Oktyabrın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) «mövzusunda elmi sessiya keçirilmişdir. İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin davamlılığı: təhlükələr, çağırışlar, həll yolları», «Yaşıl Planet» naminə həmrəylik ili. Tədbir AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu tərəfindən birgə təşkil olunub.
Sessiya başlamazdan əvvəl bütün iştirakçılar «Yaşıl Planet üçün Həmrəylik İli» və COP29 (BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflərinin Konfransı) həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
Təqdimatları zamanı tədbir iştirakçıları iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün vacib olduğu üçün biologiya, ekologiya və kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə fənlərarası tədqiqatların inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğuladılar.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli açaraq, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin dünya ictimaiyyətinin ölkəyə etimadını nümayiş etdirən mühüm tarixi hadisə olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin konfransa hazırlıq çərçivəsində bir sıra tədbirlərin, xüsusilə də şəhərdə qeyri-rəsmi məsləhətləşmələrin təşkilini qeyd edib. Şamaxı və Azərbaycan, BƏƏ və Braziliya arasında «İqlim Üçlüyünün yaradılması».
Bundan əlavə, doktor Mübariz Hacıbayev bildirib ki, iqlim dəyişikliyi təkcə ətraf mühitə deyil, həm də sosial-iqtisadi proseslərə ciddi təsir göstərir. O, cəmiyyətin ekoloji problemlərə münasibətinin dəyişdirilməsi üçün ekoloji maarifləndirmə və maarifləndirmə işinin vacibliyini vurğulayıb.
Sessiyanın sonunda müzakirə mövzusu torpaq eroziyası, quraqlıq və biomüxtəlifliyin azalması ilə mübarizə olub. Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, hazırda yeni iqlim ssenariləri hazırlamaq və su, torpaq və atmosfer kimi təbii sərvətlərdə baş verən dəyişiklikləri daim izləmək lazımdır. O, həmçinin iqlim dəyişikliyinə tab gətirə biləcək yeni davamlı məhsul sortlarının inkişafının vacibliyini vurğuladı.
Elm və elmimetriya dünyasından ən son xəbərlərdən xəbərdar olmaq üçün bizi sosial mediada izləyin. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

On 14 October, the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) hosted a scientific session on "Climate Change and Ecosystem Sustainability: Threats, Challenges, Solutions" dedicated to the "Year of Solidarity for a Green Planet". The event was organised jointly by the Department of Biology and Medical Sciences of ANAS and the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of the Ministry of Science and Education.
Before the beginning of the session, all guests familiarised themselves with the exhibition dedicated to the "Year of Solidarity for a Green Planet" and COP29 (Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change).
During their speeches, the participants emphasised on the need to develop interdisciplinary research in fields such as biology, ecology and agriculture as they are critical for combating climate change.
Academician Isa Habibbeyli opened the event, mentioned that holding COP29 in Azerbaijan is an important historical event, testifying to the world community's confidence in the country. He also noted the organisation of a number of events in preparation for the conference, in particular informal consultations in Shamakhi and the establishment of a "Climate Troika" between Azerbaijan, the UAE and Brazil.
In addition, Dr Mubariz Hajibayev said that climate change has a significant impact not only on the environment, but also on socio-economic processes. He emphasised the importance of environmental education and outreach to change society's attitude towards environmental issues.
At the end of the session, the topic for discussion was the fight against soil erosion, droughts and reduction of biodiversity. According to Academician Irada Huseynova, it is necessary to develop new climate scenarios and constantly monitor changes in natural resources such as water, soil and atmosphere. She also emphasised the importance of developing new sustainable crop varieties that could withstand climate change.
Follow us on social media to stay up to date with the latest news from the world of science and scientometrics. Together towards new scientific achievements!