Elm 2024-cü ildə alim karyerasının inkişafı və elmi məqsədlərə nail olmaq üçün saysız-hesabsız imkanlar açır. Azərbaycanın elmi fəaliyyətlə məşğul olan şəxsləri qrantlar və təqaüdlər şəklində tədqiqat və ya ixtisas artırma üçün maliyyə yardımı ala bilərlər. Azərbaycanın tələbələri, müəllimləri və professorları üçün milli və beynəlxalq elmi nailiyyətlərin büdcələşdirilməsi proqramları mövcuddur. Bu məqalədə biz 2024-cü ildə Azərbaycanın alimləri üçün hansı imkanların mövcud olduğunu izah edəcəyik.
Azərbaycan alimləri üçün milli və beynəlxalq təqaüd və qrant proqramları
Abituriyentlərə, magistrantlara, aspirantlara və elmlər doktorlarına müxtəlif maliyyə yardımları (təqaüd proqramları, qrantlar, mükafatlar və s.) mövcuddur. Biz azərbaycanlı alimlər və tələbələr üçün ən yaxşı təklifləri seçmişik:
ADA Universiteti. Azərbaycan Diplomatik Akademiyası akademik nailiyyətləri yüksək qiymətləndirir və elmi uğurlar üçün səxavətli mükafatlar təklif etməyə hazırdır:
- bakalavriat tələbələri üçün təqaüdlər
- aspirantlar üçün təqaüdlər
- xüsusi statuslu tələbələr üçün təqaüdlər
- “Heroes Tribute Scholarship” – müharibə qəhrəmanlarına təqaüdlər
- “Təhsil Tələbə Krediti” – təhsilin ödənilməsi üçün gecikdirilmiş kredit proqramı
- Work-Study Program – ehtiyac əsasında maliyyə dəstəyi
- Hacı Zeynalabdin Tağıyev mükafatı
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA). Elmi müəssisə müntəzəm olaraq elmi-tədqiqat layihələri üçün qrantların verilməsi ilə bağlı elanlar verir. Əsas istiqamətlər innovativ texnologiyalar, ekoloji tədqiqatlar və sağlamlıq elmlərini əhatə edir.
Erasmus+. Azərbaycanlı tələbələr və tədqiqatçılar Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ təqaüd proqramına müraciət edə bilərlər. Bu mübadilə proqramında iştirak etmək, Avropada təhsil almaq, dərs demək və elmi fəaliyyət üçün qrantlar almaq imkanı verir. Erasmus Plus proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq edən Azərbaycan universitetləri: Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Qərb Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi.
DAAD. Alman Akademik Mübadilə Xidməti digər ölkələrdən olan alimlər üçün müxtəlif təqaüdlər təqdim edir. Azərbaycanlı tələbələr və tədqiqatçılar aşağıdakı kateqoriyalarda maliyyə dəstəyi üçün müraciət edə bilərlər:
- magistraturaya qəbul olmaq istəyən tələbələr üçün təqaüdlər
- elmi-tədqiqat qrantları (elmlər doktorları, kiçik mütəxəssislər, alimlər üçün)
- “Short-Term Grants” – Almaniya universitetlərində və elmi-tədqiqat institutlarında təcrübə maliyyələşdirilməsi
- postqradual təhsil kursları
Bu proqram çərçivəsində əməkdaşlıq edən Azərbaycan ali təhsil müəssisələri: Azərbaycan Dillər Universiteti və Bakı Dövlət Universiteti.
Mevlana Mübadilə Proqramı. Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurası tərəfindən elmi fəaliyyətlə məşğul olan şəxslər və digər ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə akademik mübadilə məqsədi ilə yaradılmış mübadilə proqramı. “Mevlana Exchange” akademik biliklərin səviyyəsini artırmaq üçün xaricdə təhsil/almaq təcrübəsi təklif edir. Bu proqram üzrə əməkdaşlıq edən Azərbaycan universitetləri: Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti.
Grants Index. Web of Science-ın yeni məlumat bazası, dünyadakı tədqiqatçılar tərəfindən alınan qrantlar haqqında aktual məlumatlar təqdim edir. Bu Baza, Azərbaycanlı alimlərə elmi işlər üçün maliyyələşmə imkanlarını artırmaq üçün imkan verir. Qrantlar indeksi müəyyən bir elmi sahədə maliyyələşdirilmiş bütün tədqiqatları nəzərdən keçirmək, əvvəllər verilmiş qrantları təhlil etmək və tədqiqatın planlaşdırılmasını yaxşılaşdırmaq imkanı verir.
