Elm 2024-cü ildə alim karyerasının inkişafı və elmi məqsədlərə nail olmaq üçün saysız-hesabsız imkanlar açır. Azərbaycanın elmi fəaliyyətlə məşğul olan şəxsləri qrantlar və təqaüdlər şəklində tədqiqat və ya ixtisas artırma üçün maliyyə yardımı ala bilərlər. Azərbaycanın tələbələri, müəllimləri və professorları üçün milli və beynəlxalq elmi nailiyyətlərin büdcələşdirilməsi proqramları mövcuddur. Bu məqalədə biz 2024-cü ildə Azərbaycanın alimləri üçün hansı imkanların mövcud olduğunu izah edəcəyik.
Azərbaycan alimləri üçün milli və beynəlxalq təqaüd və qrant proqramları
Abituriyentlərə, magistrantlara, aspirantlara və elmlər doktorlarına müxtəlif maliyyə yardımları (təqaüd proqramları, qrantlar, mükafatlar və s.) mövcuddur. Biz azərbaycanlı alimlər və tələbələr üçün ən yaxşı təklifləri seçmişik:
ADA Universiteti. Azərbaycan Diplomatik Akademiyası akademik nailiyyətləri yüksək qiymətləndirir və elmi uğurlar üçün səxavətli mükafatlar təklif etməyə hazırdır:
- bakalavriat tələbələri üçün təqaüdlər
- aspirantlar üçün təqaüdlər
- xüsusi statuslu tələbələr üçün təqaüdlər
- “Heroes Tribute Scholarship” – müharibə qəhrəmanlarına təqaüdlər
- “Təhsil Tələbə Krediti” – təhsilin ödənilməsi üçün gecikdirilmiş kredit proqramı
- Work-Study Program – ehtiyac əsasında maliyyə dəstəyi
- Hacı Zeynalabdin Tağıyev mükafatı
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA). Elmi müəssisə müntəzəm olaraq elmi-tədqiqat layihələri üçün qrantların verilməsi ilə bağlı elanlar verir. Əsas istiqamətlər innovativ texnologiyalar, ekoloji tədqiqatlar və sağlamlıq elmlərini əhatə edir.
Erasmus+. Azərbaycanlı tələbələr və tədqiqatçılar Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ təqaüd proqramına müraciət edə bilərlər. Bu mübadilə proqramında iştirak etmək, Avropada təhsil almaq, dərs demək və elmi fəaliyyət üçün qrantlar almaq imkanı verir. Erasmus Plus proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq edən Azərbaycan universitetləri: Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Qərb Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi.
DAAD. Alman Akademik Mübadilə Xidməti digər ölkələrdən olan alimlər üçün müxtəlif təqaüdlər təqdim edir. Azərbaycanlı tələbələr və tədqiqatçılar aşağıdakı kateqoriyalarda maliyyə dəstəyi üçün müraciət edə bilərlər:
- magistraturaya qəbul olmaq istəyən tələbələr üçün təqaüdlər
- elmi-tədqiqat qrantları (elmlər doktorları, kiçik mütəxəssislər, alimlər üçün)
- “Short-Term Grants” – Almaniya universitetlərində və elmi-tədqiqat institutlarında təcrübə maliyyələşdirilməsi
- postqradual təhsil kursları
Bu proqram çərçivəsində əməkdaşlıq edən Azərbaycan ali təhsil müəssisələri: Azərbaycan Dillər Universiteti və Bakı Dövlət Universiteti.
Mevlana Mübadilə Proqramı. Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurası tərəfindən elmi fəaliyyətlə məşğul olan şəxslər və digər ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə akademik mübadilə məqsədi ilə yaradılmış mübadilə proqramı. “Mevlana Exchange” akademik biliklərin səviyyəsini artırmaq üçün xaricdə təhsil/almaq təcrübəsi təklif edir. Bu proqram üzrə əməkdaşlıq edən Azərbaycan universitetləri: Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti.
