2024-cü ilin ikinci rübündə Azərbaycanın Milli H-indeksinin Reytinqində yenilik edilib. Hirş indeksi üzrə Azərbaycanın reytinqində əsas dəyişiklikləri nəzərdən keçirək.
Azərbaycan Milli H-index Ranking H-indeksi əsasında Azərbaycanda alimlərin, tədqiqat qruplarının və elmi təşkilatların elmi məhsuldarlığının qiymətləndirilməsinə yönəlmiş müstəqil beynəlxalq reytinqdir.
Azərbaycan Milli H-indeksinin Reytinqində ən nüfuzlu elmiometrik platformalar və məlumat bazaları əsasında h-indeks göstəriciləri nəzərə alınır:
- Scopus
- Web of Science
- Google Scholar.
Azərbaycanın Milli H-indeks reytinqinin göstəricisi - 2024-cü ilin 2-ci rübünə yenilənmiş məlumat:
172 |
151 |
229 |
Elmi potensialına görə aparıcı elmi təşkilatlar
Elmi təşkilat / müəssisə |
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutu |
101 |
132 |
123 |
93 |
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası |
100 |
141 |
134 |
63 |
70 |
62 |
112 |
65 |
35 |
52 |
64 |
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu |
37 |
41 |
46 |
Radiasiya Problemləri İnstitutu |
27 |
30 |
40 |
Hərtərəfli qiymətləndirmə və sıralama üçün 92 elmi təşkilat və qurum təhlil edilib.
Elmi potensialda aparıcı təhsil müəssisələri
16 |
Reytinq 37 təhsil müəssisəsinin hərtərəfli qiymətləndirilməsi əsasında tərtib edilib.
Azərbaycanın milli H-index reytinqi ümumi H-indeksi əsasında Azərbaycanda alimlərin, tədqiqat qruplarının və təşkilatların məhsuldarlığını qiymətləndirən müstəqil beynəlxalq reytinqdir. Müstəqil beynəlxalq qiymətləndirmə sistemi Azərbaycanda elmi sahənin inkişafı üçün güclü stimula çevrilib. Əvvəlki rüblə müqayisədə reytinqə daha 7 elmi təşkilat daxil edilib ki, bu da ölkədə elmin fəal inkişafından xəbər verir.
Reytinq Azərbaycanın müxtəlif müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların məhsuldarlığını müqayisə etməyə imkan verir. Elmi layihələrə resurslar ayrılarkən yüksək h indeksi nəzərə alınır.
Yüksək H indeksi tədqiqatçının etimadını və elmi təsirini artırır, qrantlar və maliyyə vəsaitləri əldə edir, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq təklifləri verir. Əgər ehtiyacınız varsa Scopus, Web of Science və ya Google Scholar verilənlər bazalarında H indeksini artırmaq üçün, şirkətin mütəxəssisləri “Scientific Publications” elmi məqalələr üçün H indeksinin üzvi artımını təmin etməyə kömək edəcəklər. Nəşr məsələləri ilə bağlı məsləhət almaq və bütün lazımi detalları müzakirə etmək üçün əlaqə məlumatlarınızı aşağıdakı formada buraxın.

Национальный рейтинг Azerbaijan National H-index Ranking был обновлен во втором квартале 2024 года. Рассмотрим ключевые изменения в рейтинге Азербайджана по индексу Хирша.
Azerbaijan National H-index Ranking — независимый международный рейтинг, направленный на оценку научной продуктивности ученых, исследовательских групп и научных организаций Азербайджана на основе показателя индекса Хирша.
Azerbaijan National H-index Ranking учитывает показатели h-index на основе наиболее авторитетных наукометрических платформ и баз данных:
- Scopus
- Web of Science
Показатель Национального рейтинга H-index Азербайджана – обновленные данные по состоянию на 2 квартал 2024 года:
172 |
151 |
229 |
Ведущие научные организации по научному потенциалу
Институт физики НАН |
101 |
132 |
123 |
93 |
Национальная Академия Наук Азербайджана |
100 |
141 |
134 |
63 |
62 |
112 |
65 |
52 |
Институт математики и механики НАНА |
37 |
Институт Радиационных Проблем НАНА |
27 |
30 |
Для комплексной оценки и составления рейтинга было проанализировано 92 научные организации и учреждения.
Учебные заведения-лидеры по научному потенциалу
16 |
Рейтинг составлен на основе комплексной оценки 37 учебных заведений.
Национальный рейтинг H-Index Азербайджана — независимый международный рейтинг, который оценивает продуктивность ученых, исследовательских групп и организаций Азербайджана на основе суммарного индекса Хирша. Независимая международная система оценки стала сильным стимулом для развития научной сферы в Азербайджане. По сравнению с предыдущем квартом, в рейтинг было включено на 7 научных организаций больше, что свидетельствует об активном развитии науки в стране.
Рейтинг позволяет сравнивать продуктивность научных исследований в различных учреждениях Азербайджана. Высокий h-index учитывается при распределении ресурсов на научные проекты.
Высокий показатель индекса Хирша способствует повышению авторитетности и научной влиятельности исследователя, получению грантов и финансирования, а также предложений о международном сотрудничестве. Если вам нужно повысить H-index в базах данных Scopus, Web of Science или Google Scholar, эксперты компании “Научные Публикации” помогут обеспечить органическое повышение показателя Индекс Хирша для научных статей. Для получения консультации касательно публикационных вопросов и обсуждения всех необходимых деталей, оставьте свои контактные данные в форме ниже.