Nəşr prosesi xüsusi nəşrdən asılı olaraq fərqlənən nəzərdən keçirmə prosesinin diqqətlə hazırlanmasını və başa düşülməsini tələb edir. Q2 kvartil jurnalları yaxşı reputasiyaya və ciddi nəşr tələblərinə malikdir. Bu gün biz ikinci kvartilin nəşrlərində nəzərdən keçirilməsinin xüsusiyyətlərinə və müəlliflərin hansı aspektləri nəzərə almalı olduğuna baxacağıq.
Həmyaşıdların rəyi nədir?
Həmyaşıdların rəyi – elmi işin müstəqil ekspert qiymətləndirilməsi və jurnalda dərc edilməzdən əvvəl təhlili prosesidir. Buraya həm redaksiya heyətinin daxili qiymətləndirilməsi prosesi, həm də kənar ekspertlərin cəlb edilməsi mərhələsi daxildir.
Rəy daim təkmilləşdirilir ki, bu da jurnallara işlərinin xüsusiyyətlərinə ən yaxşı uyğun gələn formatı seçməyə imkan verir. Aşağıdakı baxış növləri fərqləndirilir:
- birtərəfli «kor» (tək kor baxış)
- i̇kiqat «kor» (ikiqat kor baxış)
- açıq rəy
- şəffaf baxış
- birgə baxış
- nəşrdən sonrakı baxış
Q2 jurnallarında rəyin xüsusiyyətləri
Scopus və Web of Science-də indeksləşdirilmiş ikinci kvartilin nəşrləri təqdim olunan materiallara ciddi tələblər qoyur. Belə jurnallarda nəzərdən keçirmə konkret nəşrdən asılı olaraq orta hesabla 4 aydan 6 aya qədər davam edir. Bu onunla izah olunur ki, Q2 nəşrləri yüksək keyfiyyətli tədqiqatlar dərc edir, onlar alınan məlumatların və bir sıra digər meyarların etibarlılığı üçün redaktorlar tərəfindən hərtərəfli yoxlanılır.
Baxış prosesi bir neçə mərhələdən ibarətdir, bunlara daxildir:
- məqalənin təqdim edilməsi
- redaktor tərəfindən ilkin qiymətləndirmə
- nəzərdən keçirilir
- redaksiya qərarı
Yoxlama başa çatdıqdan sonra jurnalın redaktorları işi qəbul edə, yenidən baxılmaq üçün göndərə və ya dərc etməkdən imtina edə bilərlər.
Q2 jurnallarında baxış vaxtını nə müəyyənləşdirir?
1. Elmi məqalənin mürəkkəblik səviyyəsi və keyfiyyəti
Əgər iş fənlərarasıdırsa və mürəkkəb eksperimental məlumatları ehtiva edirsə, rəyçilər məlumatların düzgünlüyünü və müəlliflərin tələb olunan etik standartlara uyğunluğunu yoxlamaq üçün daha çox vaxt sərf edəcəklər. Bununla belə, hərtərəfli yoxlama yalnız elmi ictimaiyyət tərəfindən etibar ediləcək və digər elm adamları tərəfindən fəal şəkildə istinad ediləcək yüksək keyfiyyətli tədqiqatların nəşrini təmin edir.
2. Rəqabət
İkinci kvartil jurnalları yaxşı reputasiyası və nəşrlərin fəal yayılması sayəsində müəlliflər arasında yüksək rəqabətə malikdir. Bundan əlavə, belə jurnalların redaksiya heyəti hər gün çoxlu sayda material alır. Onlar diqqətlə yoxlanılmalı və nəşrin bəyan edilmiş tələblərinə cavab verən ən yaxşıları seçilməlidir. Bu səbəbdən, redaktorlar nəşr sürəti ilə materialların keyfiyyəti arasında tarazlığı saxlamağa çalışdıqları üçün nəzərdən keçirilməsi uzun müddət tələb edir.
3. Redaksiya yükü
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, Q2 jurnallarının redaktorları hər gün əhəmiyyətli miqdarda material alırlar. Əgər nəşrdə məhdud sayda redaktor varsa və ya kifayət qədər texniki işçi yoxdursa, məqalələrə baxılma müddəti əhəmiyyətli dərəcədə uzadıla bilər. Ən böyük aktivlik dövrlərində, məsələn, qrant proqramları bitməzdən əvvəl və s., təqdim olunan işlərin sayı artır və bu, rəyçilər üçün əlavə yük yaradır. Hətta yaxşı təşkil olunmuş jurnallar eyni vaxtda yüzlərlə əlyazmanı yoxlayarsa, işin qiymətləndirilməsi prosesini bir qədər uzun edə bilər.