Azərbaycan Respublikası və xarici ölkələr arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında ikitərəfli sazişlər
Çin. Təqaüd proqramı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Çin Xalq Respublikasının Təhsil Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişə uyğun olaraq həyata keçirilir. Proqram, hər iki ölkənin vətəndaşlarına digər ölkənin universitetlərində mübadilə əsasında arzu edilən ixtisas üzrə təhsil almaq imkanı verir.
Rumıniya. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Rumıniyanın Təhsil və Araşdırmalar Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında sazişə uyğun olaraq, təhsilin müddətində universitet tələbələrinə maliyyə dəstəyi, eləcə də təhsil proqramının bitməsindən sonra təcrübə və tədqiqatların ödənilməsi üçün maliyyə dəstəyi təmin edilir.
Tacikistan. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Tacikistan Respublikası Hökuməti arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında protokola uyğun olaraq, ildə dörd tələbənin mübadiləsi planlaşdırılır. Maliyyə dəstəyi təqaüd ödənişlərini, təhsil haqqını, tibbi sığortanı və yaşayış xərclərini əhatə edir.
Qazaxıstan. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişə əsasən hər il 10 tələbə ölkələr arasında mübadilə proqramında iştirak edir. Maliyyələşmə yaşayış və tibb xərclərini, nəqliyyat xərclərini əhatə edir.
Azərbaycan alimlərinin iştirak edə biləcəyi beynəlxalq konfranslar
Konfranslar, Azərbaycan tədqiqatçılarına nailiyyətlərini nümayiş etdirmək, ideyaları mübadilə etmək və beynəlxalq əlaqələr qurmaq imkanı verir.
ICITT 2024 Beynəlxalq İnformasiya Texnologiyaları və Telekommunikasiyalar üzrə Elmi Konfrans
- Tarix: oktyabr 2024-cü il
- Yer: Bakı, Azərbaycan
- Mövzu: informasiya texnologiyaları, telekommunikasiyalar, IT sahəsində innovativ texnologiyalar.
Beynəlxalq formatda keçirilən konfrans IT və telekommunikasiya sahəsində son innovasiyaları müzakirə etmək üçün nəzərdə tutulub.
Beynəlxalq Nanotexnologiya və Materialşünaslıq Konfransı
- Tarix: sentyabr 2024-cü il
- Yer: İstanbul, Türkiyə
- Mövzu: nanotexnologiyalar, materialşünaslıq, mühəndislik elmləri.
Neft və qaz texnologiyaları üzrə konfrans
- Tarix: may 2024-cü il
- Mövzu: neft və qaz sənayesi, neft və qaz hasilatı və emalının yeni texnologiyaları.
ICERI 2024 Beynəlxalq Təhsil və Elmi Tədqiqatlar Konfransı
- Tarix: noyabr 2024-cü il
- Yer: Madrid, İspaniya
- Mövzu: təhsil, elmi tədqiqatlar, pedaqogika, təhsil texnologiyaları.
Elmi “Scientific Publications” sizin etibarlı tərəfdaşınızdır elmi nəşrlər üçün. Elm dünyasından ən son xəbərlərdən xəbərdar olmaq üçün bizi izləyin.

Наука в 2024 году открывает бесчисленное количество возможностей для развития карьеры ученого и достижения научных целей. Научные деятели из Азербайджана могут получить финансирование для исследований или повышения квалификации в виде грантов и стипендий. Национальные и международные программы бюджетирования научных достижений доступны для студентов, преподавателей и профессоров из Азербайджана. В данной статье мы расскажем, какие возможности доступны ученым из Азербайджана в 2024 году.
Национальные и международные программы стипендий и грантов для ученых из Азербайджана
Абитуриентам, магистрам, аспирантам и докторам наук доступны различные виды финансовой помощи (стипендиальные программы, гранты, премии и др). Мы подобрали лучшие предложения для азербайджанских ученых и студентов:
Университет АДА. Азербайджанская дипломатическая академия ценит академические заслуги и готова предоставить щедрое вознаграждение за научные достижения:
- стипендии для студентов на бакалавриате
- стипендии для аспирантов
- стипендии для студентов с особым статусом
- “Heroes Tribute Scholarship” – стипендии героям войны
- “Təhsil Tələbə Krediti” – программа займа для студентов с отсрочкой оплаты обучения
- Work-Study Program – финансовая поддержка, основанная на потребностях
- премия имени Гаджи Зейналабдина Тагиева
Национальная академия наук Азербайджана (НАНА). Научное учреждение регулярно объявляет о предоставлении грантов для научно-исследовательских проектов. Основные направления включают инновационные технологии, экологические исследования и науки о здоровье.
