Tədqiqatçının etibarlılığını müəyyən edən ən vacib və tanınmış ölçülərdən biri h-indeksidir. Nəşrlər Scopus, Web of Science və ya digər platformaların bir hissəsi olan jurnallarda indeksləşdirilə biləcəyi üçün bu göstərici verilənlər bazası arasında dəyişə bilər. Çox vaxt h-indeksinin tələbləri elmi jurnalın rəyçilərinə və ya redaktorlarına üzvlük üçün müraciət edən alimlər üçün irəli sürülür. Buna görə də, Scopus və Web of Science-da Hirsch indeksinin göstəricilərini necə tapmaq lazım olduğunu ətraflı nəzərdən keçirəcəyik.
Scopus-da Hirsch indeksini necə tapmaq olar?
- "Müəlliflər" funksiyasından istifadə edin və müəllifi axtarmaq üçün məlumatları daxil edin.
- Tələb olunan alimin profilinə keçin.
- "Metriklərə ümumi baxış" nişanı nəşrlərin sayı (müəllif tərəfindən sənədlər), sitatlar (X sənədlər üzrə sitatlar) və h-indeks haqqında məlumatı əks etdirəcək. “Sənəd və Sitat tendensiyaları” nəşrlərin və sitatların sayının il üzrə dinamikasını göstərir.
- Siz həmçinin illər ərzində tədqiqatçının Hirş indeksinin dəyişmə dinamikasını izləyə bilərsiniz. Bunun üçün "View h-graph" funksiyasından istifadə edə bilərsiniz.
- Bu, Hirsch indeksindəki dəyişikliklər haqqında ətraflı məlumatı göstərəcəkdir.
Öz Hirsch indeksinizi tapmaq üçün eyni addım təlimatlardan istifadə edə bilərsiniz, lakin 1 və 2-ci bəndlərdə təsvir olunan axtarış sxemi əvəzinə birbaşa müəllifin şəxsi profilinə keçin.
Web of Science-də hirş indeksini necə tapmaq olar?
- "Müəllif axtarışı" funksiyasından istifadə edin və müəllif haqqında məlumat daxil edin.
- Müəllif profilində alimin H-indeksi göstəriləcək.
- “Sitat hesabatı yarat” funksiyasından istifadə etməklə siz müəllifin nəşrlərinin sayı, sitatların və özünə istinadların həcmi, eləcə də bütün elmiometrik göstəricilərin illər üzrə dinamikası haqqında ətraflı məlumatları öyrənə bilərsiniz.
Abunə məlumat bazalarına giriş olmadan h-index haqqında məlumat tapmaq lazımdırsa, istifadə edə bilərsiniz:
- Scopus Preview (Scopus üçün)
- Publons (Web of Science üçün
Hirsch indeksini niyə artırmalısınız?
Yüksək Hirsch indeksi elmi dünyada tədqiqatçının çəkisini artırmaq üçün güclü bir vasitə kimi çıxış edə bilər:
- Yüksək elmiometrik göstəricilərə malik olan alim daha çox həmkarları ilə, o cümlədən beynəlxalq səviyyədə (məsələn, həmmüəllif kimi) əməkdaşlığa dəvət olunur.
- h-indeksi işin dəyərini, aktuallığını və beynəlxalq əhəmiyyətini göstərir
- Həmçinin h-indeksi tədqiqatçıların qiymətləndirilməsində əlavə vasitə kimi istifadə oluna bilər. Məsələn, iki alim eyni sahə üzrə qrant üçün müraciət edərsə, h-indeksi ən yüksək olan tədqiqatçıda üstünlük daha çox olar.
- Kifayət qədər h-indeksi (3-7) olan alimlər konkret sahədə nüfuzlu ekspertlər kimi çıxış edirlər, onların rəyçi və ya redaktor kimi cəlb olunma ehtimalı yüksəkdir.Конец формы
- Tədqiqatçıların elm aləmində daha çox nüfuzu var, onlar beynəlxalq konfranslara daha çox dəvət olunurlar ki, bu da əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır.
