Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində «Elmi Nəşrlər» şirkəti universitet əməkdaşları ilə görüş təşkil edib. İclasda nələr müzakirə edildi və elmi fəaliyyət üçün hansı perspektivlər nəzərdən keçirildi – daha ətraflı oxuyun.
«Elmi Nəşrlər» şirkəti ilə Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası arasında əvvəllər imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində universitetin əməkdaşları ilə görüş keçirilib.
Akademiyaya işgüzar səfərlə «Elmi Nəşrlər» şirkətinin təsisçisi Denis Sergeyeviç Pilipenko həm Azərbaycanda, həm də beynəlxalq kontekstdə elmi nəşrlər sahəsində mövcud tendensiyalar haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Çıxış zamanı tədqiqatçıların inkişafında elmi nəşrlərin artan əhəmiyyətinə xüsusi diqqət yetirilmişdir. Denis Pilipenkonun sözlərinə görə, Scopus və Web of Science məlumat bazalarında indeksləşdirilmiş yüksək reytinqli elmi jurnallarda nəşrlər təkcə elmi məhsuldarlığın göstəricisinə deyil, həm də karyera yüksəlişi, qrantların verilməsi və differensiallaşdırılmış əmək haqqının formalaşdırılması ilə bağlı qərarların qəbulunda mühüm amilə çevrilir.
Hesabatda qaldırılan əsas aspektlərdən biri Hirsch indeksi – elmiometrik göstərici olub, təkcə müəllifin nəşrlərinin sayını deyil, həm də onların sitatlarını əks etdirir. Bu indeks hazırda elmi fəaliyyətin, o cümlədən beynəlxalq səviyyədə səmərəliliyinin qiymətləndirilməsində fəal şəkildə istifadə olunur və tədqiqatçının akademik nüfuzuna birbaşa təsir göstərir.
İclas iştirakçıları həmçinin National H-index Ranking, QS World University Rankings və Times Higher Education kimi beynəlxalq akademik reytinqlərdə universitetlərin mövqelərinin möhkəmləndirilməsində nəşr fəaliyyətinin rolunu müzakirə ediblər. Nüfuzlu jurnallarda dərc olunan nəşrlər təhsil müəssisəsinin akademik nüfuzunun artmasına töhfə verir, onun qlobal elmi məkanda görünməsini artırır və beynəlxalq əməkdaşlıq və istedadlı tələbə və müəllimlərin cəlb edilməsi üçün yeni imkanlar açır.
«Elmi Nəşrlər» və Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası arasında tərəfdaşlıq elmi fəaliyyətin inkişafına, nəşr potensialının gücləndirilməsinə və Azərbaycan alimlərinin dünya elmi ictimaiyyətinə inteqrasiyasının təşviqinə yönəlib. Görüş memorandumun məqsədlərinin həyata keçirilməsində, təcrübə mübadiləsinin asanlaşdırılmasında və elmi nailiyyətlərin populyarlaşdırılmasında mühüm mərhələ oldu.
Əgər universitetiniz və ya elmi təşkilatınız da «Elmi Nəşrlər» şirkətinin tərəfdaşı olmaq istəyirsə, veb saytımızda sorğu buraxın. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Within the framework of partnership with the Azerbaijan Academy of Labour and Social Relations, the "Scientific Publications" organised a meeting with the employees of the university. Read more about what was discussed at the meeting and what prospects for scientific activity were considered.
Within the framework of the previously signed memorandum of cooperation between the "Scientific Publications" company and the Azerbaijan Academy of Labour and Social Relations, a meeting was held with the staff of the university.
Denis Pilipenko, the founder of "Scientific Publications" company, paid a working visit to the Academy and made a report on modern trends in the field of scientific publications both in Azerbaijan and in the international context.
During the speech, special attention was paid to the growing importance of scientific publications in the development of researchers. According to Denis Pilipenko, publications in highly rated scientific journals indexed in Scopus and Web of Science databases become not only an indicator of scientific productivity, but also an important factor in making decisions on career advancement, awarding grants, as well as the formation of differentiated salaries.
One of the key aspects touched upon in the report was the Hirsch index – a scientometric indicator reflecting not only the number of publications of an author, but also their citation. This index is now actively used in assessing the effectiveness of scientific activity, including at the international level, and directly affects the academic reputation of a researcher.
The participants of the meeting also discussed the role of publication activity in strengthening the position of universities in international academic rankings, such as the National H-index Ranking, QS World University Rankings and Times Higher Education. Publications in prestigious journals contribute to the academic prestige of an institution, increase its visibility in the global scientific space and open new opportunities for international co-operation and attracting talented students and teachers.
The partnership between "Scientific Publications" and the Azerbaijan Academy of Labour and Social Relations is aimed at developing scientific activity, strengthening the publication potential and promoting the integration of Azerbaijani scientists into the global scientific community. The meeting was an important step in realising the objectives of the memorandum, contributing to the exchange of experience and popularisation of scientific achievements.
If your university or scientific organisation would also like to become a partner of "Scientific Publications", please leave an application on our website. Together to new scientific achievements!