Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələrinin 2024-cü il üzrə fəaliyyətinə yekun vurub. Bu müddət ərzində alimlər müxtəlif istiqamətlərdə mühüm nəticələr əldə ediblər.
2024-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) elmi müəssisələri təsirli nəticələr əldə edib. Bu dövrdə 9 beynəlxalq və 12 respublika elmi konfransı, o cümlədən 100-ə yaxın müxtəlif tədbir keçirilmişdir ki, bu da OGN-nin elmi təşkilatlarının yüksək fəallığından xəbər verir.
HEB elmi-tədqiqat müəssisələrinin ümumi yığıncağında bildirildiyi kimi, aparılan tədqiqatlar çərçivəsində 71 mövzu və 438 işin əhatə etdiyi 34 əsas məsələyə toxunulub. 11 mühüm istiqamət üzrə həyata keçirilən 314 iş elmi nailiyyətlərin mühüm hissəsini təşkil edir.
Nəticədə qurumlar nəşr etdi:
- 136 kitab (o cümlədən 7-si xaricdə);
- 58 monoqrafiya (onlardan 8-i xaricdə nəşr olunub);
- 1784 məqalə (431 məqalə xaricdə dərc olunub);
- 253 tezis (154 – xaricdə).
Bundan əlavə, azərbaycanlı alimlər nəşr fəaliyyətində mühüm uğurlar nümayiş etdiriblər. 2024-cü ildə Web of Science və Scopus beynəlxalq elmi məlumat bazalarında tədqiqatçıların 20 məqaləsi, o cümlədən Ədəbiyyat İnstitutunun 18 –, Əlyazmalar İnstitutunun 1 – və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun 1 – məqaləsi dərc edilmişdir.
Bu il HEB-nin elmi müəssisələrində 68 fəlsəfə doktoru və 20 elmlər doktoru hazırlanıb. Həmçinin 36 doktorluq dissertasiyası və 11 doktorluq dissertasiyası uğurla müdafiə olunub.
Bu nailiyyətlər elmi işin yüksək səviyyəsindən və humanitar tədqiqatların inkişafına mühüm töhfədən xəbər verir. HEB-nin elmi müəssisələrinin fəaliyyəti şöbə üzvləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və yekun iclasda yekdilliklə təsdiq edilmişdir.
Əgər siz də istəyirsinizsə Scopus və ya Web of Science verilənlər bazası jurnallarında dərc edin, «Elmi Nəşrlər» bu işdə sizə kömək etməyə hazırdır. Uzun illər təcrübəsi olan mütəxəssislərimiz sizə işin bütün aspektləri ilə bağlı məsləhətlər verəcək, məqalənin yerləşdirilməsi üçün elmi nəşrin seçilməsinə kömək edəcək, həmçinin nəşrdən sonrakı dəstək göstərəcək. Aşağıdakı formanı doldurun və menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlasın. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

The Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) has summarised the results of the activities of scientific institutions of the Humanities Department for 2024. During this time, scientists have achieved significant results in various directions.
Scientific institutions of the Humanitarian Sciences Department (HSD) of the Azerbaijan National Academy of Sciences have achieved impressive results in 2024. During this period, 9 international and 12 republican scientific conferences, as well as about 100 different events were held, which testifies to the high activity of scientific organisations of the HSD.
It was reported at the general meeting of scientific research organisations of HSD that 34 key problems covered by 71 topics and 438 works were addressed within the framework of the ongoing research. 314 papers in 11 critical areas accounted for a significant portion of the scientific achievements.
As a result, the institutions published:
- 136 books (including 7 abroad);
- 58 monographs (8 of which were published abroad);
- 1784 articles (431 articles were published abroad);
- 253 theses (154 were published abroad).
In addition, Azerbaijani scientists have demonstrated significant success in publication activity. In 2024, 20 articles of scientific staff were published in the international scientific databases Web of Science and Scopus, among which 18 were published by the Institute of Literature, 1 by the Institute of Manuscripts and 1 by the Institute of Architecture and Art.
This year, 68 PhDs and 20 MDs were trained in the scientific institutions of the HSD. Also, 36 doctoral dissertations and 11 doctoral theses were successfully defended.
These achievements testify to the high level of scientific work and significant contribution to the development of humanities research. The activities of the scientific institutions of the UGC were highly appreciated by the members of the branch and received unanimous approval at the final meeting.
If you also want to make a publication in journals of Scopus or Web of Science databases, the company "Scientific Publications" is ready to help you with this. Our specialists with many years of experience will advise you on all aspects of the work, help you choose a scientific edition to publish your article, and provide post-publication support. Fill out the form below and our manager will contact you as soon as possible. Together to new scientific achievements!