Grants Index. Web of Science-ın yeni məlumat bazası, dünyadakı tədqiqatçılar tərəfindən alınan qrantlar haqqında aktual məlumatlar təqdim edir. Bu Baza, Azərbaycanlı alimlərə elmi işlər üçün maliyyələşmə imkanlarını artırmaq üçün imkan verir. Qrantlar indeksi müəyyən bir elmi sahədə maliyyələşdirilmiş bütün tədqiqatları nəzərdən keçirmək, əvvəllər verilmiş qrantları təhlil etmək və tədqiqatın planlaşdırılmasını yaxşılaşdırmaq imkanı verir.
Azərbaycan Respublikası və xarici ölkələr arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında ikitərəfli sazişlər
Çin. Təqaüd proqramı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Çin Xalq Respublikasının Təhsil Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişə uyğun olaraq həyata keçirilir. Proqram, hər iki ölkənin vətəndaşlarına digər ölkənin universitetlərində mübadilə əsasında arzu edilən ixtisas üzrə təhsil almaq imkanı verir.
Rumıniya. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Rumıniyanın Təhsil və Araşdırmalar Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında sazişə uyğun olaraq, təhsilin müddətində universitet tələbələrinə maliyyə dəstəyi, eləcə də təhsil proqramının bitməsindən sonra təcrübə və tədqiqatların ödənilməsi üçün maliyyə dəstəyi təmin edilir.
Tacikistan. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Tacikistan Respublikası Hökuməti arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında protokola uyğun olaraq, ildə dörd tələbənin mübadiləsi planlaşdırılır. Maliyyə dəstəyi təqaüd ödənişlərini, təhsil haqqını, tibbi sığortanı və yaşayış xərclərini əhatə edir.
Qazaxıstan. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişə əsasən hər il 10 tələbə ölkələr arasında mübadilə proqramında iştirak edir. Maliyyələşmə yaşayış və tibb xərclərini, nəqliyyat xərclərini əhatə edir.
Azərbaycan alimlərinin iştirak edə biləcəyi beynəlxalq konfranslar
Konfranslar, Azərbaycan tədqiqatçılarına nailiyyətlərini nümayiş etdirmək, ideyaları mübadilə etmək və beynəlxalq əlaqələr qurmaq imkanı verir.
ICITT 2024 Beynəlxalq İnformasiya Texnologiyaları və Telekommunikasiyalar üzrə Elmi Konfrans
- Tarix: oktyabr 2024-cü il
- Yer: Bakı, Azərbaycan
- Mövzu: informasiya texnologiyaları, telekommunikasiyalar, IT sahəsində innovativ texnologiyalar.
Beynəlxalq formatda keçirilən konfrans IT və telekommunikasiya sahəsində son innovasiyaları müzakirə etmək üçün nəzərdə tutulub.
Beynəlxalq Nanotexnologiya və Materialşünaslıq Konfransı
- Tarix: sentyabr 2024-cü il
- Yer: İstanbul, Türkiyə
- Mövzu: nanotexnologiyalar, materialşünaslıq, mühəndislik elmləri.
Neft və qaz texnologiyaları üzrə konfrans
- Tarix: may 2024-cü il
- Mövzu: neft və qaz sənayesi, neft və qaz hasilatı və emalının yeni texnologiyaları.
ICERI 2024 Beynəlxalq Təhsil və Elmi Tədqiqatlar Konfransı
- Tarix: noyabr 2024-cü il
- Yer: Madrid, İspaniya
- Mövzu: təhsil, elmi tədqiqatlar, pedaqogika, təhsil texnologiyaları.
Elmi “Scientific Publications” sizin etibarlı tərəfdaşınızdır elmi nəşrlər üçün. Elm dünyasından ən son xəbərlərdən xəbərdar olmaq üçün bizi izləyin.

Science in 2024 offers countless opportunities to develop a scientist's career and achieve scientific goals. Researchers from Azerbaijan can receive funding for research or professional development in the form of grants and scholarships. National and international science budgeting programs are available for students, teachers and professors from Azerbaijan. In this article we will explain what opportunities are available to scholars from Azerbaijan in 2024.
