Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələrinin 2024-cü il üzrə fəaliyyətinə yekun vurub. Bu müddət ərzində alimlər müxtəlif istiqamətlərdə mühüm nəticələr əldə ediblər.
2024-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) elmi müəssisələri təsirli nəticələr əldə edib. Bu dövrdə 9 beynəlxalq və 12 respublika elmi konfransı, o cümlədən 100-ə yaxın müxtəlif tədbir keçirilmişdir ki, bu da OGN-nin elmi təşkilatlarının yüksək fəallığından xəbər verir.
HEB elmi-tədqiqat müəssisələrinin ümumi yığıncağında bildirildiyi kimi, aparılan tədqiqatlar çərçivəsində 71 mövzu və 438 işin əhatə etdiyi 34 əsas məsələyə toxunulub. 11 mühüm istiqamət üzrə həyata keçirilən 314 iş elmi nailiyyətlərin mühüm hissəsini təşkil edir.
Nəticədə qurumlar nəşr etdi:
- 136 kitab (o cümlədən 7-si xaricdə);
- 58 monoqrafiya (onlardan 8-i xaricdə nəşr olunub);
- 1784 məqalə (431 məqalə xaricdə dərc olunub);
- 253 tezis (154 – xaricdə).
Bundan əlavə, azərbaycanlı alimlər nəşr fəaliyyətində mühüm uğurlar nümayiş etdiriblər. 2024-cü ildə Web of Science və Scopus beynəlxalq elmi məlumat bazalarında tədqiqatçıların 20 məqaləsi, o cümlədən Ədəbiyyat İnstitutunun 18 –, Əlyazmalar İnstitutunun 1 – və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun 1 – məqaləsi dərc edilmişdir.
Bu il HEB-nin elmi müəssisələrində 68 fəlsəfə doktoru və 20 elmlər doktoru hazırlanıb. Həmçinin 36 doktorluq dissertasiyası və 11 doktorluq dissertasiyası uğurla müdafiə olunub.
Bu nailiyyətlər elmi işin yüksək səviyyəsindən və humanitar tədqiqatların inkişafına mühüm töhfədən xəbər verir. HEB-nin elmi müəssisələrinin fəaliyyəti şöbə üzvləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və yekun iclasda yekdilliklə təsdiq edilmişdir.
Əgər siz də istəyirsinizsə Scopus və ya Web of Science verilənlər bazası jurnallarında dərc edin, «Elmi Nəşrlər» bu işdə sizə kömək etməyə hazırdır. Uzun illər təcrübəsi olan mütəxəssislərimiz sizə işin bütün aspektləri ilə bağlı məsləhətlər verəcək, məqalənin yerləşdirilməsi üçün elmi nəşrin seçilməsinə kömək edəcək, həmçinin nəşrdən sonrakı dəstək göstərəcək. Aşağıdakı formanı doldurun və menecerimiz qısa zamanda sizinlə əlaqə saxlasın. Yeni elmi nailiyyətlərə birlikdə!

Национальная Академия Наук Азербайджана (НАНА) подвела итоги деятельности научных учреждений Отделения гуманитарных наук за 2024 год. За это время ученые достигли значительных результатов в различных направлениях.
В 2024 году научные учреждения Отделения гуманитарных наук (ОГН) Национальной Академии наук Азербайджана достигли впечатляющих результатов. За этот период было проведено 9 международных и 12 республиканских научных конференций, а также около 100 различных мероприятий, что свидетельствует о высокой активности научных организаций ОГН.
Как сообщили на общем собрании научно-исследовательских учреждений ОГН, в рамках проводимых исследований были затронуты 34 ключевые проблемы, охваченные 71 темой и 438 работами. 314 работ, выполненных по 11 важнейшим направлениям, составляют значительную часть научных достижений.
В результате, учреждения издали:
- 136 книг (в том числе 7 за рубежом);
- 58 монографий (8 из которых опубликованы за рубежом);
- 1784 статьи (431 статья была опубликована за границей);
- 253 тезиса (154 — за рубежом).
Кроме того, азербайджанские ученые продемонстрировали значительные успехи в публикационной деятельности. В 2024 было опубликовано 20 статей научных сотрудников в международных научных базах данных Web of Science и Scopus, среди которых 18 – Института литературы, 1 – Института рукописей и 1 – Института архитектуры и искусства.
В этом году в научных учреждениях ОГН было подготовлено 68 докторов философии и 20 докторов наук. Также успешно защищены 36 докторских диссертаций и 11 диссертаций на степень доктора наук.
Эти достижения свидетельствуют о высоком уровне научной работы и значительном вкладе в развитие гуманитарных исследований. Деятельность научных учреждений ОГН была высоко оценена членами отделения и получила единогласное одобрение на итоговом собрании.
Если вы также хотите сделать публикацию в журналах баз данных Scopus или Web of Science, компания «Научные Публикации» готова помочь вам с этим. Наши специалисты с многолетним опытом проконсультируют вас касаемо всех аспектов работы, помогут выбрать научное издание для размещения статьи, а также предоставят постпубликационное сопровождение. Заполняйте форму ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к новым научным свершениям!