- Çox vaxt yüksək h-indeks maliyyələşdirmə və qrant komitəsi üçün əsas meyarlardan biridir
Hirsch indeksini necə artırmaq olar?
Elmiometrik göstəricilərlə işləməyin müxtəlif yolları var, onlardan ən əhəmiyyətliləri bunlardır:
- Daha effektiv nəşr strategiyasının formalaşdırılması. Bu üsul daha çox "səhvlər üzərində işləməyi" nəzərdə tutur. Müəllif nəşrlərinin elmiometrik göstəricilərini öyrənir və gələcəkdə hansı məqamlara diqqət yetirməli olduğunu müəyyənləşdirir. Məsələn, daha uyğun mövzular seçin, elmi məqalələrin dizaynını təkmilləşdirin, daha çox qrafik materialdan istifadə edin və s.
- Elmi nəşrlərlə işləmək. Hirsch indeksi də daxil olmaqla elmiometrik göstəricilərini yaxşılaşdırmağa diqqət yetirən tədqiqatçılar üçün açıq giriş jurnallarına üstünlük verməyə dəyər. Beləliklə, iş həmkarlar tərəfindən sitat gətirmək üçün daha əlçatan olacaqdır. Amma bu o demək deyil ki, ənənəvi biznes modeli jurnallarındakı nəşrlərə ümumiyyətlə istinad edilmir. Adətən belə işlər ən yüksək keyfiyyətlə aparılmalıdır ki, oxucular və ya kitabxanalar məqaləyə daxil olmaq və ondan sitat gətirmək üçün pul ödəsinlər.
- Tədqiqatın təşviqi. Bu strategiyadan istifadə edərək alimin maksimum diqqəti peşəkar forumlarda, sosial şəbəkələrdə və digər xidmətlərdə məqaləyə diqqət çəkməklə elmi əsərlərin populyarlaşdırılması mərhələsinə yönəlir
- Vasitəçi şirkətin xidməti. Getdikcə daha çox tədqiqatçı peşəkarlarla əməkdaşlıq strategiyasını seçir. "Elmi Nəşrlər" şirkəti bu göstəricinin üzvi şəkildə artırılmasına yönəlmiş "h-indeksinin artırılması" xidmətini də təqdim edir. Mütəxəssislərimiz tələb olunan məlumat bazasında müəllif profilinin hərtərəfli təhlilini aparır və dünyanın bir çox ölkələrinin alimləri ilə əməkdaşlıq sayəsində yüksək keyfiyyətli xidmət göstərirlərКонец формы
Hirsch indeksinin artırılması xidməti ilə bağlı məsləhətə ehtiyacınız varsa, vebsaytda sorğu buraxın və mütəxəssislərimiz sizinlə əlaqə saxlayacaqlar!
Elmi birlikdə yaradaq!
Xatırladaq ki, material bu yaxınlarda yayılmışdı «Scopus/WoS-da dərc etmək üçün jurnal seçmək üçün 10 məsləhət»

Одной из самых важных и известных метрик, определяющих авторитетность исследователя, является индекс Хирша. Этот показатель может отличаться в соответствии с разными базами данных, так как публикации могут индексироваться в журналах, которые входят в Scopus, Web of Science или другие платформы. Часто требования именно по h-index выдвигаются для ученых, которые претендуют на вхождение в состав рецензентов или редакторов научного журнала. Поэтому, рассмотрим детально, как узнать показатели индекса Хирша в Scopus и Web of Science.
Как узнать индекс Хирша в Scopus?
- Воспользуйтесь функцией «Authors» и введите данные для поиска автора.
- Перейдите в профиль необходимого ученого.
