Qazaxıstan və Azərbaycan elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasına və ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəldiləcək birgə elmi fondun yaradılması barədə razılığa gəliblər. Bunu Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel və Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev elm və təhsil sahələrində qarşılıqlı fəaliyyətin dərinləşdirilməsi perspektivlərinin müzakirəsi zamanı bildiriblər.
Görüş zamanı iki ölkənin nümayəndələri saziş və memorandumlara əsaslanan əməkdaşlığın mütərəqqi inkişafına diqqət yetiriblər. Ölkələr arasında tələbə mübadiləsinin intensivləşdirilməsinə, dövlət və universitet qrantlarının, eləcə də təqaüd proqramlarının həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirilib.
Qazaxıstan səfiri qeyd edib ki, Azərbaycanda qazaxıstanlı tələbələrin sayı sürətlə artır və bununla da ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verir. Buna cavab olaraq Azərbaycanın elm və təhsil naziri Qazaxıstan universitetlərinin, xüsusilə Nazarbayev Universitetinin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, lazımi məlumatlılıqla Qazaxıstan universitetlərində Azərbaycandan olan tələbələrin sayının artacağına ümid etdiyini bildirib.
Görüş nəticəsində Qazaxıstan və Azərbaycan nümayəndələri əlavə olaraq iki ölkədə elmin inkişafına yönəlmiş gələcək birgə fəaliyyət konsepsiyasını hazırlayıblar. Söhbət üç əsas addımdan gedir, xüsusən:
- bakıda Qazaxıstan universitetlərinin Azərbaycan gəncləri arasında tanınmasını artırmaq məqsədi daşıyan Qazaxıstan-Azərbaycan təhsil sərgisinin keçirilməsi.
- təcrübənin bir-birinə ötürülməsi üçün iki ölkənin universitetləri arasında professor-müəllim heyətinin mübadiləsinin təşkili
- əsas nailiyyətlərdən biri hər iki ölkədə elmi tədqiqatların daha da inkişafına töhfə verəcək birgə elmi fondun yaradılması oldu.
Elm və elmimetriya dünyasından maraqlı və aktual xəbərlərdən xəbərdar olmaq üçün bizi sosial şəbəkələrdə izləyin. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Kazakhstan and Azerbaijan have agreed to establish a joint scientific fund, which will be aimed at conducting research and strengthening scientific co-operation between the countries. This was announced by the Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan Alim Bayel and Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev during the discussion of prospects for deepening cooperation in the scientific and educational spheres.
During the meeting, representatives of the two countries emphasised the progressive development of their cooperation, which is based on agreements and memorandums. Particular attention was paid to the activation of student exchange between the countries, the implementation of state and university grants, as well as scholarship programmes.
The Kazakh ambassador noted the number of Kazakh students in Azerbaijan is growing rapidly, thus contributing to the strengthening of bilateral ties. In response, the Azerbaijani Minister of Science and Education emphasised the high level of Kazakhstan's universities, particularly Nazarbayev University, and expressed hope for an increase in the number of students from Azerbaijan in Kazakhstan's universities with proper awareness.
As a result of the meeting, representatives of Kazakhstan and Azerbaijan also developed a concept of further joint activities aimed at the development of science of the two countries. It is about three main steps, in particular:
- holding a Kazakh-Azerbaijani educational exhibition in Baku, the purpose of which is to increase the recognisability of Kazakh universities among Azerbaijani youth.
- organising faculty exchanges between the universities of the two countries to pass on experience to each other
- one of the key achievements was the establishment of a joint scientific fund, which will contribute to the further development of scientific research in both countries.
Follow us on social media to stay up to date with interesting and relevant news from the world of science and scientometrics. Together towards new scientific achievements!