Qazaxıstan və Azərbaycan elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasına və ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəldiləcək birgə elmi fondun yaradılması barədə razılığa gəliblər. Bunu Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel və Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev elm və təhsil sahələrində qarşılıqlı fəaliyyətin dərinləşdirilməsi perspektivlərinin müzakirəsi zamanı bildiriblər.
Görüş zamanı iki ölkənin nümayəndələri saziş və memorandumlara əsaslanan əməkdaşlığın mütərəqqi inkişafına diqqət yetiriblər. Ölkələr arasında tələbə mübadiləsinin intensivləşdirilməsinə, dövlət və universitet qrantlarının, eləcə də təqaüd proqramlarının həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirilib.
Qazaxıstan səfiri qeyd edib ki, Azərbaycanda qazaxıstanlı tələbələrin sayı sürətlə artır və bununla da ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verir. Buna cavab olaraq Azərbaycanın elm və təhsil naziri Qazaxıstan universitetlərinin, xüsusilə Nazarbayev Universitetinin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, lazımi məlumatlılıqla Qazaxıstan universitetlərində Azərbaycandan olan tələbələrin sayının artacağına ümid etdiyini bildirib.
Görüş nəticəsində Qazaxıstan və Azərbaycan nümayəndələri əlavə olaraq iki ölkədə elmin inkişafına yönəlmiş gələcək birgə fəaliyyət konsepsiyasını hazırlayıblar. Söhbət üç əsas addımdan gedir, xüsusən:
- bakıda Qazaxıstan universitetlərinin Azərbaycan gəncləri arasında tanınmasını artırmaq məqsədi daşıyan Qazaxıstan-Azərbaycan təhsil sərgisinin keçirilməsi.
- təcrübənin bir-birinə ötürülməsi üçün iki ölkənin universitetləri arasında professor-müəllim heyətinin mübadiləsinin təşkili
- əsas nailiyyətlərdən biri hər iki ölkədə elmi tədqiqatların daha da inkişafına töhfə verəcək birgə elmi fondun yaradılması oldu.
Elm və elmimetriya dünyasından maraqlı və aktual xəbərlərdən xəbərdar olmaq üçün bizi sosial şəbəkələrdə izləyin. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Казахстан и Азербайджан договорились о создании совместного научного фонда, который будет направлен на проведение научно-исследовательских работ и укреплению научного сотрудничества между странами. Об этом заявили посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель и министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев в ходе обсуждения перспектив углубления взаимодействия в научной и образовательной сферах.
Во время встречи представители двух стран сделали акцент на поступательном развитии их сотрудничества, в основе которого лежат соглашения и меморандумы. Особое внимание было уделено активизации студенческого обмена между странами, реализации государственных и университетских грантов, а также стипендиальных программ.
Посол Казахстана отметил количество казахстанских студентов в Азербайджане стремительно растет, тем самым способствуя укреплению двусторонних связей. В ответ министр науки и образования Азербайджана подчеркнул высокий уровень казахстанских университетов, в частности Назарбаев Университета, и выразил надежду на увеличение числа студентов из Азербайджана в вузах Казахстана при должной информированности.
В результате встречи представители Казахстана и Азербайджана Кроме разработали концепцию дальнейшей совместной деятельности, направленной на развитие науки двух стран. Речь идет о трех основных шагах, в частности:
- проведение казахстанско-азербайджанской образовательной выставки в Баку, целью которой является повышение узнаваемости казахстанских вузов среди азербайджанской молодежи.
- организация обмена профессорско-преподавательским составом между университетами двух стран для передачи опыта друг другу
- одним из ключевых достижений стало создание совместного научного фонда, который будет способствовать дальнейшему развитию научных исследований в обоих государствах.
Следите за нами в социальных сетях, чтобы оставаться в курсе интересных и актуальных новостей из мира науки и наукометрии. Вместе к новым научным свершениям!