National and international scholarship and grant programs for scientists from Azerbaijan
Various types of financial assistance (scholarship programs, grants, awards, etc.) are available to applicants, masters, postgraduates and PhD students. We have selected the best offers for Azerbaijani scholars and students:
- ADA University. The Azerbaijan Diplomatic Academy values academic merit and is willing to provide generous rewards for academic achievement:
- scholarships for undergraduate students
- postgraduate scholarships
- Scholarships for students with special status
- "Heroes Tribute Scholarship" - scholarships for war heroes.
- "Təhsil Tələbə Krediti" - loan program for students with tuition deferment.
- Work-Study Program - need-based financial support
- Haji Zeynalabdin Taghiyev Prize
- Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). The scientific institution
Regularly announces grants for research projects. The main areas include innovative technologies, environmental research and health sciences.
- Erasmus+ . Azerbaijani students and researchers can apply for the Erasmus+ scholarship program funded by the European Commission. Participation in this exchange program gives an opportunity to study, teach and receive grants for scientific activities in Europe. The following universities of Azerbaijan have cooperation within the Erasmus Plus program: Azerbaijan University of Languages, Azerbaijan State Pedagogical University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Baku State University, Western University, Baku Higher School of Oil.
- DAAD. The German Academic Exchange Service provides various scholarships for scholars from other countries. Azerbaijani students and researchers can apply for financial support in the following categories:
- scholarships for students wishing to enter master's programs
- Research grants (for PhDs, junior specialists, scientists)
- "Short-Term Grants - funding for internships at German universities and research institutes.
- courses for postgraduate education
Two higher education institutions of Azerbaijan have cooperation within this program: Azerbaijan University of Languages and Baku State University.
- Mevlana Exchange Program. An exchange program established by the Council of Higher Education of the Republic of Turkey for the purpose of academic exchange between academics as well as students of higher education institutions in Turkey and higher education institutions in other countries. "Mevlana Exchange" offers study/teaching experience abroad to enhance academic knowledge. The following universities of Azerbaijan have signed cooperation under this program: Azerbaijan State Pedagogical University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan University of Languages.
- Grants Index. The new Web of Science database, which provides up-to-date information on the receipt of grants by researchers from all over the world. The database gives Azerbaijani scientists an opportunity to increase their chances of receiving funding for scientific work. The Grants Index allows you to view all research in a particular field of science that has been funded, analyze previously awarded grants and improve your research planning.
Bilateral agreements between the Republic of Azerbaijan and foreign countries on cooperation in the field of science and education
China
The scholarship program is implemented in accordance with the "Agreement on cooperation in the field of education between the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education of the People's Republic of China". The program provides citizens of both countries with the opportunity to study the desired specialty in universities of the other country on the basis of student exchange.
Romania
In accordance with the cooperation agreement between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education and Research of Romania, financial support is allocated for the period of study of exchange students at the university, as well as for the payment of internship and research after the completion of the study program.
Tajikistan
According to the protocol on cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Tajikistan in the field of education, an exchange of four students per year is planned. Financial support covers scholarship payments, tuition fees, health insurance and living expenses.
Kazakhstan
According to the agreement between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan on cooperation in the field of education, every year 10 students participate in the exchange program between the countries. Funding covers: accommodation and medical expenses, transportation costs.
International conferences in which scientists from Azerbaijan can participate
Conferences provide an opportunity for Azerbaijani researchers to showcase their achievements, exchange ideas and establish international communication.
ICITT 2024 International Scientific Conference on Information Technology and Telecommunications
Date: October 2024
Place: Baku, Azerbaijan
Topics: information technologies, telecommunications, innovative technologies in IT sphere.
Conference of international format to discuss the latest innovations in the field of IT and telecommunications.
International Conference on Nanotechnology and Materials Science
Date: September 2024
Location: Istanbul, Turkey
Topics: nanotechnology, materials science, engineering sciences.
Oil and Gas Technology Conference
Date: May 2024
Location: Baku, Azerbaijan
Topics: oil and gas industry, new technologies of oil and gas production and processing.
ICERI 2024 International Conference on Education and Research
Date: November 2024
Place: Madrid, Spain
Topics: education, research, pedagogy, educational technology
“Scientific Publications” is your trusted partner for scientific publications. Stay with us to keep up to date with the latest news from the world of science.