Q2 nəşrlərində nəşr əhəmiyyətli səy, vaxt və iş yenidən baxılmaq üçün göndərildiyi təqdirdə redaktorların məktublarına tez cavab verməyə hazır olmağı tələb edir. Müəllifin bu uzun prosesə hazır olması bizə nəzərdən keçirmə prosesindən uğurla keçməyə və bu kvartilin nüfuzlu nəşrində nəşr almağa imkan verəcək.
Q2 jurnalını seçməkdə köməyə ehtiyacınız var? Şirkətlə əlaqə saxlayın «Elmi Nəşrlər». Mütəxəssislərimiz sizə Scopus və ya Web of Science verilənlər bazasında elmi məqsədlərinizə uyğun nəşri seçməyə kömək edəcəklər. Biz həmçinin işinizin pulsuz auditini aparacağıq və nəşr prosesinin bütün mərhələlərində onu müşayiət edəcəyik. Pulsuz konsultasiya almaq üçün aşağıdakı formanı doldurun və menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlasın. Uğurlu nəşr üçün birlikdə!

Публикационный процесс требует тщательной подготовки и понимания процесса рецензирования, который отличается в зависимости от конкретного издания. Журналы квартиля Q2 имеют хорошую репутацию и строгие требования к публикациям. Сегодня мы рассмотрим специфику рецензирования в изданиях второго квартиля и какие аспекты следует учитывать авторам.
Что такое рецензирование?
Рецензирование – это процесс независимой экспертной оценки научной работы и ее анализа перед публикацией в журнале. Он включает как процесс внутренней оценки редакционной коллегии, так и этап с привлечением внешних экспертов.
Рецензирование постоянно совершенствуется, что позволяет журналам выбирать формат, который наилучшим образом соответствует специфике их работы. Различают следующие виды рецензирования:
- одностороннее «слепое» (single-blind review)
- двойное «слепое» (double-blind review)
- открытое рецензирование (open review)
- прозрачное рецензирование (more transparent review)
- совместное рецензирование (collaborative review)
- рецензирование после публикации (post-publication review)
Особенности рецензирования в журналах Q2
Издания второго квартиля, индексируемые в Scopus и Web of Science, предъявляют строгие требования к представленным материалам. Рецензирование в таких журналах в среднем длится от 4 до 6 месяцев, в зависимости от конкретного издания. Это объясняется тем, что издания Q2 публикуют высококачественные исследования, которые проходят тщательную проверку редакции на достоверность полученных данных и ряд других критериев.
Процесс рецензирования состоит из нескольких этапов, которые включают:
- подачу статьи
- первичную оценку редактором
- рецензирование
- решение редакции
После завершения проверки редакция журнала может принять работу, отправить на доработку или же отказать в публикации.
От чего зависят сроки рецензирования в журналах Q2?
1. Уровень сложности и качество научной статьи
Если работа является междисциплинарной и содержит сложные экспериментальные данные, рецензенты будут тратить больше времени на проверку достоверности данных и соблюдения авторами необходимых этических норм. Однако тщательная проверка обеспечивает публикацию только высококачественных исследований, которые будут пользоваться доверием среди научного сообщества и активно цитироваться другими учеными.
2. Конкуренция
Журналы второго квартиля имеют высокую конкуренцию среди авторов, благодаря хорошей репутации и активному распространению публикаций. Кроме того, редакционные коллегии таких журналов ежедневно получают большое количество материалов. Их необходимо тщательно проверить и отобрать лучшие, соответствующие заявленным требованиям издания. Из-за этого рецензирование занимает длительное время, поскольку редакция стремится сохранить баланс между скоростью публикации и качеством материалов.
3. Загруженность редакции
Как было указано выше, редакции журналов Q2 ежедневно получают значительное количество материалов. Если издание имеет ограниченное количество редакторов или не хватает технического персонала, сроки рассмотрения статей могут значительно удлиниться. В периоды наибольшей активности, например перед окончанием грантовых программ и т.п., количество поданных работ возрастает, и это создает дополнительную нагрузку на рецензентов. Даже хорошо организованные журналы могут иметь несколько более длительный процесс оценки работы, если одновременно проверяют сотни рукописей.
Публикация в изданиях Q2 требует значительных усилий, временных затрат и готовности оперативно отвечать на письма от редакции, если работа была отправлена на доработку. Готовность автора к этому длительному процессу позволит успешно пройти процесс рецензирования и получить публикацию в престижном издании этого квартиля.
Нужна помощь с выбором журнала Q2? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации». Наши специалисты помогут выбрать издание в базе Scopus или Web of Science, которое будет соответствовать вашим научным целям. Мы также проведем бесплатный аудит вашей работы и сопроводим на всех этапах публикационного процесса. Чтобы получить бесплатную консультацию, заполните форму ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к успешной публикации!