- На вкладке «Metrics overview» будет отображена информация о количестве публикаций (Documents by author), цитирований (Citations by Х documents) и h-index. На вкладке «Document&Citation trends» представлена динамика по количеству публикаций и цитирований по годам.
- Также можно отследить динамику изменения индекс Хирша исследователя по годам. Для этого, можно воспользоваться функцией «View h-graph».
- Так отобразится детализированная информация об изменениях показателя индекса Хирша.
Для того чтобы узнать собственный индекс Хирша, можно воспользоваться той же пошаговой инструкцией, но вместо схемы поиска, описанной в пункте 1 и 2, перейти сразу на личный профиль автора.
Как узнать индекс Хирша в Web of Science?
- Воспользуйтесь функцией «Author Search» и введите данные об авторе.
- Н-index ученого будет отображен в профиле автора.
- При помощи функции «Create Citation Report», можно изучить детализированные данные об количестве публикаций автора, объеме цитирования и самоцитирования, а также динамика всех наукометрических показателей по годам.
Если Вам необходимо узнать информацию о показателе индекса Хирша без доступа к базам данным по подписке, можете воспользоваться:
- Scopus Preview (для Scopus)
- Publons (для Web of Science)
Для чего нужно повышать индекс Хирша?
Высокий индекс Хирша способен выступать мощным инструментом повышения весомости исследователя в научном мире:
- Ученого с высокими наукометрическими показателями чаще приглашают к сотрудничеству коллеги, в том числе и на международном уровне (например, как соавтора).
- Индекс Хирша показывает ценность работы, ее актуальность и международную значимость.
- Также h-index можно использовать как дополнительный инструмент в оценке исследователей. Например, если двое ученых претендуют на грант в той же сфере, больше преимуществ будет в исследователя с высшим индексом Хирша.
- Ученые с достаточным показателем h-index (3-7) выступают авторитетными экспертами в той или иной сфере, которых чаще привлекают в качестве рецензентов или редакторов.
- Исследователи имеют больше влияния в научном мире, их чаще приглашают на международные конференции, что открывает новые возможности для сотрудничества.
- Чаще всего, высокий показатель индекса Хирша является одним из главных критериев для комиссии по выделению финансирования и грантов.
Как повысить индекс Хирша?
Существуют разные способы работы с наукометрическими показателями, наиболее значимые из них:
- Формирование более эффективной публикационной стратегии. Этот способ подразумевает в большей мере «работу над ошибками». Автор изучает наукометрические показатели своих публикаций и определяет, на какие моменты ему нужно обратить внимание в будущем. Например, выбирать более актуальные темы, усовершенствовать оформление научных статей, использовать большее количество графического материала и другое.
- Работа с научными изданиями. Для исследователей, которые ориентируются на повышение своих наукометрических показателей, в том числе и индекса Хирша, стоит отдавать предпочтение журналам открытого доступа. Так работа будет более доступна для цитирования коллегами. Но это не значит, что публикации в журналах традиционной бизнес-модели не цитируются вообще. Обычно такие работы должны быть выполнены максимально качественно для того, чтобы читатели или библиотеки оплачивали доступ к статье и цитировали ее.
- Продвижение исследования. Используя эту стратегию, максимальное внимание ученого ориентируется на этапе популяризации научных работ путем привлечения внимания к статье на профессиональных форумах, социальных сетях и других сервисах.
- Услуга компании-посредника. Все больше исследователей выбирают стратегию сотрудничества с профессионалами. Компания «Научные Публикации» также предоставляет услугу «Повышение индекса Хирша», которая направлена на органическое увеличение этого показателя. Наши специалисты проводят комплексный анализ профиля автора в необходимой базе данных и благодаря сотрудничеству с учеными с многих стран мира, обеспечивают качественное предоставление услуги.
Если Вам необходима консультация касательно услуги повышения индекса Хирша, оставьте заявку на сайте и наши специалисты свяжутся с Вами уже в течении рабочего дня!