Erasmus+ . Азербайджанские студенты и исследователи могут подать заявку на стипендиальную программу Erasmus+ , финансируемую Европейской комиссией. Участие в данной программе обмена дает возможность учиться, преподавать и получать гранты на научную деятельность в Европе. Сотрудничество в рамках программы Erasmus Plus имеют следующие университеты Азербайджана: Азербайджанский университет языков, Азербайджанский государственный педагогический университет, Азербайджанский университет архитектуры и строительства, Бакинский государственный университет, Западный университет, Бакинская высшая школа нефти.
DAAD. Немецкая служба академических обменов предоставляет различные стипендии для ученых из других стран. Азербайджанские студенты и исследователи могут подать заявку на получение финансовой поддержки в следующих категориях:
- стипендии для студентов, желающих поступить на магистратуру
- научно-исследовательские гранты (для докторов наук, младших специалистов, ученых)
- “Short-Term Grants” – финансирование стажировки в университетах и научно-исследовательских институтах Германии
- курсы для последипломного образования
Сотрудничество в рамках данной программы имеют два высших заведения Азербайджана: Азербайджанский университет языков и Бакинский государственный университет.
Mevlana Exchange Programme. Программа обмена, созданная Советом высшего образования Турецкой Республики с целью академического обмена между научными деятелями, а также студентами высших учебных заведений Турции и ВУЗами других стран. “Mevlana Exchange” предлагает опыт обучения/преподавания за рубежом для повышения уровня академических знаний. Сотрудничество по данной программе подписано следующими университетами Азербайджана: Азербайджанский государственный педагогический университет, Азербайджанский университет архитектуры и строительства, Азербайджанский университет языков.
Grants Index. Новая база данных Web of Science, которая предоставляет актуальную информацию о получении грантов исследователями со всего мира. БД дает возможность азербайджанским ученым повысить свои шансы на получение финансирования научных работ. Индекс грантов позволяет просмотреть все исследования в определенной области науки, которые были профинансированы, проанализировать ранее предоставленные гранты и улучшить планирование своего исследования.
Двусторонние соглашения между Республикой Азербайджан и зарубежными странами о сотрудничестве в сфере науки и образования
Китай
Стипендиальная программа реализуется в соответствии с «Соглашением о сотрудничестве в области образования между Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Министерством образования Китайской Народной Республики». Программа предоставляет гражданам обеих стран возможность обучения желаемой специальности в университетах другой страны на основе обмена студентами.
Румыния
В соответствии с соглашением о сотрудничестве между Министерством образования Азербайджанской Республики и Министерством образования и исследований Румынии выделяется финансовая поддержка на период обучения в университете студентов по обмену, а также на оплату стажировки и исследований после окончания учебной программы.
Таджикистан
Согласно протоколу о сотрудничестве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Таджикистан в области образования запланирован обмен четырьмя студентами в год. Финансовая поддержка покрывает стипендиальные выплаты, плату за обучение, медицинскую страховку и расходы на проживание.
Казахстан
В соответствии с соглашением между Министерством Образования Азербайджанской Республики и Министерством Образования и Науки Республики Казахстан о сотрудничестве в области образования ежегодно 10 студентов участвуют в программе обмена между странами. Финансирование покрывает: расходы на проживание и медицину, транспортные затраты.
Международные конференции, в которых могут принять участие ученые из Азербайджана
Конференции предоставляют азербайджанским исследователям возможность продемонстрировать свои достижения, обменяться идеями и установить международную коммуникацию.
ICITT 2024 Международная научная конференция по информационным технологиям и телекоммуникациям
Дата: октябрь 2024 года
Место: Баку, Азербайджан
Тематика: информационные технологии, телекоммуникации, инновационные технологии в IT-сфере.
Конференция международного формата для обсуждения последних инноваций в области IT и телекоммуникаций.
Международная конференция по нанотехнологиям и материаловедению
Дата: сентябрь 2024 года
Место: Стамбул, Турция
Тематика: нанотехнологии, материаловедение, инженерные науки.
Конференция по нефтегазовым технологиям
Дата: май 2024 года
Тематика: нефтегазовая промышленность, новые технологии добычи и переработки нефти и газа.
ICERI 2024 Международная конференция по образованию и научным исследованиям
Дата: ноябрь 2024 года
Место: Мадрид, Испания
Тематика: образование, научные исследования, педагогика, образовательные технологии
Компания “Научные публикации” – ваш надежный партнер для научных публикаций. Оставайтесь с нами, чтобы быть в курсе последних новостей мира науки.