan yaradacaq. Eyni zamanda, universitetlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və elmi təşəbbüslərin dəstəklənməsi istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Müsahibənin tam mətnini buradan oxuya bilərsiniz. Güncəl və maraqlı xəbərləri qaçırmamaq üçün sosial şəbəkələrimizə abunə olun!

Руководитель компании «Научные Публикации» в Азербайджане, Дмитрий Приймак, дал эксклюзивное интервью азербайджанскому медиа report.az, в котором подробно рассказал о поддержке ученых, растущем интересе к научному консалтингу в Азербайджане, о планах компании на будущее и многом другом. Читайте далее, чтобы подробнее узнать об интервью.
Интервью з Дмитрием Приймаком: научный консалтинг в Азербайджане
Руководитель компании «Научные Публикации», Дмитрий Приймак, отметил, что Азербайджан активно развивает сферу науки и образования, что способствует увеличению спроса на научные в международных научных базах данных. Он подчеркнул, что для успешной карьеры ученого крайне важно публиковаться в авторитетных журналах, которые индексируются Scopus и Web of Science, поскольку это влияет не только на видимость исследования, но и на научную репутацию.
Особое внимание в интервью было уделено рискам, с которыми могут столкнуться ученые при сотрудничестве с сомнительными посредниками. Руководитель акцентировал на том, что многие из таких компаний предлагают услуги по быстрому размещению статей за низкую цену, но результат может быть крайне негативным – от публикации в «хищнических» журналах до утраты репутации.
Кроме того, Дмитрий Приймак рассказал, как «Научные Публикации» помогают ученым, не нарушая научною этику.
«Важно понимать, что наши услуги включают помощь в выборе подходящего журнала, оформлении статьи и ее проверку на соответствие требованиям издания, академический перевод, проверку на плагиат, а также сопровождение ученого на всех этапах публикации.
Эти услуги не нарушают научную этику, а способствуют повышению качества научных статей, помогают ученым разобраться в публикационном процессе и интегрироваться в мировое научное сообщество».
Также он отметил, что компания не только помогает с публикациями в проверенных журналах, но и организует образовательные инициативы, такие как вебинары и семинары по наукометрии, направленные на повышение качества научных работ.
На вопрос о планах на будущее, Дмитрий Приймак ответил, что «Научные Публикации» ставят перед собой цель открыть физический офис в Баку, чтобы усилить присутствие на азербайджанском рынке и оказывать ученым более оперативную помощь. Также, компания продолжит активно работать с университетами по всему миру, заключая меморандумы о сотрудничестве и поддерживая научные инициативы.
Полную версию интервью вы можете найти здесь. Подписывайтесь на наши социальные сети, чтобы не пропустить интересные и актуальные новости!