Oktyabrın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) «mövzusunda elmi sessiya keçirilmişdir. İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin davamlılığı: təhlükələr, çağırışlar, həll yolları», «Yaşıl Planet» naminə həmrəylik ili. Tədbir AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu tərəfindən birgə təşkil olunub.
Sessiya başlamazdan əvvəl bütün iştirakçılar «Yaşıl Planet üçün Həmrəylik İli» və COP29 (BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflərinin Konfransı) həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
Təqdimatları zamanı tədbir iştirakçıları iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün vacib olduğu üçün biologiya, ekologiya və kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə fənlərarası tədqiqatların inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğuladılar.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli açaraq, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin dünya ictimaiyyətinin ölkəyə etimadını nümayiş etdirən mühüm tarixi hadisə olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin konfransa hazırlıq çərçivəsində bir sıra tədbirlərin, xüsusilə də şəhərdə qeyri-rəsmi məsləhətləşmələrin təşkilini qeyd edib. Şamaxı və Azərbaycan, BƏƏ və Braziliya arasında «İqlim Üçlüyünün yaradılması».
Bundan əlavə, doktor Mübariz Hacıbayev bildirib ki, iqlim dəyişikliyi təkcə ətraf mühitə deyil, həm də sosial-iqtisadi proseslərə ciddi təsir göstərir. O, cəmiyyətin ekoloji problemlərə münasibətinin dəyişdirilməsi üçün ekoloji maarifləndirmə və maarifləndirmə işinin vacibliyini vurğulayıb.
Sessiyanın sonunda müzakirə mövzusu torpaq eroziyası, quraqlıq və biomüxtəlifliyin azalması ilə mübarizə olub. Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, hazırda yeni iqlim ssenariləri hazırlamaq və su, torpaq və atmosfer kimi təbii sərvətlərdə baş verən dəyişiklikləri daim izləmək lazımdır. O, həmçinin iqlim dəyişikliyinə tab gətirə biləcək yeni davamlı məhsul sortlarının inkişafının vacibliyini vurğuladı.
Elm və elmimetriya dünyasından ən son xəbərlərdən xəbərdar olmaq üçün bizi sosial mediada izləyin. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

14 октября в Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) прошла научная сессия на тему «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения», посвященная «Году солидарности ради зеленой планеты». Мероприятие было организовано совместно отделом биологии и медицинских наук НАНА и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования.
Перед началом сессии все присутствующие ознакомились с выставкой, посвященной «Году солидарности ради зеленой планеты» и COP29 (Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата).
Во время своих выступлений участники мероприятия акцентировали на необходимости развития междисциплинарных исследований в таких областях, как биология, экология и сельское хозяйство, поскольку они являются критически важными для борьбы с изменением климата.
Академик Иса Хабиббейли открыл мероприятие, подчеркнув, что проведение COP29 в Азербайджане является важным историческим событием, свидетельствующим о доверии мирового сообщества к стране. Он также отметил организацию ряда мероприятий в рамках подготовки к конференции, в частности неформальные консультации в г. Шамахи и учреждение «Климатической тройки» между Азербайджаном, ОАЭ и Бразилией.
Кроме этого, доктор Мубариз Гаджибаев заявил, что изменения климата имеют значительное влияние не только на окружающую среду, но и на социально-экономические процессы. Он подчеркнул важность экологического образования и просветительской работы для изменения отношения общества к проблемам экологии.
В конце сессии темой для обсуждения стала борьба с эрозией почв, засухами и уменьшением биоразнообразия. По мнению академика Ирады Гусейновой, на данный момент необходимо разрабатывать новые климатические сценарии и постоянно мониторить изменения в природных ресурсах, таких как вода, почвы и атмосфера. Она также акцентировала на важности развития новых устойчивых сортов сельскохозяйственных культур, которые могли бы выдержать изменения климата.
Для того чтобы оставаться в курсе последних новостей из мира науки и наукометрии, следите за нами в социальных сетях. Вместе к новым научным свершениям!